20.9.2021 | Svátek má Oleg


GLOSA: Den svobody

23.7.2021

Anglie učí rozdíl mezi hazardem a experimentem

Hodně Evropanů nepřeje Británii úspěch. Vystoupila z EU. Udržovala dobré vztahy s USA i za prezidenta Trumpa. Na fotbalovém šampionátu se nepěkně ukázali její domácí fanoušci a sama ztratila fanoušky na kontinentu. To ovšem ne jako Británie, ale jako Anglie. Jako Anglie vyhlásila v pondělí i Den svobody. Je první zemí v Evropě, která vyrazila z pandemie covidu cestou k normálu. Která nepoužívá jinde tak oblíbený výraz „nový normál“. Která se rozhodla pominout cestu lockdownů a vše uvolnit: od hospod přes divadla, koncerty až po sport. Chce žít jako v podmínkách epidemie chřipky. Není to kacířství? Není to článek víry, který autor musí buď odvolat, nebo za něj bude upálen? Není to hazard se zdravím obyvatel?

Na tyto otázky by se snadno odpovídalo „ano“ před rokem, když vakcína byla ještě ve vývoji. Nebo i letos v lednu. Stačilo se podívat na čísla a křivky. Vývoj těžkých případů i úmrtnosti kopíroval šíření nákazy (incidenci). Ale od závěru jara je to jinak. Incidence stoupá, Británie vede její světový žebříček, ale hladina úmrtí zůstává stejně nízká.

Poučení pro jiné státy se odvozuje z úhlu pohledu. Kdo zvolí úhel, z něhož vidí jen křivku růstu nákaz, může lomit rukama, varovat před hazardem a tvrdit, že jeho země touto cestou nepůjde. Kdo sleduje i křivky vývoje těžkých případů, zátěže nemocnic či úmrtí, ten se spíše zamyslí. Jak to, že na rozdíl od loňského jara či letošní zimy nekopíruje křivka úmrtí křivku šíření nákazy? Nabízí se racionální odpověď. Rozdíl působí vysoké proočkování rizikových skupin.

Samozřejmě, i proto britský recept není univerzální. Mohou se jím inspirovat jen ty země, kterým se daří proočkovat velký díl populace, hlavně rizikové (seniorů). Nelze přesně říci, zda křivky úmrtí a těžkých případů zůstanou v Británii nízké přes stoupající incidenci. Lze ovšem říci, kde je hranice mezi hazardem a přijatelným experimentem. Leží v té míře proočkovanosti, jakou se může chlubit Británie.

LN, 21.7.2021LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.