21.10.2020 | Svátek má Brigita


FRANCIE: Smrt při sexu jako pracovní úraz

13.9.2019

Nevím, jestli to není fake new. Francouz si na služební cestě „odskočil“, při tom ho skolil infarkt, manželka to naprášila k soudu a zaměstnavatel musí klopit.

Život zaměstnance ve Francii je krásný. Pokud zrovna nestávkuje a nezapaluje auta chudáků, kteří nestihli přeparkovat, jeho život provázejí samé jistoty. Od 10.9.2019 se přidala další. Pokud si při služební cestě odskočí k laškování s místní Marianne, jež má nepochybně zcela odlišný styl než poklidný manželský sex, a při tom jeho srdce nevydrží ten nečekaný nápor vášně, nemusí mít posmrtné výčitky. Svou hrdinskou smrtí dokázal zajistit svou rodinu, která se nemusí obávat propuštění, krachu firmy atd.

K nejlepším pasážím zdůvodnění soudu patří to, že sex je součástí života stejně jako sprchování nebo jídlo. Co na tom, že dotyčný - řečeno básnicky - oral zcela jiné než domácí pole, na zcela jiném loži, než které mu draze platil jeho ubohý šéf. Co na tom, že místo přípravy na další náročný den služební cesty či vydatný spánek po splněných úkolech daných mu zaměstnavatelem se věnoval zcela jiné činnosti, než má v pracovní smlouvě. Francouzi jsou prostě bráni jako šarmantní bonviváni, takže sex se tam dle soudu nejspíše bere úplně stejně jako u nás pozdně odpolední bríefing vyčerpaných zaměstnanců.

Další pikantérií celého případu je to, že případ nahlásila a za odškodnění se brala manželka dotyčné mrtvoly. Neznám hlubiny duše francouzských žen, ale neumím si představit, že by naše česká mamina, které chlap nasadil parohy, šla zmíněné okolnosti nahlásit na policii a dožadovala se tvrdě tantiém od jeho nebohého zaměstnavatele. U nás by byl sexuchtivý provinilec ohrožen na životě daleko více tím, že pokud by náhodou svůj úlet přežil, jeho život by visel na vlásku po návratu domů od rozzuřené fúrie.

Další zajímavostí je označení sexu jako pracovní činnosti. Osobně bych pochopil tento termín pouze u zmíněné Marianne a jejích kolegyň, jež mají sex v různých variantách jaksi v popisu práce. Tam lze označit jako pracovní úraz třeba nepříjemný výsev pupínků v oblasti výrobního prostředku, nečekaně vysoké hladiny některých biochemických výsledků, v nejhorším případě i náhlý skon v průběhu pracovního úkonu, pokud je klient námořník, který se vrátil z rok trvajícího lovu tuleňů v Grónsku. U úředníka, který kontroluje propustnost ventilů v odštěpném provozu továrny v malé francouzské vísce, mi připadá případný sexuální výkon jako cosi sice příjemného, ale nikoli zcela nezbytného pro určenou práci. Francouzský soudce (možná dle vlastní příjemné zkušenosti) však považuje sexuální aktivitu na pracovišti za stejně podstatnou, jako je kresba plánů geodetických změn krajiny či doručování balíků.

Vyděšený český zaměstnavatel si však může i po přečtení alarmujícího soudního výroku zhluboka oddechnout. U nás se - aspoň zatím - nepovažuje soulož v práci za stejně nutnou součást pracovního výkonu, jako je nastavení předena na kolovrátek, případně upevnění výkovku na soustruh. Potřeba prokázat, že sebekratší pohlavní styk byl stejně potřebný jako hlavní pracovní činnost, dává zaměstnavateli šanci, že jej u případné soudní pře nedostane na lopatky ani pověstný JUDr. Sokol.

Nicméně - pro sichr - bych na jeho místě do pracovní smlouvy už nyní opatrně formuloval nějaký bod, který by zaměstnance jemně upozornil, že nejsme ve Francii.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.