19.3.2024 | Svátek má Josef


VĚDA: Míváte sny?

27.1.2021

Otázka až pošetilá – kdo by je neměl, alespoň čas od času. Ovšem není patrně běžné mít sen o tom, jak se staráte o novorozenou holčičku, která má covid-19. A přece to je jeden ze snů, které shromažďují odborníci z celého světa na několika adresách. Kladou si otázku, zda současná pandemie změnila naše noční prožitky. Ano, změnila, jak mimo jiné shrnul Tore Nielsen z Univerzity v Montrealu, kde vede laboratoř zabývající se sny a nočními můrami. Nezřídka říkáme o něčem velmi nepříjemném v denním životě, že je to naše noční můra. Ta pravá se ale dostavuje v noci, ve snu, který se typicky objevuje v jedné z fází spánku, REM (rapid eye movement), doprovázené mimo jiné pohyby očí; u dospělých je to asi čtvrtina doby spaní.

Poté, co nastoupila zásadní omezení života, především pak místy „lockdown“, měli lidé často možnost přispat si déle než obvykle. Například ti, kdo přešli na home office, sice museli mnohdy začít pracovat v určitou dobu jako obvykle, ale nemuseli do zaměstnání dojíždět, což zabíralo poměrně hodně času. Tak průzkumy v Číně ukázaly, že dotazovaní spali hlubokým spánkem v průměru o více než půl hodiny déle než obvykle, a celkem byli v posteli dokonce o tři čtvrtě hodiny více – po probuzení si ještě trochu poleželi. V Itálii byly odpovídající časy něco přes čtyřicet minut a více než sedmdesát minut celkem, zatímco méně spaví byli američtí studenti se 30 a 40 minutami. 54 procent Finů přiznalo, že po omezeních v důsledku pandemie spali déle než běžně.

Ovšem déle spát neznamená ještě dobře. Právě to odhalují studie z řady států, kdy přibývá potíží s nepříjemnými sny, s nočními můrami, které se často točí kolem covidu-19. Jeden případ je uveden výše. Vcelku očekávaně přiznávala takové stavy skoro polovina zdravotních sester starajících se o pacienty v čínském Wu-chanu, kde s nemocí začínali. Nemenší problémy přinášela také sociální izolace, především seniorům, což potvrdily výzkumy v Brazílii. Podobně tomu bylo ve Finsku, odkud je přes osm set výpovědí o snech plných úzkosti a strachu, přes polovina z nich přímo o pandemii. Vědci dostali také líčení tohoto typu: „Měla jsem pozitivní test na těhotenství a covid…“ Všechno se mísí, nechybějí popisy snů, v nichž se objevuje nepříjemný hmyz, pavouci, mravenci a další drobná havěť, často lezoucí po těle.

Je to poučení ze současné pandemie. Ve snu se objevují narážky na sociální izolovanost poměrně často. Někteří odborníci soudí, že sny, kde vystupujeme my, naši blízcí a přátelé, vlastně možná kdysi dávno formovaly společenské vztahy nezbytné pro přežití prehistorické společnosti. Přitom (opět podle vědců) sociální distance a izolovanost jsou dnes pokusem, jaký tu nikdy nebyl. Pokusem nezbytným, ale nepříjemným, který, jak vidíme, mívá následky. Jsou pokusy cvičit lidi, aby si uvědomili, že jenom sní, ale snadné to vůbec není. Dr. Nielsen alespoň utěšuje: „Sny mohou být nepříjemné, ale jsou také citlivé a tvárné a občas inspirativní.“

Autor je fyzikální chemik

LN, 23.1.2021