9.8.2022 | Svátek má Roman


BEJRÚT: Výbuch

8.8.2020

exploze

Určitě jste byli šokováni záběry z výbuchu v Bejrútu (Libanon). Všechny mediální agentury tento výbuch popisují jako nedbalost při uskladňování ledku amonného v přístavním silu, kde ho prý bylo asi 3 000 tun. Rád bych uvedl věc na pravou míru nejen proto, že mi rukama v mém profesním životě prošlo několik desítek tun ledku amonného, ale rovněž že už nemohu dále poslouchat ten „bull shit“, čím nás krmí media.

Jedná se jednoznačně o úmyslný čin, neboť autentické záběry zcela jasně ukazují, že výbuch byl okamžitý (no delay), bez zpoždění.

Ledek amonný NH4NO3 je porézní a užívá se jako hnojivo. Můžete ho zahřívat nebo pálit, ale nic se nestane.

Smícháme-li tento ledek s 6 % objemovými nafty, dostaneme směs zvanou ANFO (94 % NH4NO3, 6 % fuel oil), tato směs se tím stane „bulk explosive“ (objemová trhavina), má mírnou detonační rychlost 3 200 m/s (při průměru 130 mm nálože). Avšak stále ještě nemůže spontánně explodovat. Potřebuje totiž počinovou nálož z některých HE (High Explosives), např. průmyslové trhaviny nebo TNT, dynamit, C4 a pod.

K odpálení počinové nálože však potřebujete rozbušku (detonátor), tedy další komponent. Takže žádná nedbalost. Někdo to musel připravit (prolít naftou, dodat několik počinových náloží s rozbuškami) a připravit odpálení na dálku (snadné).

Ze záběrů na sítích je vidět spontánní výbuch, žádné zpoždění nebo rozvoj detonace. Když jsem poprvé uviděl tyto záběry, tak jsem si myslel, že se jedná o vysoce brizantní vojenské trhaviny (High Velocity Explosives), ta rychlost šíření vlny byla ohromující.

Následný černohnědý mrak po „šedobílém hřibu“ mi však potvrdil, že se jednalo o ANFO (Amonnium Nitrate Fuel Oil), možná ANNM (nitrometan).

Zcela jasný závěr: Výbuch byl úmyslný čin (ani tam nemusím jezdit to vyšetřovat).

Poznámka redakce - citace z Wikipedie:
Amonledkové trhaviny, česky též „dusičnan amonný + palivo“ (zkráceně DAP), jsou směsné trhaviny, kde dusičnan amonný působí jako okysličovadlo. Nejjednodušší taková směs je dusičnan amonný s naftou nebo rostlinným olejem, v poměru přibližně 95:5.
Pro iniciaci potřebují jinou silnější trhavinu, bez silné počinové náložky (desítky gramů brizantní trhaviny, např. hexogen s trochou vosku) jednoduché DAP nedetonují.
Jsou využívány pro svou nízkou výrobní cenu, jejich společenským rizikem tudíž je jejich snadná zneužitelnost.

Senior Blasting Engineer (Retired)
TP Pty.Ltd.
Townsville, Australia

Vladimír R. Suchy


Komerční prostory RpR, Kulturní
Komerční prostory RpR, Kulturní

Kulturní, Rožnov pod Radhoštěm, okres Vsetín
14 520 Kč/měsíc