Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996VĚDA: Aktivní senioři
Někteří z nás už ani nekupují zelené banány! Naše generace už neinvestuje do budoucnosti.
To mi sarkasticky sdělil 84letý profesor Zdeněk Suda v Pittsburghu v létě 2004, když jsem se ho snažil získat pro projekt k budoucímu 20. výročí sametové revoluce v Česku. Jeho výroku se zasmáli mnohem mladší na setkání českých krajanů v Pittsburghu, ale vzpomínali na momentálně nepřítomného Sudu s respektem. Sudův duch zůstal svěží i po těžké operaci a věřím, že právě ten ho ještě nějaký čas mezi námi udrží v aktivním stavu.
I brněnský profesor Armin Delong, Česká hlava 2005 (viz zde a zde), si v 81 letech rovněž udržuje mimořádně dobrou duševní svěžest a tvořivost. Je však na něm vidět, že již dost tlačí na brzkou implementaci svých geniálních nápadů. Tak jak jsem jeho nápady pochopil je zřejmé, že spěchat s jejich implementací by se mělo nejen kvůli věkovým, ale i konkurenčním důvodům. Pokud to tedy vyjde, ještě o Delongovi uslyšíte hodně pozitivního.
Aktivní senioři nejsou až tak vzácnou výjimkou. Čeští vynálezci z Brna, o kterých jsem na pokračování psal případovou studii, byli schopni radikálně inovovat svůj výrobek i ve věku 76 let. Znovu tím získali technologickou konkurenční výhodu pro svůj podnik a byli uznáni světovou konkurencí. I když jsem měl mnohé kritické výhrady k jejich podnikatelské praxi, na tento výkon hledím s obdivem.
V tomto omezeném výčtu se samozřejmě musím zmínit i o našem klasikovi. Jan Ámos Komenský napsal polovinu svých nejvýznamnějších děl až po dosažení 65 let. Produktivní pozdní léta strávil v emigraci v Holandsku.
To nejlepší na závěr
Přečetl jsem si právě článek v únorovém čísle Harvard Business Review, který hodnotí život a přínosy tzv. otce moderního managementu P. F. Druckera (1909-2005). Z 30 publikovaných článků Druckera, což je absolutně největší počet, jaký vůbec někdo dosáhl v tak prestižním časopise, označili redaktoři časopisu ty nejpřínosnější. Všimněte si na jejich seznamu níže, že z osmi nejvýznamnějších, s výjimkou jednoho (z roku 1963), publikoval Drucker všechny ostatní až po roce 1989. Tehdy bylo Druckerovi 80 let. Poslední významný článek vyšel v roce 2004, když bylo Druckerovi 95 let!
Dámy a pánové, v jakém věku chcete vy přestat kupovat zelené banány?
(Shrnutí pro manažery o životě a díle P.F. Druckera je možno si zdarma přečíst na Harvard Business Review. Jsou to až poslední odstavce v tomto Summary.)

SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu
Zapojte se do soutěže o prémiové členství a cvičte tak po celý rok zcela zdarma. Výherci navíc dostanou jako bonusový dárek speciální cvičební diář...

Do akce jde speciální tým patnácti lékařů. Mají za úkol najít ‚falešná‘ úmrtí na covid, stát chce utnout pochyby

Rouška, odstup, dezinfekce a Taffix. Novinka v podobě nosního spreje má pomoci v boji proti koronaviru

Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.
