21.5.2022 | Svátek má Monika


EKOLOGIE: Brazilské pralesy a český kůrovec

10.8.2019

V rámci svého boje za záchranu planety se Česká televize pustila do kritiky kácení amazonského pralesa v Brazílii. Původní les údajně mizí rychlostí několika fotbalových hřišť za vteřinu. Situace se prý velmi zhoršila po nástupu nového brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. Jak ČT neopomněla sdělit, jde o pravicového prezidenta. Navíc má ještě jednu „vadu“ – sám sebe totiž označuje za „brazilského Trumpa“, o to větší důvod si do něj v ČT kopnout. Komentář byl doprovázen záběry na vypalovaný les.

Podle ČT se za posledních 50 let zmenšila plocha amazonského pralesa o rozlohu velikosti Turecka. Ukázala pak brazilského prezidenta, který prohlásil, že o svém lese si bude Brazílie rozhodovat sama. Poté vystoupil jeden český ekolog s tím, jak důležitý je amazonský prales v světovém měřítku.

Důvodem odlesňování je podle wikipedie prudce rostoucí počet obyvatel Brazílie a hlad po zemědělské půdě. Přitom se podle téhož zdroje ztrácí biodiverzita prostředí, protahují se období sucha a půda není zdaleka tak úrodná.

Nyní proveďme střih a přenesme se do českých reálií, popřípadě i do reálií v dalších částech světa. České zemědělství prošlo etapou združstevnění a od té doby má charakter „velkých širých lánů“. O nedostatku biodiverzity se hovoří i u nás. I naše krajina trpí tím, že zadrží málo vody a o to větší problém je pak příchod suchých období, z nichž jedno mimochodem právě prožíváme. My jsme si tudíž naši - nejen zemědělskou - krajinu zničili už dávno. Vykládat tedy v ČT o tom, že si Brazílie ničí svou zemi, je pokrytectví.

České lesy jsou pozůstatkem někdejšího vysazování monokultur smrku a borovic. Opět trpí evidentní ztrátou biodiverzity a navíc v prostředí agresivního ekologického terorismu (ochrana kůrovce v bezzásahových zónách Šumavy) a několikaletého sucha se stalo to, co pozorujeme. Před očima nám uschly či usychají stovky hektarů smrkových lesů a odhaduje se, že tímto způsobem zmizí jejich výrazná část. Jejich obnova bude drahá a dlouhá. Kůrovcová kalamita tak má v Česku v procentech úbytku lesa možná ještě horší rozměry než kácení v Amazonii.

Je krásné kritizovat „pravicového“ brazilského prezidenta za kácení brazilského lesa. Přitom kůrovcová kalamita obrovských rozsahů v Česku je produktem „ekologické“ politiky, tj. nic proti škůdcům nepodnikat. Česká krajina, kterou člověk přetváří již tisíce let, pak reaguje tak, jak má. Nic neděláš, člověče, a proto nic nemáš.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czKolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....