4.10.2023 | Svátek má František


FEJETON: Víme, kde bude chobotnice!

11.12.2007

aneb Konec Bémova tajemství

Z množství nekonečných diskusích o umístění Kaplického knihovny na Letné, ve Stodůlkách, kam ji chce ambiciózní David Vodrážka, na nábřeží, kam ji navrhl umístit Milunič, až po poslední tajnou zprávu – Žižkov - je zřejmá vysoká míra nejistoty autorů článků. Ani jeden z nich neměl kvalitní informace. My však vám, díky dobře informovanému zdroji, můžeme sdělit, jaké bude řešení této tajenky.

Pavel Bém má totiž od počátku jasno, kde bude knihovna stát. Investigativní novináři selhali a jemu by se, nebýt nás, podařil překvapující mistrovský tah. Z nejdůvěrnějšího zdroje víme, že již na počátku prohlásil: „ Dokud jsem primátorem, postavíme chobotnici na místě, kam patří. A kam patří chobotnice? Do vody!“ Chobotnice (blob) - architektonický zázrak vyprojektovaný Future Systems Jana Kaplického - dostal díky myšlence Pavla Béma nový rozměr a bude po postavení kandidovat na nový div světa. Nyní Kaplický se svými kolegy intenzívně pracuje na umístění chobotnice pod vltavskou hladinu. Oba protagonisté zdánlivého sporu se již zjara shodli, že do Vltavy patří. Chobotnice ve Vltavě se líbí i Václavu Klausovi, který na ni bude hledět shůry, takže zůstane jednoznačně vymezen hrad a podhradí. Jen nesouhlasí se svým panošem Bémem, který chtěl, aby oko chobotnice hledělo na hrad. Klaus I. to vůbec, ale vůbec nepochopil a trvá na otočení stavby tak, aby oko koukalo na Národní divadlo. Neustálý pohled bdělého oka chobotnice by mohl totiž v Klausovi I. vyvolat noční můru, že je neustále sledován. To ovšem neví nic o tajném Bémově plánu.

knihovna návrh

Kaplický po diskrétní dohodě s Bémem pohotově navrhl chobotnici schopnou horní částí rotovat, a tak se bude otáčet podle přání. Důvody jsou dva – Bém a povodeň. Bémovi pohled z hradu na oko totiž noční můry působit nebude, naopak tuto orientaci žádá, protože chce, aby podhradí k hradu vzhlíželo. Vyjde-li totiž jeho tajný ďábelský plán, bude prezident. Ve slabé chvilce se totiž svěřil, že jako primátor pošle na olympijské hry přihlášku, jako premiér je získá a coby prezident olympijské hry zahájí.. Druhý důvod je ryze pragmatický, přijde-li opět tisíciletá voda, chobotnice se natočí hřbetem proti proudu, takže řeka jejímu aerodynamickému tvaru nezpůsobí žádné škody. Oko pak bude kontrolovat Karlův most.

Zbývá vyřešit poslední drobnost, a to jak se budou do knihovny dopravovat čtenáři. Ve hře jsou dvě varianty, na loďkách nebo podvodním tunelem. S lávkou jako nejjednodušším řešením nesouhlasí Kaplický, protože by narušila vzhled chobotnice. Naopak trochu dražší podvodní tunel by dodal stavbě dalšího lesku. Jak bude chobotnice ve Vltavě vypadat, ukazuje animace získaná naším zdrojem z počítače Pavla Béma. Omluvte její kvalitu, ale primátor není zběhlý v grafických programech.

Z okruhu primátora víme, že si s architektem Kaplickým velmi notoval a připravují spolu tajně další překvapivé projekty pro Prahu. Máme se tedy opravdu, ale opravdu na co těšit.