23.9.2020 | Svátek má Berta


BREXIT: Drazí Britové

2.6.2016

K napsání tohoto příspěvku mě vyprovokoval otevřený dopis pana Michaela Žantovského, který jej adresoval svému příteli, britskému dramatikovi Tomu Stoppardovi. Tento dopis apeluje na Toma Stopparda a také na Brity, aby neopouštěli Evropskou unii a v referendu hlasovali za setrvání své země v Evropské unii. Napočítal jsem celkem čtyřicet českých signatářů tohoto dopisu, kromě Michaela Žantovského jej podepsali Dominik Duka, Karel Schwarzenberg, Eva Herzigová, Jiří Bělohlávek, Petr Čech, Tomáš Halík, Věra Čáslavská, Petr Pithart, Šimon Pánek a další.

Michael Žantovský podle Aktuálně.cz řekl: „Nechtěli jsme se vměšovat do záležitostí jiné země, považovali jsme to spíš za morální povinnost a chtěli jsme přispět do široké diskuse, která v Británii probíhá.“

Mně se tento dopis rozhodně jako vměšování do záležitostí jiné země jeví. Je to vměšování zabalené do spousty krásných vět, ale je to vměšování. On se však Britům vměšuje do jejich rozhodování o brexitu kdekdo...

Dovolil jsem si napsat vlastní otevřený dopis, který zde předkládám. Žádného Brita neznám, a tak jsem jej adresoval všem Britům. Tento dopis se do britských deníků a časopisů nedostane, ale cítil jsem potřebu jej napsat jménem těch z nás, kteří si myslí, že brexit je čistě britskou záležitostí, do které Britům ostatní nemají co mluvit:

Drazí Britové,

se zájmem sledujeme kampaně, které ve Vaší zemi vedou zastánci i odpůrci brexitu. Jsme smutní z toho, jak Vám cizí politici a různé mezinárodní organizace radí, abyste nevystupovali z Evropské unie, a straší Vás nejrůznějšími katastrofami, které Vás postihnou, pokud z EU vystoupíte a vydáte se vlastní cestou.

Jsme bytostně přesvědčeni, že máte plné právo se svobodně rozhodnout, jakou cestu si zvolíte. Ti, kterých se Vaše volba netýká, by měli mlčet a nevměšovat se do Vašich záležitostí. Pouze Vy sami můžete rozhodnout, co je pro Vás nejlepší. Pozitivní i negativní důsledky Vašeho rozhodnutí totiž ponesete Vy sami.

Je pouze na Vás, jestli zvolíte pokračování transformace svého státu v součást Evropské unie a pokračování přenosu kompetencí z Londýna do Bruselu, nebo jestli se vydáte vlastní cestou, cestou vlastního svobodného státu. Rozhodnutí je pouze na Vás. Dostali jste jedinečnou možnost rozhodnout o budoucnosti své země, o své budoucnosti i o budoucnosti svých dětí. Je to Vaše svobodná volba a Vaše zodpovědnost.

Vězte, že ať se ve svém referendu rozhodnete jakkoliv,my budeme Vaše rozhodnutí respektovat a zůstaneme Vašimi přáteli. Evropská unie a Evropa nejsou totéž. Pokud nebudeme moci nadále spolupracovat v rámci Evropské unie, těšíme se na spolupráci s Vámi v Evropě.

Bůh ochraňuj královnu!
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.