27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


ŽIVOT: Kohorta a boomeři

5.9.2023

Jazyk se vyvíjí, vstupují do něho nová slova, ale stává se i to, že staré slovo vystoupí na světla ramp. Používalo se dávno a najednou lup a je mezi námi a tváří se jako novodobá vymoženost. Takové slovo je kohorta. Praštilo mě obrazně řečeno do uší v souvislosti s blamáží kolem soudce Roberta Fremra. Když totiž vřava utichla a všichni se vyjádřili, povzdechl jeden z rádců prezidenta Pavla profesor Jan Kysela, že napříště, až se bude vybírat další kandidát na post soudce ústavního soudu, se nebude do specifické věkové kohorty sahat. Pobavil mě nápad sám – profesor Kysela tím konstatoval, že komu je plus mínus sedmdesát a byl za minulého režimu soudcem, možná má, možná nemá, ale každopádně může mít skříň nacpanou kostlivci a od takového raději jít dál.

No a ta kohorta. Pojem je známý každému zájemci o dějiny vojenství, slovem cohors označovali staří Římané jednotku o pěti stech pěšáků, odtud počeštělé slovo kohorta. Deset takových kohort tvořily legii, samy kohorty se pak dělily na menší útvary, ale nechci zdržovat, vrátím se zpátky ke kohortám jako pojmu užívanému v moderní době. Slovo žilo v přítmí odborného jazyka demografů a marketérů, na plné světlo vystupuje v poslední době.

Důvod je zřejmý. Častěji než dříve si všímáme věkových skupin. Mluví se o kohortě mileniálů, to jsou lidé narození v desetiletí 1983 až 1995. Nějakou dobu byli v centru zájmu, jenže pak přišla generace Zet, ročník pětadevadesát až 2015. Obě kohorty spojovala nevraživost vůči generaci boomerů neboli Husákových dětí, kam patří lidi kteří jsou úplně mimo, neměli by do ničeho mluvit a lze je zahnat zpátky do nory povelem „ou kej, boomer‟. Byl jsem rád, že do téhle nepopulární kohorty nepatřím, protože je vymezena roky 1978 až 1983, kdežto já jsem ročník 1945, tudíž jsem z obliga. Jenže kohortě neuniknete, přátelé! Dočetl jsem se onehdy, že patřím do kohorty takzvaných baby boomers. Jako takový nejen že nemám do ničeho mluvit, ale neměl bych mít ani volební právo. Pravda, nápad zbavit baby boomery volebního práva je pokládán, jak to tak vypadá, za extremistický i mezi mileniály a v generaci Zet, ale kdo ví, jak to bude dál. Generace Zet se zvolna sune do pozadí. Od roku 2015 zde máme generaci Alfa, zvanou též iGen, písmeno „i‟ spojte se slovem ajťák. Podívejte se na dnešní holčičku nebo chlapečka a uvědomíte si, proč to tak je. Uplynulo pár let a je o kohortu víc.

Asi to není náhoda, že se ujalo slovo s kořeny ve vojenském názvosloví. Mezi kohortami je napětí, jak to má ve vojsku být. Z hlubin svého baby boomerství to pozoruji jaksi pobaveně: i vy z generace Alfa budete jednou něco jako boomeři. Jenomže vaší kohortě se boomeři říkat nebude. Důvod je jednoduchý. Slovo booom totiž znamená rozmach, vzestup, rozkvět. Vám nehrozí. Nic takového nezažijete.