27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


EVROPA: Brusel si přeje euroval ...

13.10.2011

... a udatný Sulík bude Bruselem převálcován

Richard Sulík se zachoval zásadově. Přesto bude alespoň dočasně poraženým. Jeho statečný postoj, že Slovensko nemá platit cizí dluhy, zůstal osamocen.

Předlužené Řecko potřebuje stále nové a nové miliardy eur. Na pomoc se mu skládají ostatní země eurozóny a přes evropský záchranný fond v brzké době celá EU. Přesto mu tato pomoc nestačí a stačit nebude. Přes záchranný fond mají členské státy převzít záruky na 780 miliard eur.

Slovenská část eurovalu měla být ve výši 7,7 miliardy eur. V celé Evropě pak mělo jít o navýšení ze současných 440 na 780 miliard eur. Tyto peníze jdou z kapes daňových poplatníků a pro ilustraci si zkusme představit, co by se dalo za 19 a půl bilionu (zhruba šestileté HDP Česka) pořídit.

Co mne nepříjemně překvapilo, byl postoj slovenské premiérky Radičové. Argumentace typu, že Slovensko musí navýšení eurovalu schválit, protože tak už učinilo šestnáct států před Slovenskem a že nemůže Slovensko tvrdit, že v těch šestnácti státech jsou pitomci, mi silně připomnělo obdobnou situaci u nás při schvalování Lisabonské smlouvy.

I tehdy zaznívaly hlasy, že Lisabonskou smlouvu musíme přijmout, protože ostatní státy již smlouvu podepsaly, jak bychom před ostatními státy vypadali, kdybychom nepodepsali, a že jestli chceme být v EU, tak podepsat musíme, že nemůžeme jen brát, ale i dávat, a další argumenty stejného typu.

Když Václav Klaus Lisabonskou smlouvu nechtěl podepsat a obrátil se na Ústavní soud, vznikl mezi některými významnými lékaři plán v případě Klausova odmítnutí podpisu Lisabonské smlouvy prohlásit jej za zdravotně nezpůsobilého zastávat úřad prezidenta republiky.

Jestliže platí v EU zásada, že určitá věc platí pouze tehdy, souhlasí-li všechny státy a je tím státům de facto dáno právo veta, pak je zcela nemístné používat nátlak typu, že ostatní už souhlasili. Tím se vytrácí z EU demokracie a je potlačováno právo svobodného rozhodování.

Richard Sulík zůstal věrný svým zásadám a programu vlády. Za to ho nyní stihne trest, protože jeho strana bude jednoduše odstavena od moci a schválení navýšení eurovalu proběhne ve spolupráci se slovenskou opozicí, populistou Ficem. Ba dokonce se předpokládá, že slovenské "ano" zazní již dnes.

Je to podobná situace, kdy Irové museli hlasovat opakovaně, protože EU jinou odpověď než "ano" neuznává. Vsadím boty, že i Slovensko by hlasovalo klidně pětkrát, než by bylo donuceno připojit svůj souhlas. Inu, představa EU-demokracie v praxi.

Euroval je doslova černou dírou. Zadlužené státy, kterým už nikdo nechce půjčit, mají být z tohoto fondu finančně podporovány. Nevěřím tomu, že by se na eurovalu podílely jen státy eurozóny. Pokud jde o finance, EU nedopustí, aby deset států zůstalo mimo, a tak můžeme v brzké době očekávat rozhodnutí, že do eurovalu budou povinně přispívat všechny státy EU.

Jak EU využívá finance a co za ně produkuje, stačí vydávané směrnice. Jedna jediná směrnice určitě zaměstnala několik desítek lidí, protože bylo zapotřebí někoho, kdo by na směrnici přišel, někoho, kdo by udělal průzkum, někoho, kdo by shromáždil údaje o dopadu na obyvatelstvo, životní prostředí, průmysl, a tak dále a tak dále.

Výsledkem je pak směrnice podle které se zakazuje dětem do osmi let bez dozoru nafukovat balónky a foukat na frkačky smějí bez dozoru až od čtrnácti let. Nevěříte? Věřte... (viz zde). Alespoň je vidět, jak EU využívá peníze, které do Bruselu směřují od členských států a od daňových poplatníků. Ještě si myslíte, že peníze v eurovalu budou využity smysluplně?

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autora