27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


JEN TAK: Placky v pevnosti Akka

15.9.2022

Potom, co jsme po dlouhé cestě podzemím vystoupili přímo do pasti arabského krámku se suvenýry, teď todle! Radost nám dělalo však to, že jsme po cestě podzemím přímo hltali slunce. Tedy my bysme hltali i něco jiného, jen kdyby bylo co?! Ono večer nasednout v Praze do letadla El Al, tam jen „letecká“ večeře a teď už jsme byli v Izraeli a bylo poledne, to jednomu i nám všem skutečně vyhládne. Ale musíme dál.

První dojem z arabské části Akka byl rozpačitý. Skoro nikde nikdo, jen pár kluků kope do míče a z dálky si nás prohlíží. My, úplní nováčci v té divoké zemi, jsme neúprosně kormidlováni zkušenými znalci, kteří nás odvedli z pevnosti tajnou chodbou ven do tajemných uliček arabského města. A vedou nás dál do orientálního bazaru.

Jdeme ulicí, dlážděnou kamny snad ještě z doby Sulejmana, kterou šly před námi dějiny a jistě i Lawrence z Arábie. Aspoň myslím. Uprostřed ulice je otevřený kanálek a v něm teče nepříliš vábná voda. U oprýskané zdi sedí na bobku několik mužů v muslimském oblečení s kostkovanými ručníky na hlavách, tedy pardon, s náboženskými pokrývkami hlavy, kolem chodí ženy oblečené celkem běžně jako třeba na venkově v Řecku, některé ve splývavých róbách až k zemi s šátky pevně utaženými na hlavách, jak nedávno ještě ruské báryšni, ale míjí nás i muslimky celé zahalené. Prodavači se nás snaží nalákat, abychom něco koupili.

„Nemáte hlad?“ zeptal se jeden z našich průvodců a sám si ihned odpověděl: „Máte!“ Pak ukázal rukou k jednomu stánku: „Můžete si koupit tady tyhle placky. Jsou moc dobrý a levný...“

vlk1009

Vyrazili jsme vpřed jako válečná vojska, jako příboj, jako lavina. Usměvavý arabský prodavač – byl to skutečně Arab, v Izraeli žijí nejen Židi a Palestinci, ale i skuteční izraelští Arabové – zavolal pomocníka.

Jedna placka za dva šekely a už to jelo. Placka do papíru, potom do mikroténového pytlíku a zahučí: „Salam“ a „další prosím.“ Tedy nevím, jestli říkal „další prosím“, ale jeho úsměv to říkal za něj a už se prodávalo jako o život. Ostatní musulmani u stánků nás vyčkávavě sledovali. Přestože čerstvé ryby ani granátová jablka jsme si nemínili evidentně koupit. Ovšem i na arabském trhu prodavačům naděje umírá poslední!

„Hladovci hladoví!“ říkal jsem si v duchu pohlížeje na členy naší skupiny. „Čemu vás ve školce učili?! No?! S nemytýma rukama jste se pustili do placek! A na mně ještě nedošlo!“

Ale nakonec se dostalo na všechny. Mám pocit, že jsme vyžrali pitu pro celou čtvrť. Na tenko vyválená pita, tedy arabský chléb, který najdete všude od Saudské Arábie, přes Egypt po Řecko, byl vláčný a vlahý. A dobrý. Tahle upečená pita, co nám prodali, se totiž po upečení potře olivovým olejem, složí do „komínku“ a nakonec se před podáním zákazníkovi oplácne z obou stran v hisopu. Zvaném česky též yzop lékařský, hebrejsky ezov. V kořenící směsi. Může v ní být ještě i něco jiného, než koření... Jo, vy nevíte, co je to yzop? Česky je to rozmarýn. (Na internetu se po vydání této části rozproudila prudká diskuze, co to vlastně ten „hyssop“ je, já si myslím, že to je rozmarýn. Jiní tvrdí, že je to česky Yzop lékařský. Mezi námi, rozmarýn je také vynikající přírodní součást potravinářských přípravků – antioxidantů).

Cpali jsme se jak nezavření a až teprve potom nám došlo, že jsme se na Středním východě, navíc v arabské tržnici, klidně cpali něčím, co držel v ruce místní trhovec. Určitě neměl pod stolem složeným z prken uložené lejstro o kontrole Hygienickou službou, OHES, ČOI a Zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Těžko by měl i někde reklamační řád, jak je u nás zvykem. Dokonce tam neměl ani elektronickou pokladnu s finanční pamětí. Jak to tady můžou takhle provozovat?

No asi můžou, když už to podle historických dokladů takhle dělají asi čtyři až šest tisíc let. Osoby, seznámené s možnými následky takovéhoto počínání, tedy pojídání domorodých výrobků, následků v dobách socialismu zvaného podle rumunského přístavu „mamajka“ a dnes v dobách kapitalistických zvané „faraónova pomsta“, zbledly.

Zbytečně. V Izraeli, tedy v těch místech v Izraeli, kde platí izraelské zákony, což není všude, si můžete koupit na ulici od kohokoliv, Žida, Araba, Palestince, Drůza, beduína i od přehojných Rusů k jídlu cokoliv.

Pokračování příště

Václav Vlk st.

Pokud vás vyprávění a recepty zaujaly, mám ještě posledních pár kusů na skladě pro Vás s výjimečnou cenou. Objednat můžete na kaiserova@jonathanlivingston.cz

Cena 100 Kč +70 Kč poštovné, pokud zaplatíte dopředu. Na dobírku 100 Kč+120 Kč poštovné. Bohužel pošta nám podražila.