19.10.2021 | Svátek má Michaela


GLOSA: Na okraj výbuchu v Bejrútu

5.8.2020

Exploze v Bejrútu, k níž došlo v úterý 4/8 odpoledne, je další „Jobovou zprávou“ pro Libanon, zemi potácející se ve finanční, hospodářské a energetické krizi. Ztráty jsou děsivé – především lidské, ale také materiální.

V takové situaci platí, že kdo rychle dává, dvakrát dává. Technickou výhodou je blízkost sousedních zemí, Izrael nevyjímaje. Odhlédneme-li od politiky, jevilo by se za normálních okolností logické, že po všech stránkách vyspělý soused (Izrael) přispěchá s nabídkou pomoci.

To se také stalo. Izrael nejenže okamžitě odmítl, že by měl s tragédií něco společného, ale alternující premiér a ministr obrany Gantz i ministr zahraničí Aškenazi diplomatickými a bezpečnostními kanály nabídli libanonskému lidu humanitární a zdravotní pomoc.

A jak píše portál Jpost.com, nemocnice Ziv Medical Center, která se nachází ve městě Safed, asi 20 km od libanonských hranic, oznámila, že má zkušenosti a je připravena jakýmkoli způsobem pomoci. Tato zpráva ze Safedu přišla poté, co se z Bejrútu šířily hrůzostrašné informace o tom, že tamní nemocnice jsou přeplněny a nezvládají příliv zraněných.

Libanon také požádal o pomoc „spřátelené země“. Izrael k nim v Bejrútu samozřejmě nepočítají, tam pěstují hlubokou protiizraelskou nenávist. Nicméně nabídka z Jeruzaléma i ze Safedu je na stole. Jak se k ní Libanon postaví?

To se brzy dozvíme.

Ziv Medical Center

Ziv Medical Center v Safedu, v pozadí biblické Genezaretské jezero.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.