Pátek 6. března 2026, svátek má Miroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

FEJETON: Tenkrát v Moskvě

diskuse (24)

Nahoře před vstupem do stanic moskevského metra tenkrát postávali podivní mužští jak vypadlí z Dostojevského románů, dívali se na mne vyzývavě a cvrnkali si ukazováčkem do krku kousek pod pravou čelistí. Děžurná v hotelu, určitě pečlivě prověřená ke své odpovědné funkci, mi vysvětlila, že i v jejich pokrokové, uvědomělé společnosti existují bohužel (k sožaleniju) individua propadlá alkoholismu. Tito lidé hanebným způsobem hledají někoho, kdo by se s nimi složil na láhev vodky, kterou by pak společně kdesi v ústraní vypili.

Ve městě s tenkrát neexistujícími levnými nálevnami, kde byste si mohli dát stakan vodky jen tak vestoje, byla tahle organizace napájení uspokojivě vysvětlena a koneckonců i pochopitelná. Záhadou však ještě zůstávala ona podivná gestikulace. S výkladem přišel až tlumočník, v Kyjevě vystudovaný bohemista. Tady je:

Car Petr I., zvaný Veliký, za onoho času dlel v Moskvě, neboť Petrohrad ještě nezaložil. V lednovém zimním dopoledni vyjížděl z Kremlu na saních, když se jeho koně splašili a vozka ztratil hlavu. S carem to vypadalo špatně, dokonce velmi zle, ale kde se vzal, tu se vzal jakýsi mužik, sebevražedně skočil koním po uzdách, zdivočelá zvířata zastavil a uklidnil. Car kázal, aby se k němu statečný zachránce hned zítra dostavil.

Na chasníka, který hrůzou celou noc ani oka nezamhouřil, čekala v Kremlu listina s velkou pečetí. Text carského dokumentu nařizoval každému bez rozdílu, aby předkladateli tohoto listu naléval kořalky, co jeho hrdlo ráčí, a to zdarma. Mužik, radostí zcela bez sebe, se vzápětí zlískal tak dokonale, že pravzácné lejstro někde ztratil. Když druhý den ráno zjistil, jaké neštěstí ho potkalo, viděl se o hlavu kratší. Ale s vědomím, že už opravdu nemá co ztratit, se vydal k carovi a poctivě vypověděl, co se mu přihodilo. Car, stále ještě v příjemném rozpoložení, přikázal, aby mužikovi vypálili carskou pečeť na krk. „To už neztratíš,“ smál se, „každému jen na tu pečeť ukážeš prstem a musíš dostat nalito zadarmo.“

Nevím, zda oni muži cvrnkající se do krku kousek pod čelistí postávají u vchodů do moskevského metra ještě dnes; nejspíš už nikoli. Ale umím si představit, že také u nás, kdyby byly nadlouho zavřené hospody … zajisté s úplně jinou gestikulací … no, uvidíme. Ale ta legenda je pěkná.

Aston Ondřej Neff
6. 3. 2026

Sněmovna poměrem 104 proti 81 odmítla vydat Andreje Babiše soudu.

Dokument
6. 3. 2026

Musíme sladit slova se zdroji, závazky se schopnostmi.

Vladimír Zlínský
6. 3. 2026

zdravotní politika stává stále více centrem politických sporů.

Ohlas čtenářů
6. 3. 2026

Bylo načase poslat starého fousáče Karla i s jeho svitou do kopru.

Tomáš Guttmann
6. 3. 2026

Záleží na tom, po jak dlouhé době dohodu hodnotíme.

Martin Korbáš
6. 3. 2026

Souboj českých hokejových brankářů Dana Vladaře a Vítka Vaněčka v zápase NHL mezi Philadelphií a...

Lidovky.cz, ČTK
6. 3. 2026

Ruské úřady zadržely bývalého prvního náměstka ministra obrany Ruslana Calikova. Vyšetřovatelé jej...

Lidovky.cz, ČTK
6. 3. 2026

V noci přistál v Praze další vládní repatriační let s českými občany, které zasáhl současný...

Lidovky.cz, ČTK
6. 3. 2026

Spojené státy a Izrael pokračují sedmým dnem v útocích proti Íránu. Oblastní velitelství americké...

Pavla Žáková
6. 3. 2026

Květina a čokoláda. Nejčastější dárky, které ženy dostávají k MDŽ, nemusí být tím, po čem touží...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz