15.1.2021 | Svátek má Alice


EVROPA: Zákaz vlajek států v europarlamentu

18.1.2020

Předseda europarlamentu David Sassoli zakázal během jednání mávat transparenty a dalšími „nevhodnými“ pomůckami. Podle Jana Zahradila z ODS se jedná o „neuvěřitelnou tupost“.

Cílem bylo zabránit „nevhodným“ projevům. Vzal to ale natolik zgruntu, že mezi zakázané pomůcky rovnou zařadil i vlaječky, jimiž někteří poslanci značili své stoly a dávali tím najevo, jakou zemi na unijní půdě zastupují. U řady europoslanců Sassoli se svým rozhodnutím narazil. „Podle nového nařízení spadá vlajka do kategorie ‚banner‘, jejichž používání je na plénu zakázáno. Neuvěřitelná tupost,“ napsal LN zástupce pravicové ODS v Evropském parlamentu Jan Zahradil......

Například lídr britské Brexit Party Nigel Farage se svými souputníky ale na stolech drobné vlajky měli. Před několika dny si také na zákaz postěžovali na twitteru. „Díky bohu, že odcházíme,“ okomentoval Sassoliho nařízení Farage s odkazem na brzký odchod Británie z EU.

To je jeden z důsledků prosazování „korektní politiky“. Pokud jsou totiž z europarlamentu přenášeny záběry, mohly by „nevhodné transparenty“ s politickými vzkazy narušovat „nerozbornou jednotu evropského lidu“. Tupost to je nesmírná, s tím lze s Janem Zahradilem souhlasit. Nicméně právě ODS to bude mít po odchodu Velké Británie z EU těžké, protože poslanci za britskou Konzervativní stranu byli s ODS v jednom poslaneckém klubu. Ten tedy oslabil kvůli porážce konzervativců v eurovolbách na jaře loňského roku a nyní po odchodu Británie se toto oslabení ještě prohloubí.

Mnohem více by nás ale mělo zneklidňovat, jakým způsobem chce europarlament zasahovat do politiky v jednotlivých členských zemích. Nejde jen o nařízení a směrnice. Českým „udavačům“ se podařilo na pořad jednání europarlamentu prosadit dokonce obnovené trestní stíhání premiéra Andreje Babiše. Dokonce i eurohujer Stanislav Polčák (STAN) s tímto postupem vyjádřil nesouhlas, což je co říci. Naopak podle Pirátů vyšetřování údajného střetu zájmů českého premiéra na jednání europarlamentu patří. Tak uvidíme, co tato levicově-zelená část europarlamentu vymyslí za zázrak.

A ještě jedna informace stojí v této souvislosti za pozornost. Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise, totiž podle zprávy na idnes měla zničit důkazy o tom, že její poradci ji měli stát v její dřívější funkci ministryně obrany Německa údajně 4 miliardy. Naopak německá armáda pod jejím úřadováním ztratila na bojeschopnosti (neprovozuschopnost vojenské techniky) kvůli škrtům na opravy. Zdá se tedy, že politika EU, chcete-li „Bruselu“, se ani po loňských volbách nezměnila. Převažuje neochota zbavit se získané moci nad státy EU a hraničí to se šikanováním. I tak lze totiž označit zákaz využívání symbolu členských států na jednání europarlamentu. Tímto způsobem si EU rozhodně nové sympatizanty nezíská.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czDopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.