19.8.2022 | Svátek má Ludvík


GLOSA: Pocta Bradburymu

6.8.2020

V pilotovaném letu poprvé uspěla soukromá firma

Máte rádi science fiction? Je to za pandemie zajímavý žánr. Až teď působí aktuálně scéna z Vetřelce, kdy Ripleyová odmítá vzít na palubu nakaženého Kanea, ale prosadí to android Ash, čímž umožní záhubu posádky. Bacha, i tak se může chovat umělá inteligence, řekne si leckdo. Ale sci-fi se ozývá i přízemněji. Třeba při nedělním přistání kosmické lodi Crew Dragon u Floridy.

Bylo to poprvé po 45 letech, kdy američtí astronauti přistávali na moři. Nezapomněli to? Občas se říká, že dnes by už lidé nedokázali postavit raketu Saturn V, která před půlstoletím vynášela posádky na dráhu k Měsíci. Ale jak vidíme, znalost přistání na moři se nevytratila.

Bylo to poprvé po devíti letech, po odstavení raketoplánů, kdy američtí astronauti nemuseli spoléhat na ruské raketové nosiče. Což je úspěch technický, ale i emoční, ba politický.

Ale hlavně: bylo to poprvé, kdy s pilotovaným kosmickým letem uspěla soukromá firma. Což vedle úspěchu technického odráží i poctu žánru sci-fi a Rayovi Bradburymu. Když po válce Bradbury psal Marťanskou kroniku, popustil uzdu své fantazii. Dokázal si představit věci, jež znepokojují i dnes – třeba že Pozemšťané vyhubí původní Marťany zavlečením nákazy. Jiné věci si představit nedokázal – dálkovou komunikaci raději přenechal jakési „světelné morseovce“, což v éře IT a internetu působí směšně. Nicméně vůbec neváhal s představou, že Mars budou kolonizovat soukromé rakety. Muselo uběhnout 70 let, aby se první krok tímto směrem stal skutečností.

Proto je úspěch Elona Muska a firmy SpaceX poctou Bradburymu. Též poctou všem nekonformistům, dokladem toho, že právě oni posunují civilizaci dále. Jistě, mnozí Muska řadí do kolonek „narcis“ či „pako“ (teď napsal na Twitter, že egyptské pyramidy vystavěli mimozemšťané, čímž vytočil celý Egypt). Ve světě přísně vymáhané korektnosti jsou takoví lidé vytěsňováni. Ale ve světě svobodné konkurence dokážou přinášet větší úspěchy než konformisté.

LN, 4.8.2020Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!