26.10.2021 | Svátek má Erik


BLÍZKÝ VÝCHOD: Proč jsem na straně Izraele

28.5.2021

Mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás bylo uzavřeno příměří a to je dobře. Já jsem na straně židovského státu, který pouze uplatnil právo na sebeobranu před zákeřnými raketovými útoky z pásma Gazy.

Celý incident začal tím, že se muslimové shromáždili údajně k modlitbám na svém posvátném místě, na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Tisíce z nich však vyprovokovaly střety s izraelskými bezpečnostními silami, když po nich házely kameny a dokonce zápalné lahve. To svědčí o tom, že ze strany Palestinců se jednalo o dopředu plánovanou konfrontaci, protože jaksi není normální nosit na bohoslužby Molotovovy koktejly.

Hamás poté zasypal Izrael tisíci raket z pásma Gazy. Z druhé strany pak logicky přišla rázná odpověď. Je zde ovšem jeden velký rozdíl. Židé varují Palestince dopředu před útoky svých letadel a raket s tím, že dotyčná oblast bude ostřelována a pokud jsou v ní civilisté, ať ji v určenou dobu opustí. Muslimští teroristé naopak útočí bez varování a záměrně na civilní izraelské cíle.

Jsou zde však i další odlišnosti. V ulicích izraelských měst docházelo k vzájemnému fyzickému napadání a lynčování Židů a Arabů. Izraelští političtí představitelé a duchovní vyzývali své souvěrce ke klidu, ti muslimští však nikoliv.

„Nemůžete napadnout arabského civilistu a pokusit se ho lynčovat, stejně jako arabští občané nemohou lynčovat Židy. To jsou nepřípustné metody,“ citoval výrok premiéra Benjamina Netanjahua izraelský server The Times of Israel. Podpořil jej i izraelský prezident Reuven Rivlin. „Vyzývám všechny místní vůdce, náboženské lídry, občany, rodiče, udělejte všechno, co můžete, abyste zastavili tuto strašnou věc, která se děje před našimi zraky,“ apeloval na veřejnost první muž židovského státu.

Poslanec Knessetu za stranu Židovský domov Bezalel Smotrič také vyzval ke klidu: „Židovští bratři, přestaňte! My nejsme jako oni! V žádném případě nesmíme sáhnout k bezdůvodnému násilí a výjimkou situace, kdy se jedná o sebeobranu proti teroru a výtržníkům, pak ano. Pokud jde o násilí a ničení majetku, to za žádných okolností.“ V podobném duchu promluvil i sefardský vrchní rabín Jicchak Josef, který varoval Židy, aby se nenechali vyprovokovat násilnostmi druhé strany, neubližovali lidem a neničili jejich majetky.

Rozumný židovský přístup v duchu křesťanskojudaistické civilizace se dá shrnout zhruba těmito slovy. Nic nikoho neopravňuje útočit bezdůvodně na jiné lidi, veřejně je napadat a ničit jejich majetky. Takové věci se zkrátka ve slušné společnosti nedělají. Civilizovaní lidé respektují životy, zdraví a majetky druhých.

Problém ovšem je, že na straně arabských muslimských fanatiků takové pojetí chybí. U jejich představitelů nečekejme, že by odsoudili brutální jednání vlastní strany proti nevinným lidem. Palestinští radikálové tak opakovaně dokazují, že nemají zájem na nekonfliktním soužití se svými židovskými sousedy.

Jsem proto rád, že na desítkách míst České republiky včetně hlavní kanceláře ODS zavlály izraelské vlajky jako výraz solidarity se židovským státem, který byl napaden.

Nyní tedy nastal v Izraeli klid zbraní a přejme si, ať vydrží co nejdéle. Základem trvalého a spravedlivého míru je tato podmínka, aby Hamás a další palestinské instituce uznaly právo Izraele na existenci. Bez toho to nepůjde.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODSAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.