28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


APOLLO 11: Král David na Měsíci

18.7.2009

Čtyřicáté výročí přistání prvních lidí na Měsíci, které připadá na 20. července 2009, se jistě stane vítaným tématem pro naprostou většinu sdělovacích prostředků. Právem. Jedná se bezpochyby o jeden z nejvýznamnějších počinů člověka od okamžiku, kdy byl vyhnán ze zahrady Eden a musel se v jistém smyslu začít starat sám o sebe. A přitom používat to, čím ho Stvořitel vybavil – rozum, um, dovednost, inteligenci, smysluplný úsudek.

Na velikosti nezáleží

Součástí lunární mise Apolla 11 byl také malý, docela nenápadný disk. Rozměrově odpovídal americké půldolarové minci. Ta má v průměru necelých 31 milimetrů. Na rozdíl od ní byl ale celý z křemíku. Elektronicky do něj bylo vepsáno Poselství dobré vůle z planety Země.

Sestává z krátkých prohlášení čtyř amerických prezidentů (Eisenhowera, Kennedyho, Johnsona a Nixona), seznamu představitelů NASA, Sněmovny reprezentantů, Senátu a příslušných kongresových komisí a podkomisí, které měly s projektem Apollo co do činění.

Kromě toho byly na disk zaneseny krátké pozdravy od světových státníků ze Západu i Třetího světa – a výjimečně, v případě Rumunska, Jugoslávie a polského velvyslance v USA, také z komunistického Východu.

Procházíme-li seznam hlav států či šéfů vlád, na některá jména, zejména těch déle vládnoucích, si ze svého mládí jistě vzpomeneme.

Jako by na nás dýchl zeměpis školních let: Král Záhir, prezident Čankajšek, arcibiskup Makarios, císař Haile Selassie, šáh Rezá Pahlaví, premiérka Gándhíová, prezident Markos, papež Pavel VI.

Slovo o Měsíci na Měsíci

Je mezi nimi i Zalman Šazar. Muž, jenž v době mise Apolla 11 sloužil Státu Izrael jako jeho třetí prezident.

Jeho poselství je krátké. Obsahuje toliko jednu větu, která ale představuje spojnici mezi moderní současností a starobylou minulostí, jež sahá až k prezidentovu velkému předchůdci - Davidovu synu Izai, druhému králi Izraele. To vše je rámováno majestátem Všehomíra. Zalman Šazar si totiž vybral myšlenku z jednoho z Davidových žalmů:

Od prezidenta Izraele z Jeruzaléma s nadějí na „hojnost pokoje, dokud Měsíc nezanikne“. (Žalm 72,7)

Těžko říci, co se Davidovi honilo hlavou, když za vlahých nocí sledoval z terasy sídla jeruzalémských králů úplněk Luny. Určitě mu ale na mysl nepřišlo, že jednou budou, vysoko ve vesmírné dálavě, zapsána jeho slova o tomto nebeském tělese.

Je příjemné vědět, že tomu tak je. Všichni, kdo mají rádi Izrael, krále Davida a jeho Žalmy, si to 20. července jistě rádi připomenou.

Stejskal.estranky.czDěti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.