21.10.2019 | Svátek má Brigita


GLOSA: Jen ať jim na tu olympiádu pěkně prší

30.7.2016

Na jednu stranu turistická atrakce, na druhou platforma pro výraz odporu. Olympijské kruhy z plastu, které zdobí pláž Copacabana v Riu de Janeiro. Zatímco někoho – hlavně turisty – barevné obruče lákají k vytvoření snímku, byť hodnot spíše upomínkových než uměleckých, mnozí Brazilci s fixami a spreji plochu o pěti barvách využívají k vyjádření názoru na vládu, úroveň školství, vysokou kriminalitu i na samotnou olympiádu, jež v zemi odstartuje příští týden.

Cariocas neboli obyvatelé Ria zkrátka nejsou z příštích dnů nadšeni. Kdyby ve městě nebyly plakáty (mnohde potrhané a počmárané) a ozbrojenci v ulicích, leckdo by mohl přehlédnout, že se město chystá na jeden z největších sportovních svátků. Navíc poprvé v Jižní Americe. „S politickou a ekonomickou krizí se změnil vztah místních k hrám,“ řekl listu El País profesor politologie Mauricio Santoro z univerzity v Riu, kde stávkující policie nedávno vítala turisty na letišti transparenty se slovy „Vítejte v pekle“.

Přitom když v roce 2009 tehdejší prezident Lula da Silva oznamoval, že Rio bude hostit olympiádu, v zemi propukly ohromné oslavy. Jenže ty časy jsou pryč. Brazílie se vezla na vlně díky vysokým cenám komodit, mluvilo se o ní jako o novém ekonomickém tygrovi a levicový prezident byl ctěn pro štědré sociální programy. Nicméně ceny zboží spadly, nešetrný tygr zeslábl ai Lula da Silva pomalu padá z piedestalu. Rojí se kolem něj podezření, že okrádal svůj lid. Nikoli sám. Brazílie řeší historicky nejhorší korupční aféru, mimochodem dočasně kvůli machinacím s financemi odstoupila i prezidentka. A zatímco před dvěma lety – před MS ve fotbale – když skandály začaly prosakovat, se místní ještě překonali a fandili, teď si 63 procent Brazilců myslí, že olympiáda jim jen uškodí. A že to bude fiasko. Někteří si to i přejí. „Muž, který uklízí v naší ulici, mi řekl, že se každý den modlí, aby na hry pršelo a celá oslava se pokazila,“ přiznal Santoro. Ostatně mnozí writeřina Copacabaně to vidí stejně.

LN, 27.7.2016KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.