19.3.2024 | Svátek má Josef


GLOSA: Neochota EU vyhostit ruské diplomaty

12.5.2021

Komisař a šéf unijní diplomacie Josep Borrell oznámil, že EU nevyhostí hromadně další ruské diplomaty, protože nechce eskalovat napětí.

Evropská unie nechce dále zvyšovat napětí ve vztazích s Moskvou vyhošťováním dalších ruských diplomatů. Po pondělním jednání ministrů zahraničí členských zemí bloku to novinářům řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Podle českého ministra zahraničí Jakuba Kulhánka bude mít důležité slovo summit premiérů a prezidentů EU za dva týdny.

Snaha české diplomacie i premiéra Andreje Babiše zatím neuspěla. EU se nechystá vyhostit společnou akcí ruské diplomaty. Mimochodem, je to politika zcela poplatná současné politice amerického prezidenta Joea Bidena. Nejprve se Rusku hodně zahrozí, zanadává, oznámí se „tvrdé kroky“, popřípadě se vyhrožuje vysláním vojenských plavidel, aby se během noci Bidenova politika radikálně změnila a nabízí Rusku jednání na nejvyšší úrovni.

Při poslední návštěvě Borella v Rusku došlo navíc ke kuriózní situaci, o níž píše Jan Macháček toto: Cesta šéfa zahraniční politiky EU Josepa Borrella do Moskvy skončila podle serveru Politico.eu úplným trapasem. Na své dlouho plánované cestě do Moskvy a setkání s ministrem zahraničí Lavrovem Borrell trval i poté, co byl uvězněn a odsouzen Alexej Navalnyj. Borell nebyl vůbec připraven na otázku na tiskové konferenci, která se týkala Kuby, ale poté, co řekl, že je otázkou zaskočen, nakonec ostře odsoudil americké sankce vůči Kubě. Lavrov využil situaci a zaútočil na EU, že vůči Rusku také používá jednostranné ekonomické sankce, tento zlý instrument, který se prý Evropané naučili od USA. Borrell stál a mlčel, když před ním Lavrov označil EU „za nespolehlivého partnera“. Borrell vyjádřil nespokojenost EU s otravou a uvězněním Navalného. Lavrov se zase pustil do EU a otravu popřel, Borrell nebyl schopen vůbec reagovat. A jako „třešničky na dortu“ se Borellovi dostalo vyhoštění tří diplomatů EU, které bylo oznámeno právě během tiskové konference.

Rusko pak prohlásilo, že s EU vlastně žádné diplomatické styky nepotřebuje a že se v praktické politice spoléhá na velvyslanectví jednotlivých členských států EU. A možná je právě tato Ruskem oznámená politika důvodem k „opatrnosti“ EU. Je totiž možné, že by případná společná akce všech států EU, kterou Česko požadovalo (každý stát by vypověděl jednoho ruského diplomata), mohla skončit uzavřením zastoupení EU v Moskvě. V Ruské federaci reprezentuje politiku EU a zastupuje její zájmy standardně delegace Evropské unie v Ruské federaci. Obchodní vztahy mezi EU a RF se v roce 2019 udržely na podobné úrovni, jak tomu bylo v roce 2018. EU byla v roce 2019 nejdůležitějším obchodním partnerem Ruské federace. Jako samostatná země bylo Německo druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Ruska. Nicméně vztahy jsou stále poznamenány zejména dopady sankčních opatření. Vzájemný obrat se zvýšil, ale nedosahuje úrovně před rokem 2015. EU má dlouhodobě záporné saldo. A nejedná se o „drobné“. V roce 2019 převyšoval dovoz z Ruska do EU vývoz do Ruska o 56,7 miliard eur. Je zřejmé, že obchod EU s Ruskem je oním důvodem k „opatrnosti“ a EU nechce riskovat uzavření svého zastoupení v Rusku. My jsme naopak svým ne zcela promyšleným krokem sice paralyzovali ruskou ambasádu v Praze, ale současně i tu naši v Moskvě a s velkou pravděpodobností neudržíme v provozu tak zvaný Český dům. Slovní podpora nic nestojí a té se nám dostalo bohatě. Když jde o obchod, jde „solidarita s Českem“ k vodě. I to je jedno „poučení z krizového vývoje“.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz