30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


ENERGIE: Naše spása - kukačkové hodiny

3.3.2023

Dnes tu budu povídat o zajímavém projektu, který může příznivě zasáhnout do našich životů. I když to vypadá na první pohled prazvláštně.

Miluju technické novoty všeho druhu a proto mě nadchl projekt gravitačního skladování energie. Patent má skotská firma Gravitricity. Podepsala s naší firmou Diamo memorandum, které by mělo vést k praktickým pokusům. Princip ukládání energie spočívá ve zvedání a spouštění obrovského závaží v šachtě opuštěného uhelného dolu- Konkrétně se mluví o dole Darkov. Už chápete můj odkaz na kukačkové hodiny? Všechny hodiny opatřené závažím ukládají energii gravitačně. Ručně je natáhnete, závaží pak klesá a pohání ručičky. V tomto případě by závaží vytáhly k ústí šachty elektromotory – poháněné, dejme tomu, solární elektrárnou. Až by sluníčko přestalo svítit, závaží by se uvolnila – a roztáčela by generátor na výrobu elektřiny. Zní to jako verneovka, ale na stejném gravitačním principu fungují přečerpávací elektrárny. Jedna je kousek od Prahy ve Štěchovicích: elektrické pumpy ženou vodu do nádrže na kopec Homole a když pak je třeba, voda z nádrže pohání turbínu. Funguje to od roku 1947 – vidíte, loni to byly tři čtvrti století.

V Česku jsou čtyři takové přečerpávací elektrárny. Ve světě je ale podle odhadů čtrnáct tisíc dolů, které by se daly tímto způsobem využít. Ano, jako fanda technických novot jsem projektem nadšený. Už proto, že gravitace je něco, co se člověku hned tak nepodaří zničit. Ledaže… ledaže se ukáže neblahý vliv gravitačních elektráren na příliv a odliv a rotaci Měsíce a mladí lidé se budou přilepovat k Mona Lise s výkřikem „přitažlivost nás odpuzuje‟. Ale to nastane až za pár let, až při nějakém dalším výročí.

Psáno pro Čro Plus

No jo, ale...
pochybnosti jsem měl a do toho mi napsal posluchač, pan M.B.:

Gravitační potenciální energie je součin hmoty, gravitačního zrychlení a výšky nad povrchem 1J = 1kg*9,81m/s2*1m.
Při hloubce šachty 500m a hmotnosti závaží 100tun dostaneme naakumulunovou energii 100000*9,81*500 = 490500000 J
To je velké číslo, které ale reprezentuje Ws, t.j. Wattsekundy, dělíme tedy 3600, máme 136250 Wh, tedy Watthodin.
Děleno 1000 dá 136,250kWh. Pokud tedy projekt mluví o 2MWh naakumulované energie, potřebujeme 10x větší spád nebo 10x těžší závaží.
Pohnuli jsme tedy 100tunovým závažím o 500metrů, což představuje přibližně 3 kamiony, které překonají převýšení mezi Ústí nad Labem a hraničním přechodem Petrovice.
Že té uložené energie není mnoho, je z tohoto příkladu jasné.
Větší hmotnosti závaží vyvolávají otázku, jak budou vypadat lana, na kterých by měla viset.
Z mého pohledu je celý takto pojatý projekt především pumpou na dotační peníze.

Přečerpávací elektrárna není, jak se říká jiná liga, ale je ta skutečná liga. Dlouhé stráně má objem 3,4 milionu kubickým metrů, tedy 3,4 milionu tun „závaží“ ke „spouštění“. Převýšení je oněch 500 metrů.

Doufám, že jsem se nesekl v řádu, jsem už 50 let ze školy.

Dodatek:
Tohle nedokážu zkontrolovat, ale jesti se pan M.B. sek, budu mít v mailu živo.

O.N.