12.8.2020 | Svátek má Klára


SPOLEČNOST: Zaslepenost a nenávist

25.3.2020

Potřebujeme nyní šířit strach a nenávist, jak tak to činí např. senátor Goláň?

Zaslepenost a nenávist jsou jednou z hlavních příčin rozdělování společnosti. V současné nelehké situaci by jistě bylo vhodné situaci naopak uklidňovat a lidi stmelovat.

To, čeho jsme svědky od senátora za Zlín, pana Tomáše Goláně (můj „známý“), je příklad právě té bezbřehé nenávisti vůči premiéru Babišovi, kterou by měl pan Goláň v sobě potlačit.

Chápu jeho i další spoluobčany, že jsou frustrovaní, že i přes jejich enormní snahu je tento člověk (nevolil jsem jeho, ani ANO a viním jej ze zcela jiných podvodů) dále předsedou vlády, a chápu, že ta frustrace je znásobena tím, že pan Babiš není ani ve vězení (a není tam ani prezident Zeman), ale nyní jde opravdu o něco jiného.

Vyjádření pana Goláně např. o tom, že vláda zneužívá současný stav k omezování osobních svobod, a to zcela bezdůvodně a zbytečně, demonstrativní odjezd na lyže do Itálie (následná karanténa) a nejnověji nyní jeho facebookový příspěvek „JE ZLE!!“ je typickou ukázkou „fascinace pomstou za každou cenu“.

Chtěl bych pana Goláně vyzvat touto cesto, aby kolem sebe nešířil tuto svou frustraci a spíše psal optimisticky a pravdivě, aby lidi povzbudil a ne je rozeštvával.

Chtěl bych jej upozornit, že právě on nemá právo někoho soudit za to, že snad se někdo jiný dopustil daňových deliktů. Je potřeba, aby si i on sám připomenul všechny ty své zásluhy v nedávné minulosti (nyní snad již ne) za to, že firmy, nebo stát, byly poškozovány na daních pomocí nestandardních operací (nákladů) či jeho „pomoc“ při likvidaci a výmazu zadlužené společnosti.

Pan Goláň na facebooku píše: „Hospodářství začíná být na kolenou, navíc stát měl za únor nejvyšší rozpočtový deficit za všechna poslední léta. Fond privatizace (dříve Fond národního majetku) zmizel vloni ve státním rozpočtu, emisní povolenky jsou už taky rozprodány a daně už byly taky zvýšeny, takže o jejich navýšení nemůže být zejména za současné situace ani řeč. Jak tedy pomůže stát nastartovat ekonomiku, když nemá ani korunu rezerv a dlouho je mít nebude? Německo šetřilo na horší časy, takže má možnost jejich hospodářství nastartovat tím, že začne utrácet stát místo soukromého sektoru.

Jako ekonom dobře ví, že řešení je mnoho (jedním z nich je zvýšit naše velmi nízké zadlužení a získat tak potřebné zdroje na opětovné nastartování ekonomiky, či stovky miliard jsou v plánovaných zbytných výdajích a investicích), ale důležitější nyní je, abychom všichni přežili ve zdraví a možná, možná se jako lidé v budoucnu více zaměřili na to, co je skutečně důležité.

Na to, abychom byli k sobě upřímnější a čestnější, abychom byli schopni poznat pravdu a místo nenávisti kolem sebe šířili pozitivní náladu. Budeme potřebovat se více semknout a být k sobě více ohleduplní a v tom vidím obrovskou příležitost, jelikož důležité historické události k tomu (byť mnohdy krátkodobě) vždy vedly.

Autor je zastupitel Zlína

Pavel Sekula


Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.