Neděle 19. ledna 2025, svátek má Doubravka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EGYPT: Protesty kvůli dvěma ostrůvkům

Egypt má za sebou rušné dva týdny. Může za to nedávná dohoda prezidenta Abd al-Fattáha Sísího se Saúdskou Arábií, která vyvolala největší protivládní protesty od nástupu Sísího do funkce v roce 2014. Podle demonstrantů prezident za peníze „rozprodává zemi“. Dohoda vzbudila pozornost i v Izraeli.

Jedenáctého dubna navštívil Káhiru saúdský král Salmán a uzavřel se Sísím 21 hospodářských smluv, podle nichž Saúdové v Egyptě investují až 25 miliard dolarů. Vznikne třeba společný investiční fond, zóna volného obchodu, obytná čtvrť a zemědělská oblast na Sinaji nebo ambiciózní most z Egypta do Saúdské Arábie přes Akabský záliv. Káhira za to bude podporovat postoj Saúdů vůči Íránu a libanonskému Hizballáhu v Lize arabských států a Organizaci islámské spolupráce a zapojí se do boje proti terorismu, který Saúdská Arábie vede, i když vyslání vojáků do Jemenu Sísí neslíbil. K nelibosti mnoha Egypťanů však také jejich prezident Saúdům přenechal ostrovy Tiran a Sanafir v Tiranské úžině mezi Rudým mořem a Akabským zálivem. Mají jim připadnout za 65 let.

Oba ostrovy byly původně saúdské. V roce 1948 z nich Egypt se Saúdskou Arábií zablokovaly izraelským lodím cestu z Ejlatu do Rudého moře. V padesátých letech je Saúdská Arábie Egyptu přenechala, aby je bránil před Izraelem. Egypt je znovu využil k uzavření plavební trasy pro Izrael v roce 1967. Jeho krok vedl k šestidenní válce, kdy Izrael cestu otevřel a oba ostrovy obsadil. Egyptu je pak vrátil v rámci mírové smlouvy z roku 1979, ve které se Káhira zaručila, že tuto plavební cestu nechá pro Izrael otevřenou. Saúdská Arábie žádala v roce 1982 o vrácení ostrovů, ale tehdejší egyptský prezident Husní Mubarak nechtěl ohrozit stahování Izraelců ze Sinaje v rámci dohody o míru, a tak se se Saúdy dohodl, že na své žádosti nebudou trvat.

Izraelský ministr obrany Moše Jaalon uvedl, že Egypt o svém záměru vrátit ostrovy Saúdům Izraelce informoval a Saúdská Arábie jim zaručila volnou plavbu průlivem. Potvrdila to i Spojeným státům a slíbila, že ostrovy nebude využívat k vojenským účelům. Izrael podle Jaalona proti změně vlastnictví nic nenamítá; jen je třeba sepsat dodatek k izraelsko-egyptské mírové smlouvě.

Se Saúdskou Arábií sice Izrael dohodu o míru ani diplomatické vztahy nemá, ale obě země – a s nimi i státy v Perském zálivu – mají společného nepřítele v Íránu a udržují tajné styky, bezpečnostní spolupráci a živý dialog.

Zato mnohé Egypťany odstoupení ostrovů rozhněvalo, i když je většina z nich zná jen z turistických prospektů. Sísí národu vysvětlil, že je jen vrací původnímu majiteli, ale Mládežnické hnutí 6. dubna a zakázané Muslimské bratrstvo ho obvinily z velezrady a zorganizovaly protesty – nejprve na sociálních sítích a pak i v ulicích. Vznikla také petice s názvem „Egypt není na prodej“. Demonstrace byly bouřlivé a úřady proti nim zasáhly – podle zákona z roku 2013, který vznikl po krvavých střetech se stoupenci Muslimského bratrstva, jsou protesty v Egyptě zakázány. Demonstrace pokračovaly ještě tento týden, policie používala slzný plyn, došlo k mnoha potyčkám a v Káhiře, Gíze a Alexandrii a dalších městech bylo zatčeno na 250 lidí. Mrtví naštěstí nebyli.

Smlouva se Saúdy přišla v nepříznivou dobu. Egyptské hospodářství se ještě nevzpamatovalo, na Sinaji pokračuje boj proti teroristům, kteří svými útoky odrazují turisty, a v Egyptě doznívá skandál okolo brutální smrti italského studenta, z které jsou obviňovány bezpečnostní složky.

Je těžké určit, do jaké míry se na protestech podílelo Muslimské bratrstvo, které Sísího režim nechal prohlásit za teroristickou organizaci. Islamisté k nim rozhodně vyzývali a svou účast avizovali, ale otevřeně se v nich neangažovali. Protestovalo však i mnoho dalších politických stran a hnutí, včetně novinářů, lékařů a obyčejných občanů. Zatím není známo, kolik stoupenců prezidenta Sísího na něj po navrácení ostrovů změnilo názor, protože tak čerstvý průzkum neexistuje. Ještě začátkem dubna ho však podporovalo 89 % Egypťanů – o tři procenta víc než šest měsíců po jeho nástupu do prezidentského úřadu, kdy byla jeho popularita po potlačení Muslimského bratrstva na vrcholu. Jestli mu obliba klesla, pak jen minimálně; většina Egypťanů ho stále považuje za jediného účinného ochránce proti islamistům. Svržení mu jistě nehrozí.

Sísí zoufale potřebuje saúdskou pomoc, aby postavil na nohy pokulhávající hospodářství, a dva ostrovy pro něj představují bezvýznamné gesto. Saúdové ho trvale podporují a už několikrát mu finančně přispěli. Sísímu pomůže nejen pevné politické spojenectví se Saúdy, ale i to, že zhruba jedna miliarda dolarů jejich „investic“ je určena na boj proti terorismu na Sinaji, který je hlavním problémem jeho vlády. Velký význam má i jednotná protiíránská fronta. Egypt a Saúdská Arábie tak uzavřely dohodu k oboustrannému prospěchu.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Jaroslav Zamazal
18. 1. 2025

K vyztužení propagandistické fronty se musí použít slaměného panáka.

Jan Kovanic
18. 1. 2025

Místopředseda ANO se záměrně setkal s asi dvacítkou voličů Pětikoalice.

Aston Ondřej Neff
18. 1. 2025

SPOLU dělá všechno proto, aby volby prohrálo s každým, včetně STAN.

Hyena Neff
18. 1. 2025

Jak komu a jak kde. Dělám všechno proto, aby mi neklouzaly na ledu.

Lika
18. 1. 2025

Co čtete?

Lika
16. 1. 2025

Jen tak pro pobavení

Aston Ondřej Neff
17. 1. 2025

Za první republiky byli komunisté pod Gottwaldovým vedením sekáči.

Aston Ondřej Neff
16. 1. 2025

Ukování kladiva na kolaboranty je o další krok k realizaci.

Aston Ondřej Neff
18. 1. 2025

SPOLU dělá všechno proto, aby volby prohrálo s každým, včetně STAN.

Alexander Tomský
18. 1. 2025

Elon Musk svými provokativními a mnohdy i lživými tweety rozbouřil Anglii.

ČTK, dch David Chuchma
19. 1. 2025

Vývoj politické kultury a demokratických hodnot na Slovensku je pod vedením premiéra Roberta Fica...

Lidovky.cz, ČTK
19. 1. 2025

Nedělní extraligový program nabízí kompletní 38. kolo. V něm vyčnívá repríza posledního finále mezi...

Lidovky.cz, ČTK
19. 1. 2025

Ani napodruhé neudržel v anglické fotbalové lize čisté konto. Český brankář Antonín Kinský třikrát...

ČTK, Lidovky.cz
19. 1. 2025

Osmnáctiletá studentka, která se stala obětí čtvrtečního útoku nožem na gymnáziu ve Spišské Staré...

jla Jiří Lacina
19. 1. 2025

Spotřeba alkoholu na Západě postupně klesá. Výrobci lihovin se i proto začínají více zaměřovat na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz