25.5.2020 | Svátek má Viola


ASTRONOMIE: Viníkem je Devět?

2.8.2016

Může planeta Devět za sklony oběžných drah ostatních planet?

Vědci chtějí na planetu Devět hodit i sklon ostatních planet vůči rovníku Slunce.

Planetu Devět ve vnějších končinách Sluneční soustavy jsme ještě nenašli. Na její existenci stále ukazují jen dráhy některých těles za dráhou Pluta.

Astronomové, kteří možnou existenci planety Devět ohlásili – Michael Brown a Konstantin Batygin přibrali Elizabeth Bailey a vydali zajímavou studii.

p-nine

Planeta Devět (kresba), credit: Caltech/Robert Hurt

V případě exoplanet a konkrétně horkých jupiterů jsme si zvykli, že mají poněkud nakloněné oběžné dráhy. Hvězda i planety vznikají z mračna z plynu a prachu, které se postupně zhroutí do podoby disku s hvězdou v centru. Selský rozum proto velí, že by roviny oběžných drah planet měly být přibližně shodné s rovinou rovníku mateřské hvězdy. Chcete-li jinak: rovina oběžné dráhy planety a osa rotace hvězdy by měly být kolmé.

Ve skutečnosti to tak nejspíše ve většině případů bude. Onen úhel se dost špatně měří, jednou z možností je Rossiterův-McLaughlinův efekt. Ale to nyní není důležité. Zajímavé je, že oběžné dráhy horkých jupiterů jsou často velmi nakloněné... o desítky stupňů, ba dokonce o více než 90 stupňů, takže planeta obíhá v opačném směru, než rotuje hvězda.

Ve Sluneční soustavě takový extrém nemáme, ale planety jsou přesto skloněné vůči rovníku Slunce a to asi o 6 stupňů.

Není úplně jasné, jaká je příčina tohoto sklonu. V minulosti se diskutovalo o možném přiblížení cizí hvězdy nebo interakci magnetického pole Slunce s původním diskem. Podobné procesy z raného mladí naši hvězdy zatím nejsou úplně jasné.

Ale nová studie přichází s jiným vysvětlením. Za sklonem oběžných drah obřích planet může být planeta Devět. Její hmotnost sice bude někde maximálně okolo 20 Zemí, ale v tomto případě mohl hrát roli spíše její sklon.

Zajímavé je, že prakticky současně přišel s podobnou hypotézou také druhý nezávislý tým.

Zdroj: Solar Obliquity Induced by Planet Nine

www.exoplanety.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.