Neviditelný pes

GLOSA: Odešel, aby zůstal

14.10.2021

Sebastian Kurz ukázal zvládnuté řemeslo politika

Je politika řemeslo? Říká se, že ano. Dokládá to už fakt, že dobrých a originálních politiků je tak málo. Patří k nim Sebastian Kurz, Rakušan, jenž se stal v 31 letech kancléřem a teď, ve svých 35 letech, z úřadu odešel. Odešel z morálních důvodů, pro podezření, že kdysi jednal korupčně: z peněz státu si zaplatil dobrý obraz v médiích. Krize kolem Kurze skončila velmi brzy, když včera do úřadu kancléře nastoupil Alexander Schallenberg, jenže to není vše.

To téma stojí za pozornost. Je-li politika řemeslo, Kurz patří k jeho špičkám. Aniž by upadl do populismu, dokázal být opozicí německé politiky v EU. Dokázal, že alternativy existují, byť kancléřka Merkelová říká, že ne. Dokázal, že lze mluvit s Budapeští a Varšavou, považovanými v Bruselu za otloukánky. Přitom dokázal sestavit vládní koalici konzervativců a zelených. Když navrhl ekosociální daňovou reformu, za vzor ho dávali i v Německu. To vše patří k řemeslu. Ale řemeslo politiky se opírá o důvěru a tu Kurz podezřením z korupce ztratil.

A teď přichází zásadní otázka. Má politik v takové situaci zcela odejít z veřejné sféry? Nebyla by ho škoda tak jako dobrého truhláře, který by přestal vyrábět nábytek po podezření ze staré korupce? Takhle to vnímají mnozí. Třeba Anna Schneiderová v listu Die Welt, když píše, že s Kurzem ztrácejí konzervativci svůj hlavní vývěsní štít. Jsou politici, kteří ani v této situaci neodejdou. Patřil k nim izraelský premiér Netanjahu, ale byť pak vyhrál volby, stejně skončil jako lídr opozice. Jsou politici, kteří odejdou úplně, ale pak se ukáže, jak obtížné je dobrého řemeslníka nahradit. A pak je tu cesta, po níž vyrazil Sebastian Kurz.

Opustil úřad kancléře. Ale prosadil do něj Alexandera Schallenberga, jenž zajistí pokračování jeho politiky. Sám zůstane v čele lidovců i jejich poslaneckého klubu, kde se politika tvoří. Je to morální? Myslíte-li si, že ne, jste papežštější než papež, zelenější než rakouští zelení, kteří to přijali. Kurz prostě ukázal dobře zvládnuté řemeslo.

LN, 12.12.2021zpět na článek