30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


VÝSTAVA: Fascinace světlem

6.11.2007

Před třemi roky se zrodil v Německu projekt Fascinace světlem – Světlo pro školy, jehož Fascinace světlem - koulesoučástí je výstava Fascinace světlem. Začátkem listopadu dorazila výstava v rámci 7. týdne vědy a techniky do Prahy, do Veletržního paláce.

Jen za víkend ji navštívilo na 2000 lidí, kteří sem přišli za poučením i zábavou. Početnou kategorii tvořily rodiny s dětmi. Především děti fascinovaly funkční modely, vizuální pomůcky i interaktivní experimenty. Nejen však děti, protože výklad odborných průvodců strhnul i otce, kteří mohli zavzpomínat na školní fyziku a z hlouby paměti lovit poznatky o polarizaci, refrakci, difrakci, laseru a samozřejmě i mnoha dalších zajímavých optických jevech a klamech.

Organizátory evidentně zaskočil obrovský zájem, a tak se předsálím vinula o víkendu dlouhá fronta. Překvapivě takřka všichni více jak hodinové čekání vydrželi. Odměnou jim byla výstava, která je skutečně ojedinělým počinem. Skupiny po patnácti Fascinace světlem - mikroskopnávštěvnících doprovázel vždy odborný informátor. U každé expozice, ukázky, experimentu, modelu vždy podal fundovaný výklad a pak již vznikla tlačenice, kdo bude koukat do mikroskopu, mačkat vypínače a přepínače či zkoušet modely. Skupiny se střídaly ve svižném tempu, přesto prohlídka zabrala více než hodinu. A co zaujalo nejvíce – plazmová koule, Duisburská zobrazovací koule a samozřejmě laser a laserové zbraně včetně ukázky meče rytířů Jedi z Hvězdných válek. To už bylo poučeným návštěvníkům výstavy jasné, že zde se dopustili filmaři mystifikace či správněji chyby.

Nevíte-li jaké, zajděte na výstavu. Patron výstavy, světluška Luka se na vás těší a nezapomeňte si ji dobře prohlédnout. Luka je produktem laserové technologie, laser materiál řezal, opracovával i spojoval. Výstava trvá do 8. listopadu a vstup je zdarma.