5.8.2020 | Svátek má Kristián


ÚVAHA: Ten zatracený výtrus

10.7.2020

Ten ztracený „výtrus“ = virus, je obalen tukem a šíří se kapénkami, tedy čímsi, co se skládá převážně z vody. Určité přirovnání k chřipce je na místě a všichni víme, kdy se chřipka šíří nejlépe a že léto k těm typicky „chřipkovým“ obdobím opravdu nepatří. A proč? No protože panují vyšší teploty a kapénky (opravdu titěrná tělíska s obrovským poměrem plochy povrchu vůči jednotce hmoty) vysychají rychle. 

Navíc je méně zamračeno a více světla, takže ultrafialové záření může onen „výtrus“ poškodit nebo, chcete-li, zabít či „vyřídit“ ještě mnohem dřív, než by se mu to stalo kvůli vyschnutí kapénky. Toto vše prakticky vylučuje, nebo aspoň významně snižuje, ne-li rovnou vylučuje možnost nákazy, i kdybyste potkali někoho tím zatraceným „výtrusem“ infikovaného. Dříve zmíněné samo o sobě také znamená, že i kdybyste narazili na nějaký zázrakem přeživší „výtrus“ v kapénce, je dosti pravděpodobné, že ani po vdechnutí se nedostane na místo, kde by vás mohl nakazit, a i kdyby se tam nakonec úspěšně dostal, je možné, že jeden úspěšný průnik prostě nebude stačit na to, aby vám nějak znatelně ublížil. Je dosti pravděpodobné, že by bylo zapotřebí určitého „nadkritického“ množství takových úspěšných průniků, aby k onemocnění nakonec opravdu došlo. Lidi jsou prostě odolné potvory, které k dnešnímu dni prošly nejedním „hrdlem lahve“, a věřím a nepochybuji o tom, že je „nevyřídí“ ani tento zrovna „módní“ výtrus.

V metru se prý roušky ještě povinně používat mají. Proč, když jinde ne? Panuje tam omezená cirkulace vzduchu, nižší teploty a vlhkost. Navíc tam těžko pronikne ultrafialové záření z ulice, které může ten „výtrus“ úspěšně hubit. To vše tedy nahrává „výtrusu“ v pokusech o úspěšnou nákazu. Vypadá to tedy, že povinnost nošení roušek v metru má své reálné opodstatnění. Je tedy příjemné pozorovat, že jsou tu víc než jenom náznaky, že ony příkazy a povinnosti se „neprodukují” jen podle náhodného pohledu na strop.

Rouška skoro jistě přijde znovu vhod, až bude „chřipkové“ počasí, tedy teploty mezi 0 a 10 °C, vyšší vlhkost, zataženo, tedy málo nebo prakticky žádné ultrafialové, desinfikující záření. Není od věci ani vědět, že rouška je standardní výbavou lidí, kteří jsou po transplantaci orgánu/ů a musí zpravidla užívat léky částečně potlačující imunitu. Konec konců, všichni teď víme, že pobyt v roušce není zrovna příjemný, a snadno si domyslíme, že pracovat s hadrem na papuli práci nijak neprospívá. Přesto chirurgové při operacích roušku na papuli mají. Zbytečnost? Silně pochybuji, s mnoha „doktory“ se znám osobně a důvěrně. Jenom málokdo je tak racionální a pragmatický jako oni. Bude to tedy zkušenostmi a statistikou ověřená praxe.

Podle katolických tradic prý rouška na papuli údajně vyjadřuje pokoru a podrobení se panujícím mravům. Upřímně? Jakožto neznabohovi je mi to srdečně fuk, nezpochybňuji, že v dobách ještě relativně nedávných tu víra, ať už katolická nebo evangelická, převládala. Dnes je tomu jinak a já osobně už v tom všem vidím jen to praktické a pragmatické, výše zmíněné. Nicméně zmínky o té pokoře a podrobení se považuji za ne zrovna šťastné a v tom lepším případě jen nepromyšlené, každopádně pak škodlivé a nežádoucí vyvolávání nemístných vášní v situacích, kdy by pro někoho hadr na papuli mohl znamenat rozdíl mezi odoláním a podlehnutím nákaze, když dotyčný podlehne pitomému mámení a hadr z papule z falešných, nereálných důvodů odloží.

Když už došlo na nějaké zmínky o víře, otevírá to haldu témat k diskusi. Když totiž kupříkladu nějaký člobrda upřímně věří na přiblblé pohádky a dá se následkem toho k jehovistům a dostane se kupříkladu do situace, kdy by ho mohla zachránit transfuze krve a on ji vzhledem k víře v nesmyslné a srandovní báchorky odmítne, je to jenom a pouze jeho věc, protože fatální následky si ponese on sám. 

Dnes tu ale máme nebezpečné magory na vysokých místech a s obrovským vlivem, kteří věří na bezuhlíkaté technologie a jiné prokazatelné nesmysly, a když se tomu veřejnost nepostaví na účinný odpor, tak propad Evropy do ekonomické a potažmo pak do technické, technologické a vojenské bezvýznamnosti- tudíž umožnění opanování celého kontinentu někým jiným - se stane reálnou alternativou budoucnosti. Jinak řečeno, čísi debilita a víra v nesmyslné pohádky může poškodit, případně rovnou zahubit nás všechny a vše kolem nás. 

Opanování Evropy Spojenými státy, Ruskem nebo Čínou by pořád ještě mohla být ta lepší možnost, protože podaří-li se využít této mentální a jiné impotence takovému islámu, bude to prostě konec všemu, a to na hodně dlouho, ne-li rovnou napořád. Být takovým debilem by snad mělo být trestné.

František Kyselka


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!






 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.