Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Kdo má řešit otázku integrace imigrantů?

diskuse (23)

Brusel v rámci boje s vlnou uprchlíků navrhl kvóty pro jejich přerozdělování do členských států Unie. Jedná se i o kvótách pro ČR. Ptejme se ale, kdo má řešit otázku integrace uprchlíků, imigrantů, azylantů v té které zemi. Prezident či parlament nebo nějaká odborná komise z jiné země? Může být pro násilné vnucení nějakých občanů do jakékoliv komunity argumentem ten fakt, že některá země si s imigranty neví rady? A je ta skutečnost, že z oné země je ovládána Evropská unie, polehčující okolností k takovému řízenému přesunu obyvatelstva?

Předložila jsem k zamyšlení otázky docela ježaté a s hodně ostrými hroty. Přinejmenším tak ostrými, s jakými argumentoval Stalin, když stěhoval národy napříč nově vzniklým Sovětským svazem. I tehdy šlo o přesuny lidí, kteří v původní lokalitě překáželi vedení státu.

Kola dějin se točí, jak se zdá, ve stejném kruhu, jen razantněji a s důmyslnější rafinovaností. Možná tentokrát jde o legalizaci obchodu s lidmi pod vedením bruselských úředníků. Vlastně to chce jen najít zkorumpované politiky, kteří přistoupí na výměnu občanů mezi státy podle nějakých „bruselských“ kvót.

Já tvrdím, že do občanské politiky, do porodnosti, do péče o přestárlé, jakož i do otázky odchodů do důchodu, do povinnosti školní docházky, do imigrantské politiky nemá vládní ani jiná garnitura jiné země, než které se věc týká, vůbec zasahovat. Kritizovat může, to jistě, ale ne ovládat ji, řídit či jakkoliv regulovat, nebo jen korigovat nějakými kvótami.

O integraci občanů, kteří ve státě žijí, totiž může rozhodovat jen praktický život a soužití všech zúčastněných obyvatel, tedy vlastně občanů státu, který imigranty přijal, případně nepřijal. Regulovat přistěhovalectví a zaměstnanost, která s tímto problémem velmi silně souvisí, musí citlivě vedení státu, který jakožto celek píše své dějiny spolu s občany.

Je nadmíru smutné a volá to po odpovědi, že Brusel na jedné straně kritizuje špatnou integraci Romů v ČR a na druhé straně chce do ČR nasměrovat další občany, kteří svojí odlišnou mentalitou mohou celou situaci jen zhoršit.

Nápad přesunout imigranty jiné mentality se samozřejmě zrodil z pohodlnosti vlád dotčených zemí řešit své problémy s těmito uprchlíky. Zdravý rozum by čekal, že i tamty vlády pochopí, jak složitý je proces integrace nestejných kultur, a tedy ustanou poznámky na adresu ČR stran špatné integrace Romů, kteří se chovají jinak než majoritní společnost.

Férové by bylo přijít se zeptat do ČR, jak česká vláda a čeští občané pracují s Romy, jaké s nimi mají zkušenosti a jak řeší jejich integraci, a hledat společné postupy a metodiku řešení problému integrace jiných kultur do té takzvané evropské. Opak je však pravdou. Vlády jiných zemí chtějí přehodit horký brambor přes hranice, dokonce do opakovaně kritizované země, jakou je ČR. A to čpí farizejstvím.

Je čas přiznat si, že jisté hranice mezi státy existují a bořit je nelze. Hranice mezi rozličnými kulturami existovaly, co svět světem stojí, a to i přes století páry a cestování po železnici, ba i letem světem s Concordem, dokonce i ve století informačního boomu a transferu dat všemi směry rychlostí toku elektrického náboje, vlnění wi-fi nebo přenosu optickým kabelem.

Třeba se někdy rozdílnosti kultur setřou, to ale evidentně není na programu ani tohoto století, nejspíše ani na programu toho následujícího. Nechme v tomto směru historii plynout rozvážným tokem a věnujme se soužití se svými spoluobčany tady a teď, tedy každý stát nechť v tomto směru řeší autonomně a svobodně svoji občanskou politiku včetně té imigrantské.

V konečném důsledku totiž s těmi bruselským úředníkem přesídlenými občany by museli žít občané cílového státu a stát by z daní svých občanů řešil případné konflikty, které by mohly provázet toto bruselským úředníkem nařízené soužití. To je dost pádný důvod pro to, aby byl bruselský úředník s nápadem přidělování uprchlíků do cizích zemí zahnán zpět na své výsostné území. Samozřejmě, uprchlíci mohou prchat tam, kde je přijmou, ale pokud je nepřijmou, měli by se vrátit do své vlasti, ke které mají občanské povinnosti.

Převzato z JanaSimonova.blog.respekt.ihned.cz se souhlasem autorky (její další blog: Blog.digizone.cz/simonova)

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Argentiny nakonec na úvod olympijského turnaje podlehli Maroku 1:2. Vyrovnávací gól v...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Český tenista Jakub Menšík porazil na antukovém turnaji v Umagu 6:4, 6:3 Itala Luciana Darderiho a...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Světová tenisová jednička Jannik Sinner z Itálie oznámil, že se kvůli angíně nezúčastní...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Slovanu Bratislava v úvodním utkání 2. předkola Ligy mistrů remizovali v Celje 1:1....

jhr Jan Hron, ČTK
24. 7. 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz