7.8.2022 | Svátek má Lada


Diskuse k článku

FEJETON: Tenkrát v Moskvě

Nahoře před vstupem do stanic moskevského metra tenkrát postávali podivní mužští jak vypadlí z Dostojevského románů, dívali se na mne vyzývavě a cvrnkali si ukazováčkem do krku kousek pod pravou čelistí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ptáček 24.11.2020 16:29

Tak třeba přehrada na Kamě (Ural) - má délku asi jako z Prahy do Brna (tam je všechno veliké). Nádherná voda v kamské přehradě, kouzelné koupání v Černém jezeře nedaleko děrevni Arjol (Orel). Ale hned za vesnicí obrovské hromady odpadků, které pak mizí v nádherném borovém lese. Opravdu země nevšedních protikladů. A jestlipak víte co je to braga, lidově braška. To je zkvašený chlebový kvas, ze kterého se pak pálí ta proslavená samohonka. I braškou se dá opít ... (slovo braga je zřejmě od slova brodit, což znamená kvasit).

P. Vandas 24.11.2020 11:30

Tak jsem se dočetl, že budeme moci cestovat letadlem pouze s očkovacím průkazem. Nuže dobrá. Ale to bude, jako kdysi s výjezdní doložkou, akorát ji tentokrát bude vydávat Hygienická služba. :-):-):-)

Š. Hašek 24.11.2020 14:30

Uvidíme.

V. Holý 24.11.2020 9:08

Gesta se mění. V září 1968 byla jedna z hlavních tříd mého města plná tanků. Na nich posedávali podivně ustrojení vojáci (ještě používali i onuce) a já, devatenáctiletý vlasáč, procházel kolem. Několik z nich na mne udělalo podivné gesto jako když se ukazováčkem podřezává krk. Byl soumrak a bylo to divné, netvářili se moc přívětivě. Byl jsem mladý hrdinný vlastenec a rusky už jsem se učil už asi deset let povinně, tak jsem se jedněch zeptal, proč by mne chtěli podříznout. To oni nechtěli, chtěli abych jim někde koupil lahev nebo více něčeho ostrého, nejlépe vodku, oni že nesmí slézt z toho stroje. A vrazili mi čerstvou nepoužitou naši stovku a celkem výhružně mě pro to poslali. Jako chudého studenta mne okamžitě napadlo, že mohu stovku i příhodu využít při zábavě se svými kamarády, ale zvítězil ten hrdý naivní vlastenec. Vrátil jsem se, řekl jsem, že to nešlo a rychle jsem odešel. Časy a s nimi i gesta se mění, Rusům to jde pomaleji, ale jejich priority jsou trvalé.

J. Jelínek 24.11.2020 10:40

Dobrej příběh. Jenom si myslím, že si pletete onuce s ovinovačkami. Ale nic ve zlém, je to obvyklá "chyba".

V. Heidlerová 24.11.2020 12:57

Na venkově Ruska si pomohou - samohonky je všude plno a nemají rádi, když odmítáte. Ale co se slepotou?? I ta tam je.

Š. Hašek 24.11.2020 14:16

No, nechci Vám do toho neodborně kecat, ale na venkově Norska pálí každý pátý. Ze chleba, mouky a cukru. Nechce se jim dávat šílené prachy za státní alkohol. Norské pivo chutná jako lehký rybí olej. Dělají se zásoby na lodi. Tedy dřív. Už nějaký čas jsem přes Malmö nejel.

Ochutnal jsem to ..... prostě vodka. Finové to samé. Dlouhá zima, noc, teskno .........

V Rumunsku piju hodně samohonku od venkovanů, ti to mají z ovoce. Jedna báseň! To samé Srbsko, Crna Gora. Pila jste někdy duňu?

V. Zadák 24.11.2020 5:04

Když o Rusku, tak obligátně pouze o minulosti. Ruská přítomnost se jaksi nehodí.

J. Bruner 24.11.2020 7:16

pravda, předloni S.Peterburg, jen jeden opilec, hezky oblečení a vstřícní lidé, voňavé ženy, dobré jídlo a všeobecná spokojenost, žádné válečné choutky, to jen naše pátá kolona vráží klín mezi Slovany

V. Heidlerová 24.11.2020 8:31

Jak si mám potom vysvětlit, že mi připadá, že ten klín si mezi sebe vrazili Slovani sami? Má na tom obrovský podíl mocichtivé Rusko, které si znepřátelilo na smrt Poláky, Ukrajince, část Bělorusů, svým "osvobozením" a okupací Čechy a Slováky atd. Zvláštní kapitolu tvoří balkánští Slované, kde Srb nenávidí Chorváta, Slovince a dal. - a samozřejmě naopak - a to tak, že si řežou vzájemně hlavy a koncem 20.století měli v Jugošce víc ztrát na lidských životech než za 2. světové od Němců. Slovanská vzájemnosti se dávno vytratila, patří 19.století!!! Pátou kolonu zde tvoří proruští fanatici, kteří touží po návratu komunistické jednoty pod taktovkou Moskvy. Nenechejte se okouzlit vzhledem velkoměst v Rusku, stačí zajet na venkov!!! Tam to uvidíte taky, ale v opačném gardu.Rv

Š. Hašek 24.11.2020 9:35

Ehm, hodně úderné. Kritické. V něčem máte pravdu ....

Hlásí se proruský fanatik, čekám na tu taktovku Moskvy. Zatím mě vyhovuje ruský venkov, Sibiř a příroda. Kdy jste viděla ruský venkov???

A představte si, že na "chudém" ruském venkově neznají smetanu light, uzený špek se prodává na víc kilo, pokud si koupí ojetinu, tak zaplatí na prkno. Jo, a moc nepoužívají hypotéky, které by spláceli do 65 let. Místy nás totiž považují za věčně zadlužená, vynervovaná, vyjukaná a vlastně chudá nemehla. Nikoliv ve zlém, jen prostě kroutí hlavou. Jsou to Slované.

P. Dvořák 24.11.2020 10:07

To je hezké.

Kolik pravdy je ve větě, že jsme "věčně zadlužená, vynervovaná, vyjukaná a vlastně chudá nemehla."

S notnou dávkou nostalgie vzpomínám na svoje dětství (nar. 1955), z valné části strávené u babičky na venkově. Já, pes - stěňata, dřevěné auto, které vyrobil dědeček, na poli koně, za plotem vedle dvorku slepice, v chlívě králíci, na půdě v seně koťata. V sobotu večer maso - klobásy.

Byli jsme chudí? Na peníze v porovnání s dneškem asi ano, ale vzpomínám, že lidé na rozdíl ode dneška doufali (věřili?), že bude líp.

Š. Hašek 24.11.2020 10:28

Asi tak. Jsem rovněž 1955. Nepamatuji, že by se řešily dluhy/půjčky! Vařil se kompot ze spadaných jablek. Mohl jsem si listovat ve svojí vkladní knížce .... ta byla do budoucna.

Myslím, že moderního občana, má automobil, který ale nevlastní, má dluh. Bydlí v bytě, který nevlastní, vlastní jen dluh. Na dovolené má Hamémájku. Má jen a jen dluhy tak do 58 let (i déle) ...... lze považovat za chudého. A závislého na všem, co se šustne!!!

V. Heidlerová 24.11.2020 13:03

Proč mi tedy nevysvětlíte, proč už je lidem fuk, že jsme Slované? Kromě zapálených bolševiků, kteří nechtějí vidět realitu, je zřejmé, že všeslovanská myšlenka je mrtvá už hodně let. Byla jsem vychována "slovansky", ale po 2. světové se moje rodina a její okolí zhrozila. Pamatuji si to. bylo mi 9 a dost jsem pochytila. Myslím, že tehdy panslavismus zatřepal kopyty.

V. Heidlerová 24.11.2020 13:10

Sibiř? A cítí Sibiřané sounáležitost či přináležitost k Ruské říši? A co příroda? Zničená tak, že museli pomáhat Američani (oblast pokusů s atomem v okolí Čeljabinska(?), zasvinění Severní moře s potopeným atomovým nákladem? Copak se z Ruska dozvíte pravdu? Nemusíte jezdit až na Sibiř, stačí 100 verst od Moskvy. Každý vidí a všímá si toho, co si přeje. Nikdo vám nebrání se tam odstěhovat. Pilnou českou ručičku a nápaditou hlavu považovali už Rusové v r. 1918-20 za zázrak. Na Sibiři je též dost obživy ze zmrzlých, 10.000 let starých mamutů a dinosaurů , to se taky hned tak nenajde nikde na světě. ;-D

Š. Hašek 24.11.2020 14:24

Teda, Vy jste fakt světaRuska znalá domovnice.

Já se z Ruska nemusím nic dozvídat přes Noru168. Já tam jezdím. Bez cestovní kanceláře.

Pozoruji, že o naprosto zničené/zasviněné Rusko není naprosto nikde zájem. Rovněž něco podobného prohlásil jistý Gazdík o Číně.

Naprosto chápu Ty vaše bláboly, abych se tam odstěhoval. Jsou takové .... milé .... domovnické. Drby a kecy.

Kdy jste byla v Rusku, vševědko?

V. Novák 24.11.2020 10:21

Kdypak jste si naposled zajela v Rusku na venkov?

V. Heidlerová 24.11.2020 12:56

Část rodiny tam podniká a cestuje křížem krážem, též po hrobech legionářů. Jsou hodně zvídaví. Mají i dokumenty, nemám důvod jim nevěřit.

Já už bohužel cestovat nemohu, je mi 84.

Š. Hašek 24.11.2020 14:29

Znal jsem jednoho, také tam "cestoval" ...... a protože na venkově viděl suché záchody a boršč se tam vařil ve smaltovaném hrnci na kamnech ...... dodnes tvrdí, že celé Rusko je ze sádry od Potěmkina. Včetně Ermitáže.

J. Bruner 24.11.2020 16:49

jezdím s kamarádem do Černé Hory (má tam domek), kamarádíme se s místními a žádná nevraživost tam není, i když ano, nemají rádi Albánce, co jsou muslimové, v tom je problém a ani v Polsku jsem nenarazil mezi lidmi na nevraživost a na Ukrajině jsme rovněž vítáni, prostě kdo se chce družit, najde kdekoliv ve světě kamarády, v Thajsku či na Filipínách mám dodnes kamarády

Š. Hašek 24.11.2020 18:10

Tak nějak. Jo.

Letos mi Crna Gora (tam říkají "Albánia mafía") nevyšla. Ani Zakarpatí. Ani Maramureš. Tak snad 2021.

Jednou, pod Užokem, mi jeden místní málem vynadal! Že se drápu do kopce a ani nezajdu na pivo, když jako jsem ho musel vidět na zahradě. To se prej nedělá. Poznal, že nejsem místní. Poznal. Pracuje a vydělává napůl v Ostravě.

V Rakousích je taky hezky, ale to slovanské srdce tam nemají ............

J. Bruner 24.11.2020 19:22

burek s jogurtem, pljeskavica, cevapi,loza, kuvana kafa no neni tam krasne

J. Bruner 24.11.2020 4:54

ja jsem kolem 1975 zazil, jak chodili chlapici a klepali si nekolika prsty na rameno, coz znamenalo, kolik jeste kamaradu shaneji, aby spolecne koupili lahvinku a v automatech na gazirovku vecne chybely stakanciky, ktere prave tito pouzivali a uz nevraceli

Š. Hašek 24.11.2020 18:14

Stran chlastu se blbne. Všude. Viz USA a prohibice.

I Norové si to pálej doma. A pak se chluběj, že v obchodech mají jenom ryby z Lofot a pomerančovej džus z Tramtárie.