23.9.2023 | Svátek má Berta


VÝLET: František Kinský – máš modrou krev?

8.7.2023

Opakování seriálu Modrá krev na ČT2 , který výborným způsobem moderoval hrabě František Kinský, nás zavedlo do Kostelce nad Orlicí na zámek, který opět patří svému majiteli.

V době svého prvního uvedení v ČT jsme se ženou řadu dílů seriálu „Modrá krev“ propásli. Proto jsme velmi uvítali reprízu všech dílů seriálu letos na jaře. Jednak si člověk uvědomí jak „jdou“ dějiny a že se člověk může dostat „dolů“ aniž by to vůbec předpokládal. Jednak jsme si znovu uvědomili, že i přes ohromné problémy se řada zámků, které za období 1948/89 prošly obdobím devastace, dnes znovu pyšní svou někdejší krásou, a to díky těm, kteří své majetky získali v rámci restitucí po roce 1989 zpátky.

František Kinský, který byl průvodcem po osudech české šlechty, je sám potomek jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů z Čech. Proto jsme se rozhodli jeho sídlo konečně navštívit (nikdy jsme na zámcích postavených nad řekou Orlicí nebyli). Chtěli jsme vidět vše na vlastní oči a jak se ukázalo, ve skutečnosti to vše vypadá dokonce ještě lépe než v televizi.

Na Nový zámek v Kostelci nad Orlicí jsme dorazili v den státního svátku. Zámek je totiž otevřen právě ve státní svátky a o víkendech. Člověka po příchodu do areálu zámku nejprve zcela ohromí park kolem zámku. Upoutaly nás nádherné i přes sto let staré stromy. Jak jsme se dozvěděli z informačních tabulí, právě park měl to štěstí, že se o něj stát postaral i během „budování socialismu“. Vastní objekt zámku však byl po letech státního „vlastnictví“ doslova před demolicí a ještě pár let a skončilo to s ním špatně.

Prohlídka zámku – koná se v prostorách prvního patra – byla zajímavá právě tím, že lze vidět detaily toho, co není v televizním seriálu popsáno. Zámek je dnes reprezentační a ukazuje vybavení v období Biedermeieru – což je období mezi lety 1815 až 1848. V té době byl totiž i postaven.

Vedle zámku je přilehlý areál, v němž majitel s rodinou žije a kde lze i posedět v restauraci. Poobědvali jsme tu a jídlo bylo výborné.

Následuje pár snímků, které jsem pořídil.


Nový zámek – pohled při příchodu parkem


Nový zámek z jižní strany


Obytná část areálu zámku


Rodokmen – strom života

Pokud vám to čas dovolí, rozhodně byste si neměli návštěvu zámeckého areálu v Kostelci nad Orlicí nechat utéct. Stojí to za trochu té námahy.

Převzato z autorova blogu s jeho svolením