Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996EKOLOGIE: Brazilské pralesy a český kůrovec
V rámci svého boje za záchranu planety se Česká televize pustila do kritiky kácení amazonského pralesa v Brazílii. Původní les údajně mizí rychlostí několika fotbalových hřišť za vteřinu. Situace se prý velmi zhoršila po nástupu nového brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. Jak ČT neopomněla sdělit, jde o pravicového prezidenta. Navíc má ještě jednu „vadu“ – sám sebe totiž označuje za „brazilského Trumpa“, o to větší důvod si do něj v ČT kopnout. Komentář byl doprovázen záběry na vypalovaný les.
Podle ČT se za posledních 50 let zmenšila plocha amazonského pralesa o rozlohu velikosti Turecka. Ukázala pak brazilského prezidenta, který prohlásil, že o svém lese si bude Brazílie rozhodovat sama. Poté vystoupil jeden český ekolog s tím, jak důležitý je amazonský prales v světovém měřítku.
Důvodem odlesňování je podle wikipedie prudce rostoucí počet obyvatel Brazílie a hlad po zemědělské půdě. Přitom se podle téhož zdroje ztrácí biodiverzita prostředí, protahují se období sucha a půda není zdaleka tak úrodná.
Nyní proveďme střih a přenesme se do českých reálií, popřípadě i do reálií v dalších částech světa. České zemědělství prošlo etapou združstevnění a od té doby má charakter „velkých širých lánů“. O nedostatku biodiverzity se hovoří i u nás. I naše krajina trpí tím, že zadrží málo vody a o to větší problém je pak příchod suchých období, z nichž jedno mimochodem právě prožíváme. My jsme si tudíž naši - nejen zemědělskou - krajinu zničili už dávno. Vykládat tedy v ČT o tom, že si Brazílie ničí svou zemi, je pokrytectví.
České lesy jsou pozůstatkem někdejšího vysazování monokultur smrku a borovic. Opět trpí evidentní ztrátou biodiverzity a navíc v prostředí agresivního ekologického terorismu (ochrana kůrovce v bezzásahových zónách Šumavy) a několikaletého sucha se stalo to, co pozorujeme. Před očima nám uschly či usychají stovky hektarů smrkových lesů a odhaduje se, že tímto způsobem zmizí jejich výrazná část. Jejich obnova bude drahá a dlouhá. Kůrovcová kalamita tak má v Česku v procentech úbytku lesa možná ještě horší rozměry než kácení v Amazonii.
Je krásné kritizovat „pravicového“ brazilského prezidenta za kácení brazilského lesa. Přitom kůrovcová kalamita obrovských rozsahů v Česku je produktem „ekologické“ politiky, tj. nic proti škůdcům nepodnikat. Česká krajina, kterou člověk přetváří již tisíce let, pak reaguje tak, jak má. Nic neděláš, člověče, a proto nic nemáš.
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz

Prodej rodinného domu, 268 m2, Hlinsko, ul. Hálkova
Hlinsko, okres Chrudim
2 490 000 Kč

Mezi personálem slánské nemocnice se agresivně šíří britská mutace viru. Její výskyt potvrdila laboratoř

Bendovy teplické oslavy se účastnil i krajský policejní ředitel Husák. Švejdar ho vyzval k rezignaci

Koordinátor pro očkování se vzdal funkce. Jsem strašně rád, že je to za mnou, je to marné, řekl Blahuta

Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.
