30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


JEN TAK: „Pržena ryba“ na Balkáně

24.11.2022

Pstruzi, které jsme to léto na Vysočině jedli, byli pochopitelně vykuchaní. Že se ryby vždycky před jídlem kuchají, není tak samozřejmé, jak by se na první pohled zdálo. Na Balkáně se dělají pražené rybičky, takové maličké, říká se jim bulharsky „pržena ryba“, a chorvatsky „pržena riba“. U nás je kdysi prodávaly v hospodách pod správným „českým“ názvem „grundle“. A ty se nekuchají.

Když jich přinesli na bulharské vesnici prvně kýbl, po tom, co je vylovili z Jantry a hodili celé, po obalení v hladké mouce na pánev na slunečnicový olej, koukal jsem jak blázen. Smažili je celý, i s hlavičkama! Ovšem, vonělo to báječně, zlatistá barva lahodila oku, rakije byla po ruce, kdyby si zažívací trakt chtěl stěžovat, a šlo se na věc. Od té doby je miluji.

Ovšem nesmaží se, jak našinci vědí, tyhle maličké smažené rybičky jen sladkovodní. Nejvíce se prodávají na břehu moří ve všech těch možných tavernách a hospůdkách v Turecku, Řecku, Albánii, Černé hoře, Chorvatsku, a tak dále. Sakra, já jsem tyhle ryby jedl snad v patnácti státech! To by jeden neřek?!

A všude byly báječné. Ale abyste si nemysleli, že na Balkáně v řekách jsou jen mřenky, jak se správně říká grundlím, mají tam taky pořádné ryby. Tuhle ulovil v řece Jantře jeden můj tamější kamarád.

Nejlepší pak byly, myslím, ve Stavrosu, který leží v řeckých Sudetech, tedy v té části, odkud Řekové vyhnali Turky, když Turci vyhnali Řeky po první světové válce z Malé Asie.

Městečko Stavros je přívětivé, cedule před hospodami a jídelní lístky jsou psány českoslovenštinou. Tedy směsicí češtiny a slovenštiny a Řekům, co se po válce naučili „Československy“ u nás, ani nám, to nevadilo.

Pražené rybičky měli nejlepší na pláži kousek od náměstí, dalo se to najít lehce. Určitě to tam dodneška je! Na náměstí byla naplocho na stromě umístněná a rozsvícená taková ta zářivková obdélníková lampa s mléčným plexisklem, co ji známe z fabrik z dob socialismu. A zevnitř toho krytu z plexiku bylo na psáno: Hospoda Na Růžku 50 metrů a šipka.

Václav Vlk st

Pokud vás vyprávění a recepty zaujaly, mám ještě pár kusů na skladě pro Vás s výjimečnou cenou. Objednat můžete na kaiserova@jonathanlivingston.cz

Cena 100 Kč +70 Kč poštovné, pokud zaplatíte dopředu. Na dobírku 100 Kč+120 Kč poštovné. Bohužel pošta nám podražila.