17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

VÝLET: František Kinský – máš modrou krev?

Na Nový zámek v Kostelci nad Orlicí jsme dorazili v den státního svátku. Zámek je totiž otevřen právě ve státní svátky a o víkendech. Člověka po příchodu do areálu zámku nejprve zcela ohromí park kolem zámku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 8.7.2023 8:39

Nádherný doklad, jak komunsitické "hospodaření" dokázalo učinit z prosperujícího hospodářství dokonalou ruinu. Stejně tak dopadl i můj rodný statek. Ale nám se ženou ten socializmuz přece něco dal. Kdyby zůstalo při starém, stal bych se nástupcem otce a musel bych sehnat bohatou nevěstu, abych vyplatil sourozence a takovou má žena nebyla. Stejně tak ona, dcera stolaře, by si v zájmu pokračování živnosti, musela vzít stolařského tovaryše a nikdy bychom se nepotkali. Takto, "osvobozeni od majetkových závazků" jsme se setkali a v srpnu budeme spolu už 60 let.

M. Kocián 8.7.2023 16:31

Tohle možná platilo v předprůmyslové době - i já pocházím ze statku a už v době mých rodičů se sedláci snažili dát svoje nadanější děti studovat, aby neměli tak říkajíc všechna vejce v jednom košíku. Fungují tak i dnešní selské rodiny. Komunistům bych přiznal jen to vytváření ruin.

L. Beneš 8.7.2023 7:44

Oprava: Seriál Modrá krev na ČT2 výborným způsobem moderoval pan František Kinský. Titul hrabě stejně jako další šlechtické tituly je u nás zákonem zakázaný již od roku 1919. Pakliže se "Jejich Jasnosti" chtějí šlechtickými tituly oslovovat v soukromí, je to jejich věc. Na veřejnosti ovšem stále platí onen zmíněný zákona.

V. Mokrý 8.7.2023 7:57

:-):-)

O. M. 8.7.2023 12:11

Nikdo nikomu nemůže zakázat říkat hraběti Kinskému pane hrabě. Šlechtici jen své tituly (narozdíl od Ing, Mgr apod.) nemůžou používat v oficiálním úředním styku.

H. Rybnická 8.7.2023 21:29

Co jste to Vy za podivína? Nebo dokonce komunista? Komunikace výlučně na právní rovině je nejnižší způsob mezlidské komunikace. Pokud bych měla tu čest pana hraběte potkat, bych jej samozřejmě stejným působem oslovila, ostatně korektně "Excellence". Asi by se usmál a řekla. že je pan Kinský. Jenže takovému výkonu, jaký je ve článku popisovám. patří maximální uznání a poklona, a vůbec by mi nevadilo, jej i nadále oslovovat "Excellence".

J. Prečuch 10.7.2023 0:33

Ten zákon je vyčpělý. Koneckoncú první deklarace před vznikem státu nijak neřešily zřízení , zda bude xˇceskodlovensko královstvím či republikou. Byla i varianta Monarchie . Takže jen výhra myšlenky republiky jsou za tzv. Zrušením titulů. Pro mne jsou ti lidé jinde než kvazibohatci z tunelování . Opravdoví správci země . S vyhlídkou na odevzdání dědictví vnukům a od dědů a pradedů přinášejí odkaz.

J. Prečuch 10.7.2023 0:33

Ten zákon je vyčpělý. Koneckoncú první deklarace před vznikem státu nijak neřešily zřízení , zda bude xˇceskodlovensko královstvím či republikou. Byla i varianta Monarchie . Takže jen výhra myšlenky republiky jsou za tzv. Zrušením titulů. Pro mne jsou ti lidé jinde než kvazibohatci z tunelování . Opravdoví správci země . S vyhlídkou na odevzdání dědictví vnukům a od dědů a pradedů přinášejí odkaz.

L. Beneš 10.7.2023 10:02

Zákon může být vyčpělý, nicméně je stále platný. Pro lidi jako vy bude nejvhodnější přihlásit se u nějaké Jasnosti dobrovolně do roboty a ještě lépe přímo do stavu nevolnictví. Možná, že byste se spokojil s místem komorníka, který donáší Jeho Jasnosti noční vázu.

T. Diblík 8.7.2023 7:41

Ještě abych nezapomněl. V době budování se o park a zahradu s vekou láskou staral pan zahradník Čepelka se svými kolegy, někteří z nich věnují své síly parku dodnes. Pan Kinský zaměstnává několik zahradníků a přes léto i brigádníků, takže park i květinové záhony jsou krásné a v perfektním stavu a při každé návštěvě připomínají poznámku architekta Lefléra - Kdo nechce plejt, ať nemá záhony. :-)

V. Mokrý 8.7.2023 7:10

František Kinský - člověk který chybí v politice ČR a i lidé jako on.

T. Diblík 8.7.2023 6:12

Také se rádi podíváme na ten pořad. Myslím, že nejdůležitější v něm není otázka na modrou krev, ani na všechna křestní jména, ale " Kdo je Tvůj oblíbený předek?"

Vím. že většina z nás nemá rodový archiv, ale své rodiče a dědy a babičky jsme znali. Naši dědové a babičky se narodili v devatenáctém století. Když svým vnoučatům odvyprávíme příběh svůj, svých rodičů a prarodičů budou ty děti vědět, kdo jsou a odkud se na světě vzaly. A my se nebudeme muset rozčilovat nad tím, že školy neučí dějiny dvacátého století, nebo je učí špatně.

V. Mokrý 8.7.2023 7:08

:-)

L. Písařík 8.7.2023 8:44

Soudě podle sebe, můj zájem o dějiny rodu a rodového majetku, nastal až ve vyšším věku, kdy už jsem se neměl koho zeptat. A u těch dětí je opravdu lépe, aby znaly aspoň posledních 50 let. Moje vnučka je na dovolené v Banátu a je nadšena bukolickým obrazem tamějšího života, poznamenal jsem, že to stejně vypadalo u nás v padesátých letech.

T. Diblík 8.7.2023 11:24

Jsem vděčný tátovi, že sepsal své vzpomínky a své sestře a synovci za to, že ho k tomu přiměli.