GLOSA: Agentománie v USA pokračuje
Deník The New York Times uveřejnil zprávu o tom, že se „Trumpovi lidé“ před volbami bavili s ruskými agenty. Údajně o tom svědčí „odposlechy“. Média tak razí „českou stopu“.
Podle zprávy amerického listu The New York Times vyplývají kontakty „Trumpových lidí“ s ruskými agenty z nahrávek telefonních hovorů, o nichž ho informovali čtyři současní i bývalí vysoce postavení vládní činitelé. Moskva kontakty svých agentů s Trumpovým týmem popřela.
Jedná se tak o pokračování linky narýsované Barackem Obamou po porážce Hillary Clintonové v loňských prezidentských volbách. Za tuto porážku mohly, řečeno terminologií někdejší ruské propagandy „rejdy špionážních agentů z Moskvy“ s cílem ovlivnit výsledek prezidentského klání. První obětí agentománie je rezignace Trumpova poradce pro bezpečnost Flynna.
Případ s nahrávkami, které má k dispozici The New York Times, jen ukazuje, že česká média nejsou se zveřejňováním „citlivých“ informací ze „spisů“ sama. Zdá se, že lidé v Trumpově okolí byli a možná ještě stále jsou odposloucháváni a nová Trumpova vláda bude muset všechny možné úniky a odposlechy prověřit.
Informace z novin jsou ale možná předzvěstí delší kampaně, která má ohrozit přímo nového amerického prezidenta. Od aféry Watergate, která potopila prezidenta Richarda Nixona, již uplynulo bezmála půl století a může jít ze strany médii nepřátelsky naladěných proti Trumpovi o pokus obvinit prezidenta z „neamerické činnosti“. Však se také dokonce sází i na to, že Donald Trump nevydrží v úřadě celé čtyři roky!
S odposlechy máme v Česku jednu závažnou zkušenost. Díky nim se zhroutila vláda Petra Nečase. Hodně vlivných lidí v médiích ve Spojených státech prahne po hlavě Donalda Trumpa. Agentománie v USA tak bude bezesporu ještě nějaký čas pokračovat.
www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz