6.12.2023 | Svátek má Mikuláš


EVROPA: Jen v Bruselu blbněte

16.3.2020

Lehce do éteru vypouštěné výroky, které z čínského viru dělají takovou chřipečku skoro na úrovni běžného kašlíku, jsou hodně kontraproduktivní. Když známý kardiochirurg Jan Pirk vyslovil jen tak, nedbale, že by bylo dobré, aby většina populace byla nakažena a tím by se imunizovala, tak určitě šlápnul vedle. Anděla Merkel to řekla ve své hlouposti, kterou poslední dobou opravdu vyniká, že virem onemocní až 70 % Němců. O nějaké imunizaci nemluvila vůbec, možná neví, co to je.

Pěkné by bylo, pokud by během několika let postupně naše populace prošla tímto virovým onemocněním v nějakých vlnách tak, že by některé slabé kusy (kam podle všech kritérií patřím také) bohužel nepřežily, jako u běžné chřipky. Možná by jich bylo procentuálně i množstvím víc než u běžné chřipky, ale budiž. To je život. Ale taková postupná nemocnost by se ve třech chřipkových sezónách zvládla, ovšem za předpokladu, že čínská chřipka víceméně ustupuje s teplým sušším počasím (v což všichni doufáme). Jenže kdyby ta krásná imunizace nastala během jednoho období o délce pár měsíců, následky by byly fatální a systém zdravotnictví by pod tím náporem zkolaboval. A za nějaký čas by na nějakou dobu zkolabovala celá republika. Kdyby to slavný chirurg řekl poněkud empatičtěji a s nějakým vysvětlujícím komentářem, tak by to snad i bylo OK. Jenže on to řekl, pověst nepověst, hodně hloupě. Hloupost se nevyhýbá nikomu. Řada lidí, včetně těch, co přijeli z promořených oblastí Itálie či odjinud, si to vysvětlila tak, že houby zle. Kašílek, rýmička a chovali se, jako by se nic nedělo, a do Itálie dál jezdili radostně. Od Merkel nic nečekám, to je ztracený případ jednoho přírodního omylu ve vysoké funkci; takový škodlivý vir, skoro bych řekl.

Že prohlášení prof. Pirka funguje tak negativně, bylo zjevné z rozhovoru Jana Hrušínského s Emou Smetanovou na DVTV (mimochodem, vedla ho velmi dobře). Tam se herec několikrát odvolal na prof. Pirka jako na kapacitu (ačkoli prof. Pirk opravdu není imunolog), které věří, a bagatelizoval přijímaná opatření. Nenechal se zmást, kapacita je kapacita. A to v době rozhovoru ještě nebyl vyhlášen nouzový stav. Není jediný případ, na netu jich jsou možná stovky, kde se vysmívá kdekdo panice, kterou šíří politici.

A přitom opravdu platí, že nejde o žádnou banální chřipku, jak ukazuje případ Číny a Itálie. Je to čas, kdy nás nejspíš Bůh zkouší, co vydržíme a jak se zachováme. A my bychom měli udělat jediné: nevyšilovat, ale nebanalizovat, pořádně si mýt ruce, kdykoli sedáme k jídlu či přijdeme z venku. A když někdo, kdo má důležitost či renomé, hovoří, měl by si třikrát rozmyslet, než něco plácne. Také opravdu není nutno se po několik týdnů shromažďovat - ať je to kdekoli z jakéhokoli důvodu. Tomu se říká předběžná opatrnost. Od kapacit bychom měli očekávat rozvahu, ale i to, aby si necintali lehkovážně kravatu a nehráli si s možnou davovou psychózou. Té stačí málo, aby vybujela.

Za pár měsíců se ukáže, jak to v jednotlivých zemích vypadá, a bude možnost porovnávat postupy jednotlivých zemí. Ale když Ursula von der Leyen, potažmo Evropská komise, v pátek vytkla České republice uzavření hranic s odůvodněním, že to narušuje životy lidí a volný obchod, položme se na otázku, co je Uršula a celá Evropská komise zač. Oni považují za nejvyšší evropskou hodnotu pohodu lidí, když mohou volně cestovat s virem a volně a svobodně jej roznášet. Obchod pak je těm pomatencům nade všechny hodnoty. Možná by to chtělo mrknout do Itálie, kde se volně jezdilo a obchodovalo zvesela. Pak už se znovu položme na otázku: kdo to zboží jednou bude převážet a kdo kupovat, až pohřbíme všechny oběti? Možná ale Uršula myslí na stejné vlně jako Anděla, že se vlastně nic neděje, když pomřou starší ročníky a nemocní. Ti lotři je pak nahraděj radostně Afghánci, Íránci, Somálci a podobnou milou, dynamickou, spořádanou, pracovitou a obohacující masou.

Jen v Brusele blbněte. Já jsem rád, že se ukazuje pravá tvář Evropské unie v těžkých časech. Rozpad EU pokračuje v přímém přenosu a jediné, co funguje, jsou ty prokleté toxické hranice. Rakousku uzavření hranic do Itálie nikdo nevytýká. Je totiž na rozdíl od nás navoněné. Trochu toho nepohodlí na hranicích nikoho nerozhodí, mě tedy určitě ne, a že přes ně jezdím několikrát týdne. A kdyby to tak zůstalo, měl bych větší pocit bezpečí, když vidím, co se děje na jihu a jihovýchodě EU.