29.11.2021 | Svátek má Zina


GLOSA: Jak si dnes stojí Bělorusko

21.1.2016

Obvykle se zbýváme událostmi, které se staly. Občas však stojí za připomenutí i něco, co se nestalo, ač by se to bylo dalo očekávat.

Mám teď na mysli fakt, že Bělorusko nenásledovalo ruský příklad a neodstoupilo 1. ledna letošního roku od smlouvy o zóně volného obchodu s Ukrajinou, která platila pro všechny země Společenství nezávislých států.

Rusko od této smlouvy směrem k Ukrajině jednostranně odstoupilo poté, co Ukrajina podepsala asociační smlouvu s Evropskou unií. Jednou z příčin rozhodnutí běloruského prezidenta Lukašenka udržet volný obchod s Ukrajinou i nadále patrně bylo zrušení ukrajinských cel na běloruské zboží, o němž rozhodl ukrajinský prezident Porošenko.

Bylo by to pochopitelné, protože běloruská ekonomika na tom je nevalně. Už v roce 2015 dosahoval počet nevýnosných a zoufale málo výkonných běloruských podniků šedesáti procent z ekonomiky země. A za posledních deset měsíců počet podniků na hranici rentability stoupl o dalších více než 3500 firem.

Pokud stát neučiní nějaké kroky k jejich ozdravění, nezíská Bělorusko půjčku od Mezinárodního měnového fondu, kterou naléhavě potřebuje. K tomu se pojí další ekonomická katastrofa, tentokrát jednoznačně spjatá s napojením země na Rusko.

V průběhu roku 2015 klesla hodnota běloruského rublu o 54 procenta, což má na hospodaření země, podniků i domácností samozřejmě drtivý dopad.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko tedy zřejmě soudí, že bude výhodnější a rozumnější ucházet se o jiného než ruského partnera, totiž o Evropskou unii. Ta bude zajisté pohlížet příznivějším okem na jisté odpoutávání Běloruska od velkého ruského souseda a jeho příklon k Ukrajině.

Že o setrvání Běloruska v zóně volného obchodu s Ukrajinou rozhodl právě Lukašenko, je nepochybné, právě on totiž v Bělorusku rozhoduje o prakticky o všem. Zdánlivě s podporou drtivé většiny obyvatel – podle oficiálních běloruských výsledků získal loni 11. října v prezidentských volbách 83 procenta hlasů.

Jenomže jeden z představitelů kampaně Mluv pravdu! Andrej Dzmitryeu uvedl, že pozorovatelé voleb z nezávislé instituce Baltic Survey/The Gallup Organization oznámili, že Lukašenkových voličů bylo jen 51 procent a jeho protikandidáti získali víc hlasů, než uvedly oficiální výsledky.

I tak zůstává Lukašenko v Bělorusku nejvyšším vládcem, ba diktátorem.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusKonec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.