30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


AI: Uměloš a zkouška inteligence

26.4.2023

Naše Anna Marie se rozhodla prozkoumat schopnosti toho, čemu se říká umělá inteligence aby zjistila, co je na ní umělého a co je inteligentní. Nejdřív zadala jméno svého muže a uměloš odpověděl:

Bohužel nemám přístup k informacích o konkrétních jednotlivcích, pokud nejsou veřejně známí a nemají dostatečnou online stopu. Anna Marie se nevzdala a zeptala se, zdali uměloš zná Ondřeje Neffa.

Následovala odpověď:

Ano, Ondřej Neff je český publicista, spisovatel a překladatel, známý především svými knihami o cestování a kulinářských zážitcích z celého světa. Je autorem například knihy „Do kapsy nebo do praku‟, „Gurmánská putování‟ nebo „Peklo v Pacifiku.‟

Anna nepřestala uměloše týrat a vyzvala ho, aby přečetl z gurmánského putování úryvek. Následovalo:

Rád vám přečtu ukázku z knihy „Gurmánská putování‟ od Ondřeje Neffa.

Když se vám po třech týdnech od zpáteční cesty zdají sny o želvách, tunáších – uměloš asi myslel tuňáky – a humrech, je jasné, že se muselo stát něco zvláštního. Prožil jsem na Floridě tři týdny… atd, popis gastronomického ráje pokračoval.

Na vysvětlenou těm, kdo mě neznají. Spisovatel a publicista dejme tomu skutečně jsem, knihu o kulinářském cestování jsem nenapsal žádnou. Jak je to tedy s umělošovou inteligencí?

Odpověď mě zaujala z mnoha ohledů.

Z první odpovědi se vyzul s ohledem na to, že dotazovaná osoba nemá online stopu. První chybka. Patrik Formánek online stopu má, jak profesně, tak jako hráč amerického fotbalu. Na online stopu se tedy uměloš toliko vymlouvá. Ke mně se přihlásil a zachoval se přesně jako student při zkoušce, když takzvaně plave. Zásada uspět u zkoušky zní: nepřestat mluvit, držet se toho co znám a to opakovat a doplňovat to něčím pravděpodobným.

A teď, co to je: inteligence nebo neinteligence? Je to především drzost a naši předkové říkali, že drzé čelo je lepší než poplužní dvůr. Uměloš nezaváhal a jako vrchol drzosti předvedl úryvek z cestopisu stoprocentně vycucaný z prstu. A teď přijdou pochybnosti. Na Floridě jsem skutečně byl, i když ne tři týdny a neživil se tam humry. Byl jsem tam tři dny a z hotelové stravy se mi udělalo špatně. Je možné, že má příhoda na hotelové toaletě zanechala online stopu a uměloš se k ní dostal? Rozhodně ale ve svém úhrnu je umělošovo sdělení nehoráznost a drzost, za kterou by se měl stydět.

Tak. Teď jsem si přečetl, co nepěkného jsem o něm napsal a rozhodl se, že si ho taky vyzkouším. Vysvětli, co je to poplužní dvůr, vyzval jsem ho.

A on mi za patnáct vteřin vysypal elaborát zcela věrohodný. Bude mi trvat půl hodiny, než ho ověřím.

Jak? No samozřejmě klasickým, dávno známým a ověřeným konzervativním nástrojem zvaným Google.
Psáno pro ČRo Plus

_________________________________________________________

arma

V Operaci Armagedon se vracíme do světa kolonizovaného Marsu, na území obývané loveckými klany, žárlivě střežícími prastarý odkaz prvních průkopníků. Bojovník Volných lovců Rad Haager pomáhá mladé vědkyni Miriam Batoryové pátrat po utajené vojenské operaci, která měla proběhnout před čtyřmi staletími. Místo, kam planetární fregata Erlang směřovala, teď ale střeží nelítostní bojovníci klanu Kamenných mužů.
Román Ondřeje Neffa Operace Armagedon volně navazuje na předchozí knihy Jádro pudla, Pán Modrého meče, Čarodějův učeň a Šídlo v pytli. Ilustroval Michal Suchánek. K dostání u všech dobrých knihkupců, například zde.