Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

JAK BYLO: Plán zvýšení populace splníme na 110 %!

diskuse (11)
Ono to bylo těžký. Oni lidi, jakmile viděli kolem roku 48, že už se blíží světlá budoucnost socialismu, zdrhali, jak to šlo a kudy to šlo. A to v době, kterou popisuji, nikdo z nás netušil, co lidí zdrhne po srpnu 68.

Předcházející část jsme skončili s tím, že soudruhům se jaksi nedostávalo pracujících. Ono to bylo těžký. Oni lidi, jakmile viděli kolem roku 48, že už se blíží světlá budoucnost socialismu, zdrhali, jak to šlo a kudy to šlo. A to v době, kterou popisuji, nikdo z nás netušil, co lidí zdrhne po srpnu 68.

Někdy už tehdy se vykládaly pomluvy o jedné tehdy mladičké a kouzelné zpěvačce, jejíž jméno nemohu prozradit… Snad jedině, že zlé huby tehdy tvrdily, že v Německu vystupuje pod jménem. „Heléne von Dracek“. A také se o ní nepravdivě vyprávělo, že jí chtěl sbalit tehdejší jediný elegán v ÚV KSČ, jistý Lubomír Štrougal. A tak si ji, prý, pozval na schůzku a tam ji sliboval, že udělá cokoliv, když na něj „bude hodná“. Blondýnka se prý lehce usmála řekla: „Tak jo, ale jedině za předpokladu, že otevřete hranice! „A Lubomír pravil: „Ty divoško! Ty chceš abychom tady zůstali sami, co?!?“

Takže, hranice zůstaly zavřené, a už v roce 1963 „nebyli lidi“ (ti nejsou dodneška). A soudruzi, kteří vše pečlivě plánovali, aby jim pak žádný plán nevyšel, vymysleli vojákům základní služby a ženské pracující mládeži kolektivní „družbu“. Jak se usnesli, tak i učinili.

Tehdy nás navštívila, tedy náš letecký automobilní prapor v Čáslavi, delegace MNV ze Zruče nad Sázavou a vedení podniku Sázavan, dříve Baťa, včetně předsedy ROH a zástupce Strany. Zástupci malého městečka, v němž je veliká fabrika na boty. Velení praporu zasedlo, přivolali výbor ČSM. Nejprve uvítali ustarané soudruhy ze Zruče nad Sázavou a oni nám pak pravili, že u nich v tý fabrice, a tedy i v městečku je asi dva a půl tisíce mladých svobodných holek do dvaceti let a asi tak patnáct kluků na ženění. A že kdo to nezažil, ten že neví, co to je. „Súdruhovja,“ zaburácel kapitán Dirbák, velitel roty a starý fronťák původem odkudsi ze Zakarpatské Ukrajiny. „To němóžeme tuná súdruhof v tom něchať! Že, súdruh staršina?“ kývl na svého bojového druha. „Tuná predseda svazákof,“ a ukázal na Peťase Prunera, „a ty, súdruh,“ a ukázal na mne, „jako kultúrný referenť, pojdětě tam a volačo s tým urobítě.“ Zamyslil se po tomto řečnickém výkonu v cizím a oficiálně neuznávaném československém jazyce. A dodal: „Súdruh geněrál Remek to ako politruk schválil.“

Už jste zažili, aby kluci šli po ulici a dvacet holek na ně z okna pískalo? Jako aby se ti kluci otočili? Já až do návštěvy Zruče ne. Pískat na holky bylo u kluků sice ukázkou nevychovanosti, ale dělalo se to. Však také moje maminka říkávala, že slušná dívka se otočí až na druhé písknutí. Pískat na holky bylo normální. Ale když jsme šli s Peťasem kolem dívčích ubikací ve Zruči a holky na nás pískaly z oken, vyvalovali jsme oči a tvářili se asi tak jako chovanky z penzionátu, když potkají v přístavu partu námořníků. Bylo jasné, že situace je vážná. Když nás dvě nejodvážnější z nich, vykloněné z okna a oblečené v tričkách a už TEHDÁ zjevně bez podprsenky, zvaly na kafe, že nám pomůžou vlézt dovnitř oknem, bylo jasné, že je zle. Už jsme tu delegaci chápali. Dojem doplnila exkurze do továrny. Procházeli jsme kolem pásu, holky se hihňaly a pošťuchovaly a na konci seděla jedna, celkem pohledná, na jedné ruce gumovou rukavici, v druhé kousek vaty, který do něčeho namáčela.

„Slečno, co to děláte?“ otázal se Peťas.
„Léštim botéé,“ (pro nepražáky: leštím boty) otočila k jedinému mužskému široko daleko, nepočítaje mne a prošedivělého předsedu ROH, kukadla a zářivě se usmála.
„A baví vás to?“ dorážel Péťa.
„Docela jááó,“ děla děva a usmála se ještě zářivěji.
„Úplně blbá,“ konstatoval Peťas.
„A svobodná,“ žalostným hlasem dodal odborář.

Václav Vlk st.

Pokud Vás mé vyprávění zaujalo, chystáme již třetí upravené a rozšířené vydání. Tentokrát v nakladatelství Jonathan Livingston. Kniha vyjde v průběhu února 2023. Zde si ji můžete předplatit za výjimečnou cenu https://www.dobreknihkupectvi.cz/stalo-to-za-hovno-a-stejne-byla-sranda-/

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

Lidovky.cz
14. 7. 2024

Registrovaný republikán a oceněný student dosud bez škraloupu, v armádě nesloužil. Tak by se dal...

Tomáš Kazda
14. 7. 2024

Stejné obsazení, totožný vítěz, zcela rozdílný průběh. Carlos Alcaraz v repríze loňského finále...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Nizozemská atletka Femke Bolová jako druhá žena v historii zaběhla 400 metrů překážek pod 51...

Dan Hübsch
14. 7. 2024

Bránil se, počkal si a zaútočil. Tadej Pogačar potvrdil v královské patnácté etapě Tour de France...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Muž považovaný za pachatele útoku na amerického exprezidenta Donalda Trumpa měl podle amerických...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz