27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


EVROPA: Hlupáci a funkce

23.2.2017

Markéta Šichtařová si ulevila článkem o tom, že nám hrozí, konkrétně v Německu, vláda pod vedením nevzdělance Martina Schulze z německé SPD. Nevím, zda termín „hlupák“ na bývalého předsedu EP „sedí“.

Martin Schulz jako předseda Evropského parlamentu byl „pevnou součástí“ politiky EU, která zapříčinila její současný marasmus. Nebyl na to sám a měl v tom řadu „pomahačů“, jako vzdělaného Jean-Clauda Junckera.

Pokud se zaměříme konkrétně na Spolkovou republiku Německo, stávající kancléřka Angela Merkelová je zřejmě skutečně menším nebezpečím než populista Schulz (ano, na Schulze se hodí právě slovo „populista“), nicméně i ona má na stávajícím marasmu EU svůj podstatný podíl. Nejde mi tak ani o to, že „zavinila“ migraci do Unie. Merkelová migraci zcela jistě nezavinila, alespoň v počáteční fázi. Zásadní díl viny však nese na snaze řešit své domácí problémy s migrací na základě „kvót“ pro všechny země EU a pokusem přehlasovat odpůrce kvót na ministerské radě ministrů vnitra. Přehlasování sice proběhlo, realizace ale ne, a EU se výrazně zpolarizovala na bývalý „Východ“ a „Západ“.

Existuje ale i řada dalších argumentů proti tomu, že vzdělanost je zárukou rozumné vlády. Je totiž velmi důležité, zda vzdělání doplní ten který člověk současně i kritickým myšlením. Mám na mysli to, že je zapotřebí v řadě otázek, které jsou studentům vštěpovány formou vzdělání, nezapomenout na vlastní rozum. Například teorie „globální změny klimatu“, která nahradila teorii „globálního oteplování“, již byla například bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou povýšena na „vědeckou pravdu“, o které se nesmí pochybovat. Tento přístup má dalekosáhlé ekonomické důsledky, když na boj s „globální změnou klimatu způsobenou lidskou činností“ se světové společenství zavázalo utratit stovky miliard dolarů. Současně však proběhl proces přesunu „špinavých technologií“ do zemí s nízkými nebo žádnými standardy ochrany ovzduší a tak exhalace do ovzduší nejen neklesají, ale stále rychle celosvětově rostou. To má navíc negativní důsledky na dělbu práce, kdy se z Evropy a USA přesunuly špinavé technologie do Asie a Západ tak nemá v rukách výrobu tradičního spotřebního zboží a je závislý pouze a jenom na dovozu.

Markétou Šichtařovou zmínění „hlupáci“ v politice (Stalin, Hitler, Gottwald) byli zcela jistě „nedoukové“, byli to však lidé především povahově „vadní“. Stalin se navíc k moci dostal na základě revoluce, kterou vedl „vzdělaný“ Vladimir Iljič Lenin a Hitler uspěl ve volbách v poválečné Výmarské republice.

Pokud Martin Schulz uspěje v celoněmeckých volbách a stane se německým kancléřem, nezáleží mi příliš na tom, zda získal nějaké „klasické“ vzdělání, ale jakou politiku bude realizovat. Bude-li kráčet ve stopách svého předsedání EP, bude to zřejmě „masakr“ EU. Pokud se zachová realisticky a vezme v úvahu marasmus, ve kterém se EU nachází a bude se snažit problémy EU skutečně řešit nikoliv pomocí „kvót“ a „befélů“, může dokonce mít i mou podporu. Obávám se však, že on své případné volební vítězství pojme jako vítězství „více EU“ a bude pracovat na další záhubě myšlenky sjednocené Evropy.

Z hlediska „hlupáků a funkcí“ tak jde především o něco zcela jiného. Tak jako ve všem i v politice je zřejmě nejdůležitější „charakter“. Pokud ho vůdci světových mocností postrádají, přicházejí problémy.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz