27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


SPOLEČNOST: Ulice po Marxovi a Engelsovi...

8.5.2014

... za propagaci genocidy Slovanů?

Můžeme si představit, že by se v Izraeli jmenovaly ulice po Adolfu Hitlerovi, Eichmannovi nebo Hermannu Göringovi? Namítnete, že jde o naprosto absurdní a stupidní představu.

Bohužel naopak podobný problém máme my. V České republice se jedna ulice jmenuje po Fridrichu (Bedřichu) Engelsovi a sedm po Karlu Marxovi. Před rokem 1989 jich bylo daleko víc.

Jedná se především o to, že oba soudruzi spojovali boj pokrokových a reakčních tříd nerozlučně s bojem reakčních národů s pokrokovými národy. Slované byli představitelé reakčních národů, proto je čekal "zasloužený" osud z rukou revolučních Maďarů a Němců. Toto se u nás zamlčovalo. Ovšem posluchači "podvratné" stanice Svobodná Evropa se již s touto problematikou seznámili například v reportážích S. Volného.

Uvedu výňatky z některých článků, které Fridrich Engels se schválením a souhlasem šéfredaktora Karla Marxe publikoval v Neue Rheinische Zeitung v roce 1849:

Ale při prvním vítězném povstání francouzského proletariátu budou osvobozeni rakouští Němci a Maďaři a na slovanských barbarech vykonají krvavou pomstu. Všeobecná válka, která pak vypukne, rozmetá tento slovanský spolek a tyto malé mizerné národy zničí až do jejich jména.
Příští světová válka nezničí jen reakční třídy a dynastie, ale také odstraní reakční národy z povrchu země. A to je také pokrok.
(Der magyarische Kampf, 13.1.1849)

Jinde se Engels zamýšlí nad dějinami Čechů. Podle jeho názoru Češi žádné dějiny nemají. Tento komunista píše:

Češi, ke kterým počítáme Moravany a Slováky, ačkoliv se liší řečí a osudem, neměli nikdy dějiny. Od časů Karla Velikého jsou Čechy připoutány k Německu. Na okamžik se český národ emancipoval a vytvořil Velkomoravskou říši, aby ihned opět byl podmaněn a dalších pět set let bylo s ním házeno jako s míčem mezi Německem, Maďarskem a Polskem. Potom byly Čechy a Morava definitivně připojeny k Německu a slovenské okolí zůstalo v Maďarsku. A tento v dějinách vůbec neexistující národ si dělá nárok na nezávislost?
(Der demokratische Panslawismus, 15.2.1849)

Pak "nemilosrdný boj na život a smrt" se Slovanstvem, které zradilo revoluci, zničující boj a bezohledný terorismus – nejenom v zájmu Německa, ale také v zájmu revoluce!
(Der demokratische Panslawismus, 15.2.1849.)

Ovšem podobných pozoruhodných poznámek obou klasiků je daleko více.

Bez komentáře cituji z čl. 4 stanov KSČM: "Program KSČM vychází z marxistické teorie otevřeného dialogu s mezinárodním komunistickým a levicovým hnutím, …."

Apeluji na město Odry i ostatní, aby bez zbytečného odkladu změnilo jméno ulic Engelsova a Marxova. Engelsova ulice se nachází rovněž na Slovensku v Prešově a ve Slovinsku (Piran a Maribor).