25.6.2021 | Svátek má Ivan


SPOLEČNOST: Tajný husita?

4.2.2010

V průvodcích po církevních památkách se často dočteme o tom, jak je kdysi zpustošili husité, případně kolik kněží či mnichů přitom upálili. Kardinál Miloslav Vlk teď vystupuje jako „garant projektu“, který má z rodného domku ideologického vůdce husitských hord vybudovat „vzdělávací, kulturní a badatelské centrum“. Dokonce se do Husince osobně vypravil. Pravda, domek je zchátralý a oprava mu prospěje. Ale že by český primas náhle zapomněl na restituce a zatoužil se na sklonku svého funkčního období starat o zvelebování obecního majetku? To je samozřejmě vtip. Těch 151 miliónů, s nimiž projekt zadaný městem počítá, má být čerpáno z Integrovaného operačního programu ministerstva kultury, do kterého přitékají finance z evropských fondů.

Prostředky tedy mají být z eráru. Je pouze třeba správně je proinvestovat. To je důvod, proč Vlk do projektu vstupuje. Peníze musí dostat lidé, kteří Husa postaví do správného světla. Římskokatolická církev takové lidi má. Jsou připravení z Husovské komise, která nese kouzelný přívlastek „ekumenická“. Husem se u nás asi skutečně nikdo nezabývá tak systematicky jako oni. Tito odborníci určitě odstraní „formální nedostatky“, kvůli nímž byl zatím projekt z operačního programu vyřazen. Náměstek ministra, římský katolík Jaromír Talíř, se už ozval, že by upravený projekt mohl mít šanci na úspěch. - Je to stejně absurdní, jako kdyby se Vojtěch Filip prohlásil za garanta Klubu dr. Milady Horákové a jeho odborníci by veřejnosti vysvětlovali, jak to s jejím odsouzením vlastně bylo.

V římskokatolické církvi se dnes Hus těší většímu zájmu než v církvích reformačních. Ne mezi běžnými farníky, ale mezi skupinou odborníků, která má za úkol nejprve odpreparovat od Husa to „kacířské“ a potom odhalit, že byl vlastně vzorovým římským katolíkem. Označení „reformátor církve“ je drápkem, kterým si ho už k sobě římskokatolická církev přitahuje. Je jen otázkou času, kdy o Husa reformační církve přijdou. A budou přitom samy asistovat. Vlastně tak už činí. Třeba ignorací každého 6. července nebo naivitou, s níž volají po tom, aby „bylo myšlení a dílo Jana Husa interpretováno v nových kontextech“ (Tomáš Butta, patriarcha Husitské církve). Vlk bude podle proroka Izaiáše pobývat s beránkem až v Božím království. Do té doby je dobré mít se před ním na pozoru.

Autor je evangelický farářAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.