28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


VZPOMÍNKA: Dobrá vůle Mileny Černé

23.9.2021

Tvář Mileny Černé mám v paměti s úsměvem – ani nevím, zda jsem ji někdy viděla tvářit se vážně. Určitě to dělala, dokazují to fotografie i dokumenty, ale já jsem ji vždycky vídala s úsměvem. Už to bylo povzbuzující.

Milena byla vlídná, laskavá osoba. Muselo to být povzbudivé pro její pacienty i všechny spolupracovníky – jako lékařka patřila k těm, o kterých víte, že se o vás postarají, a že když vás pošlou k jinému odborníkovi, postará se o vás také.

Milena Černá

Narodila se v roce 1942, bylo by jí tedy napřesrok v dubnu osmdesát let. Vystudovala medicínu a pracovala dlouhé roky ve Všeobecné fakultní nemocnici jako kožní lékařka. Zajímala se o divadlo, které v mládí také hrála, a přátelila se s lidmi, kteří byli v nemilosti komunistického režimu, jejími blízkým přítelkyněmi byla Olga Havlová a Dana Němcová, a protože jejím životním heslem bylo pomáhat jiným, často léčila chartisty i jejich přátele. Ráda vzpomínala na to, že její kolega z vedlejší ordinace měl klientelu z druhé strany politického spektra, chodili k němu často političtí prominenti tehdejšího režimu. S humorem, který jí byl vlastní, si Milena představovala, jak před ordinacemi sedí její pacienti vedle pacientů jejího kolegy… Sama Chartu 77 nepodepsala, bylo jisté, že by ji vyhodili z práce a mnoho potřebných by přišlo o lékaře, na kterého se mohou spolehnout.

Po pádu komunistického režimu, když se z Olgy Havlové stala první dáma, pomáhala jí Milena se vznikem Výboru dobré vůle, instituce, která zcela naplňovala její představy o tom, jak by se mělo lidem pomáhat. Pracovala tehdy nějakou dobu ve státní správě, na ministerstvu školství a byla pražskou zastupitelkou – jejím oborem pochopitelně byla sociální práce, mimo jiné se podílela na vzniku příslušně zaměřených občanských sdružení, charit a diakonií.

Bylo tedy jen a jen přirozené, když se na ni Olga v roce 1994 obrátila s nabídkou, aby se stala ředitelkou Výboru dobré vůle. Milena nabídku ráda přijala, ta instituce splňovala její představy o tom, jak by měla společnost správně fungovat, o tom, že je nutné pomáhat znevýhodněným a upostraňovaným, aby se do ní mohli začlenit jako rovnoprávní. Proto také od roku 1992 spolupracovala se společností Rozkoše bez rizika, která pomáhá prostitutkám.

Zaměstnanci i klienti Výboru dobré vůle vzpomínají na Milenu Černou opravdu s láskou: vždycky si pro každého našla čas i pochopení a prakticky pokaždé našla a prosadila řešení jeho problémů. Ta pozornost k lidem, láska k nim a vlídné porozumění nepochybně souvisely s Mileninou vírou. Do kostela chodila od dětství, napřed s rodiči, pak s dětmi, a církevní společenství neopustila až do smrti. Návštěva bohoslužby ji povzbuzovala, dodávala jí sil, a také se tam setkávala s přáteli.

Milena zemřela ve středu 15. září – a nám zbývá litovat, že máme o vlídného a cenného člověka méně. A věřit, že nám na Výsostech přímluvou pomáhá.

LN, 21.9.2021Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz
Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz

Milé maminky, také se už těšíte na týden plný výher? Značka LOVI si pro vás nachystala krásné ceny a každý den budete moci vyhrát hrníček LOVI a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.