10.4.2021 | Svátek má Darja


EVROPA: Chystá se eurošikana dopravců

3.6.2013

"Podle představ socialistických a komunistických europoslanců by měli policisté nově zastavovat a kontrolovat užitková vozidla ne podle jejich technického stavu, ale podle firmy, která je vlastní a provozuje. Stanoví to návrh nového evropského nařízení, který ve čtvrtek 30. května 2013 odhlasoval dopravní výbor Evropského parlamentu.

Mají vzniknout jakési černé listiny, na kterých by nebyla uváděna jednotlivá vozidla, ale jejich vlastník podle toho, kolik závad bylo v minulosti u jeho vozového parku odhaleno. Socialistická představa, že policista u krajnice vybírá z projíždějících aut podle vlastníka, je jako z říše pohádek. Celá tato černá listina je především diskriminační, nabízí obrovský prostor pro korupci a na míle se vzdaluje původnímu cíli zvýšení bezpečnosti na našich silnicích. Navíc není zřejmé, jak a zda vůbec by mohl být dopravce ze seznamu odstraněn.

Diskriminaci spatřuji právě ve skutečnosti, že na černé listině mají být nikoli vozidla, ale společnosti. Pokud tedy firma zakoupí nový vůz, i ten bude kontrolován častěji než starší vozidla "méně rizikových" společností. Policisté by přitom měli mít pravomoc poslat vozidlo na podrobnou technickou prohlídku, samozřejmě plně hrazenou provozovatelem. Socialisté také požadují pětiprocentní poměr kontrol k počtu vozidel registrovaných v daném členském státě. Pro Českou republiku, na jejímž území jsou registrovány zhruba dva miliony užitkových vozidel, by to znamenalo na tři stovky dodatečných policejních kontrol denně, včetně víkendů a svátků.

Autor je člen dopravního výboru a místopředseda Evropského parlamentu
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.