29.10.2020 | Svátek má Silvie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Tajný husita?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pišta 8.2.2010 6:23

Hus

Nějak se autorovi kamsi ztratilo slůvko "údajný" Že se v  inkriminovaném domku Hus skutečně narodil, není doloženo ani jedním důkazem. Ono není totiž ani jisté, že se vůbec narodil v jihočeském Husinci. Dalším kandidádem na jeho rodiště je Husinec u Prahy. Ale co je ještě důležitější je skutečnost , že byl až do své smrti katolickým knězem. Že by Milada Horáková byla členkou KSČ jsem nikdy neslyšel. Tak nač ta hysterie?

Josef 5.2.2010 21:37

Myslím si

Myslím si, že jak autor článku, tak mnozí diskutující šlápli vedle. Ono by to chtělo více objektivity. Naši lidé jsou většinou zavaleni různými předsudky, které přetrvávají. Máme-li hovořit o jejich postoji k náboženství a církvím, že je zpravidla velice vlažný (laxní), v lepších případech neutrální. Znalost církevního učení je velmi povrchní, nebo vůbec žádná (kdysi anketa v Poslanecké sněmovně ze znalosti Bible dopadla katastrofálně). Jeho skutečný obsah a význam je přebitý právě těmi po mnoho let živenými předsudky (přímo zaslepeností), a proto mnoha lidem uniká.Toho si byl moc dobře vědom i prezident Masaryk, když prohlásil, že "náš český liberál je pravidlem matrikovým katolíkem a v otázkách náboženských analfabetem" (Světová revoluce, s.593). Dnes ovšem ani tem "matrikový katolík" není zdaleka tak silně ve společnosti zastoupen jako dříve, zatímco ten "náboženský analfabet" je pro současnou dobu daleko přiléhavější. Proto je třeba se vzdělávat a potom teprve diskutovat. Připadá mi, že diskuzní příspěvky vycházejí z předpojatosti a hlubokých neznalostí našich lidí - bohužel.

xy 5.2.2010 12:02

Hus překáží

Pan kardinál Vlk je členem heretického hnutí Fokoláre, které má podobně jako řada dalších silových skupin uvnitř římskokatolické církve likvidovat poselství Krista. Pak není divu, že památka Mistra Jana je břevnem v jejich oku. Je třeba dobře vnímat, že snaha o podvrácení římskokatolické církve, která začala eskalovat po II. koncilu v roce 1965, není primárně zaměřena proti této církvi, ale proti Kristovu poselství. K tomuto cíli směřuje i tzv. ekumenismus, který má za cíl vykostit obsah církví a učinit z nich zájmové kluby podobné svazu zahrádkářů. Tyto satanské tendence jsou jasné každému, kdo pochopil podstatu křesťanství, podobně jako je hlásal i Mistr Jan. Je povinností ČCH, aby se tomuto kompromitování Husova odkazu postavila. Nyní k tomu má prostor, protože bývalý patriarcha Schwarz, ukázkový satanista, byl z církve vypovězen a konvertoval k unitářům.

důchodce 30 5.2.2010 4:44

Kdo?

Kdo vstoupí na horu Hospodinovu?  Třeba ten, kdo lstivě nesoudí o svém bližním, však ten žalm  znáte...

Písmo říká, že dům vnitřně rozdělený nemůže obstát. Vám by však vyhovovalo, kdyby i  z toho domku Husova byl nejméně dvojdomek...

důchodce 30 5.2.2010 4:40

Kdo?

ferdinandeste 4.2.2010 22:24

Pane faráři

proč tady rozséváte nepřátelství, skoro nenávist. To se jen zviditelňujete, nebo vám Vlk něco dluží?

Korg 4.2.2010 21:31

Jezuité ukradli českým evangelíkům dokonce i písně ze jejich bratrských zpěvníků

Dnes se zpívají mnohé písně z evangelických zpěvníků v katolických kostelech, jen je to přetextované. Dokonce písně Jana Husa.

Korg 5.2.2010 7:56

Re: Jezuité ukradli českým evangelíkům dokonce i písně ze jejich bratrských zpěvníků

Držel jsem v ruce starou bibli českých bratří (cca 450 let), kteří museli utéct před rekatolizací. Jsem hrdý na to, že ještě existují u nás rodiny, kde se tato bible předává z generace na generaci jako rodinný poklad a tradice.

Elsie 6.2.2010 1:16

Re: Jezuité ukradli českým evangelíkům dokonce i písně ze jejich bratrských zpěvníků

Nic si z toho nedělejte, v evangelických zpěvnících je zase plno katolických písní z dob potridentských ;-)

Korg 4.2.2010 21:25

Katolíci vyhrály protože byli krvelačnější - Hus umírá jako exkomunovaný a prokletý nekatolík

Ono vám nezbyde nic jiného než intriky, když je 70 % obyvatelstva nekatolíků.

Proč jsou ve starých kostelech balkony pro šlechtu, kdežto v Jednotě bratrské (J.A. Komenský) vedle sebe seděl statkář a šlechtic (např. Karel ze Žerotína). Všichni si byli biblicky rovni. Žádné rozdíly a to nesmíte chápat v komunistickém chápání třídního boje.

Jak to, že když tady byla taková protestanská většina, tak tady byla náboženská svoboda (Utrakvisté, jednota bratrská, katolíci). Všichni mohli cca 200 let spolu žít. A potom katolické mistrovství, intriky válka, rekatolizace. Najednou tu svoboda vyznání být nemohla. A ti evangelíci jsou stále tak bojovní? To je hrubá neznalost. Janem Sarkandrem vytlačit z hlavy lidí Jana Husa

V době národního obrození došlo k znovu objevení a idealizaci tohoto fenomenu. Nastává (později) boj o výklad husitství. Ten trvá, Pekař (katolík - byly to jen války a zlo) Molnár, aj., (evangelík - a jak to v té situaci měli dělat jinak, když na ně byla vhlášená křížová výprava, byla to reformace, dát do původního stavu), no a všechno zazdili komunisti s jejich třídním bojem.

Kdyby jste po Tridentském koncilu někomu řekli, že se katolíci budou  za 600 let hádat o Jana Husa jako o dobrého katolíka, nikdo by vám nevěřil a hrozilo by vám nebezpečí.

Jirka 4.2.2010 22:28

Re: Katolíci vyhrály protože byli krvelačnější - Hus umírá jako exkomunovaný a prokletý nekatolík

Mily Korgu, mohu se Vas zeptat proti komu se tady bourite? V soucasne dobe je vztah ceskych katoliku a evangeliku nejlepsi za celou jejich dlouhou historii. A to jak ve vztazich mezi radovymi vericimi (znam ze sve vlastni zkusenosti mnoho prikladu), tak na urovni oficialnich predstavitelu cirkvi. Uznava se navzajem platnost krtu, existuje mnoho aktivit na kterych se katolici a evangelici podileji spolecne a existuje rada prilezitosti, kdy se pri ekumenickych bohosluzbach spolecne modli.

Samozrejme se najdou obcas jedinci, kteri se radi hadaji a vycitaji druhe strane jako by byla odpovedna za upaleni Husa, vrazdeni reholniku husity, upalovani kaciru v Zeneve ci pobelohorsky utlak, (nehodici se polozky skrtnete, podle sve cikevni prislusnosti). Dnes ale NIKDO nemuze rici, ze by to byl hlas nenavisti ktery by v cirkvich prevazoval, nebo ze by dokonce oficialni predstavitele stvali lidi proti sobe.

A kdyz se na ty jednotlivce nenavistne jedince podivate blize, casto zjistite ze jsou to lide, pro ktere je nespokojenost a nastvanost zivotni program a kteri neziji v pratelskych vztazich ani uvnitr svych vlastnich cirkvi.

Jakub S. 4.2.2010 22:58

Re: Katolíci vyhrály protože byli krvelačnější - Hus umírá jako exkomunovaný a prokletý nekatolík

Jirka má naprostou pravdu! Vidí to nejobjektivněji, ten dnešek. Uznání!

Korg 5.2.2010 7:49

Re: Katolíci vyhrály protože byli krvelačnější - Hus umírá jako exkomunovaný a prokletý nekatolík

Milý Jiří

Pokud si evangelík vezme katolíka nastane několik věcí: 1) Je to konkubinát a ne svatba, tedy pro katolickou církev se o svatbu nejedná. MOžno dohledat na www.katolik.cz, 2) děti z takového manželství budou vychovávány v katolické církvi. 3) znám páry kde ještě několik let po svatbě nomohl jít evangelík k přijímání.

Dalším bodem je eucharistie, (večeře páně) nemůžeme spolu jít k věčeři páně, protože to není povolené a Jako poslední se mne dotklo když současný papež řekl, že protestanté nejsou (parafrázuji) církví.

Něco jiného je osobní kontakt mezi farností a sborem a něco jiného je občasné zavanutí Tridentu do těchto vztahů z církevních struktur.  Je to na delší debatu. Osobně jsem byl přítelem ekumenismu, ale teď již si dělám otazník?

Jirka 5.2.2010 16:00

Re: Katolíci vyhrály protože byli krvelačnější - Hus umírá jako exkomunovaný a prokletý nekatolík

Diky moc za reakce Korgu, nicmene se domnivam ze se v nekterych pripadech mylite. 

1.Snatek mezi dvema pokrtenymi lidmi je z hlediska katoliku platny. Jedna se tedy o svatbu a pokud jsou pokrteni oba dva, tak dokonce z katolickeho pohledu o svatost. Pokud probiha v katolickem kostele, tak neni nejmensi problem, pokud probiha u evangeliku, pak je potreba aby byl pritomen i katolicky knez a vec je treba dohodnout s biskupem. Tyto veci jsou reseny v Kodexu kanonickeho prava. Muzete si to najit.  Co kdo pise na serveru katolik.cz neni az tak smerodatne. Nekteri lide uceni sve cirkve proste poradne neznaji.

2.Pokud se tyka nabozenske vychovy deti v takovych manzelstvich, je to samozrejme skutecny problem, (hlavne prakticky!), ale situace se zmenila i tady. Drive museli oba snoubenci podepisovat prohlaseni, ze deti budou vychovavany katolicky. Dnes podepisuje katolicka strana, ze podle svych moznosti udela vse proto, aby byly deti katolicky vychovany. Druha strana podepisuje, ze si je tohoto jejiho zavazku vedoma; (nikoliv tedy ze s nim nutne souhlasi). Je tam tedy jasne "podle moznosti" a nikdo neni nucen slibovat neco proti svemu svedomi. Co bude pak, zalezi na dohode tech dvou.

3.Pokud nemuze jit evangelik k prijimani a nemuzeme spolu slavit eucharistii (veceri Pane), tak to ma radu duvodu a se smisenym manzelstvim evangelika a katolika to primarne nesouvisi. Boli to samozrejme i nas katoliky, nejen vas. Jde o to, aby spolecne prijimani odrazelo skutecnost spolecne viry v to, co to Eucharistie je. Pokud zde jeste alespon ramcova shoda neni, tak byla spolecna vecere Pane jen predstiranim neceho. Jiste vite, ze ruzne protestantske cirkve maji o techto vecech velmi ruzne nazory. Od tech ktere jsou blizke katolickym az po uplne odlisne. Pokud ale zakladni shoda panuje, tak evangelik k prijimani muze a jiste vam neuniklo, ze pri pohrbu Jana Pavla II. podal kard. Ratzinger svate prijimani bratru Rogerovi z Taize (tedy evangelikovi).

Preji pekny den a vice nadeje! :-)

Elsie 6.2.2010 1:34

Re: Katolíci vyhrály protože byli krvelačnější - Hus umírá jako exkomunovaný a prokletý nekatolík

Právě praxe vzájemných kontaktů a spolupráce na úrovni sborů a farností, při spolupráci v sociální sféře apod. je to, co je opravdu podstatné a důležité. Co si o mně myslí papež v Římě, je mi šumafuk, zvláště když vím, že k jeho názorům je kritických i mnoho praktikujících katolíků a že oficiální postoje vedení katolické církve se vyvíjejí, takže často dospějí k uznání názorů, které jimi dříve byly odmítány (Tereza z Ávily, Erasmus, Teilhard de Chardin...). Pro mne je to nepodstatné, to ať si řeší sami bratří katolíci. Každodenní křesťanský život  je jinde a v něm ekumena funguje velmi slušně...

AAA 4.2.2010 20:52

Pochpopitelně, že byl Mistr Jan římský katolík ...

... a sice poctivý, jenž neúchylně usiloval o nápravu své Matky církve (a zdaleka nebyl sám), že se jeho učení chytili o něco později nejrůznější lapkové a chamraď, která terorizovala nejen české země, ale i značnou část Evropy, není nic neobvyklého - podobné konce bývají vyústěním mnohých, i těch nejlepších úmyslů. A docela kuriózní je, že se o něj dnes hrdlí zástupci dvou oficiálních církví. Panu (evangelickému) autorovi mohu vzkázat pouze jediné, Hus vám rovněž nepatří, vy jste si ho jenom přivlastnili (- což je eufemismus pro  ukradli...).

AAA 4.2.2010 21:02

Re: Pochpopitelně, že byl Mistr Jan římský katolík ...

Konec konců útočnost k evangelíkům nejspíš bytostně patří (patrně se stále pokládají za pokračovatele husitů, stejně jako se za ně pokládali i komunisté...). Maně vzpomínám na nemilosrdnou kampaň předcházející svatořečení kněze Sarkandera umučeného protestanty. Nejzajímavější na tom ovšem bylo, že ač evangelická církev svaté nemá a neuznává je, snažila se katolíkům předepisovat, kdo by byl vhodný a kdo nikoli. Inu není nad lásku křesťanskou. Ostatně důkazem je i autorův nemálo útočný, téměř až nenávistný textík.

vládík 4.2.2010 21:10

Hmm

Takže Ježíš byl pravověrný Žid. Který usiloval o nápravu židovské církve. A papež by se neměl Židům omlouvat, ale pokorně se podrobit.

A katolické církvi sdělit: Ježíš vám nepatří, vy jste si ho jenom přivlastnili.

Prosím, nenadávejte mně. Jen používám vaši logiku.

AAA 5.2.2010 18:30

Re: Hmm

Nevím proč bych vám měl nadávat (nejsem Čech), a na svůj kuriosní názor máte samosebou právo. Le auguro ogni bene, accetto amico.

Elsie 6.2.2010 1:55

Re: Hmm

Nejsem Čech ... a znalosti českých dějin čerpám z barokních a romantických legend, jimž slepě věřím, zapomněl jste dodat. Jinak byste nepovažoval za svatého Sarkandera, který byl těžce konfliktní osobností neschopnou vyjít s bližními, jenž své vyznání několikrát změnil ze ziskuchtivosti (konverze mu vynesly výnosné fary , katolické i evangelickou, výnosný sňatek, hostinskou živnost), jeho bratr spolupracoval s polskými žoldnéři a Sarkander sám byl podezírán z toho, že prodával tajně zprávy žoldnéřům obléhajícím severomoravské obce. Proto byl zatčen, obviněn, vyšetřován útrpným právem - mezi jeho vyšetřovateli byli katolíci i protestanti. Že umřel na následky mučení, aniž by se obvinění z kolaborace potvrdilo či vyvrátilo, to  je odrazem doby - začínající třicetiletá válka se nemazlila s nikým, obětí soldatesek a náboženské intolerance se mohl stát kdokoli bez ohledu na věk, pohlaví, profesi, rodový původ, majetek...

AAA 6.2.2010 16:37

Re: Hmm

Bůh s vámi, nejspíš eveangelický bratře...

Minutus 4.2.2010 20:39

Katolická církev

skutečně projevuje o Husa dojemnou starostlivost. Ona dobře ví, že "koho nemůžeš porazit, toho získej na svou stranu". S Husem to ideově těžce projela, takže dnes se snaží dokázat, že to bylo vše jinak. Taky dnes slavíme Vánoce, namísto pohanských oslav zimního slunovratu. A tak by se dalo pokračovat. Namísto oslav pohanských Bohů zaskakují svatí, oslav plodnosti velikonoce atd. :-))

AAA 4.2.2010 21:06

Re: Katolická církev

Ježíši, člověče, vy jste snad omylem přeživší Kelt! Byl jste rozmrazen?

Minutus 4.2.2010 21:57

Re: Katolická církev

Geneticky máte něco z Kelta i vy. Jak dlouho se podle vás slaví Vánoce?

AAA 5.2.2010 18:26

Re: Katolická církev

Omyl příteli, jsem Ital a s vámi Středoevropany mám společného pramálo...

Facír 4.2.2010 20:31

věř a komu věříš, měř

 a já věřím, že v pozadí jsou zase jen peníze a majetky

Muki 4.2.2010 20:33

Re: věř a komu věříš, měř

Tak se stan fararem a nahrabes si velke penize a bohatstvi. Pak ty miliony muzes sebrat a odstehovat se na Bahamy.

Muki 4.2.2010 20:26

poznamka

jedno je na vsech tech diskusich o Husovi, jiz od meho mladi zajimave. Zatim sem se nesetkal prakticky s nikym, kdo by vedel, co vlastne Hus hlasal a pozadoval. Kazdy jen rika co ho napadne, mluvi, ze chtel pravdu, ale nevi jakou. proste mu vkladaji do ust, co se komu vlastrne hodi. Pri tom, pokud by se jeho pozadavky zacli prosazovat a to jen jiz o zakazu hazardnich her, tance a podobne, uz by zacli kricet neco o cernoprdelnikovi. Jeho pozadavky o moralce by byly pro vetsinu cechu neprijatelne. To same, ze kdyz vrchnost nezije podle zakona boziho, poddani ji nemusi poslouchat. To by ho upalila i nase vlada v cele s Klausem

V. Dostál 4.2.2010 17:47

Takhle ne

Vážený bratře faráři, formálně  můžete mít pravdu. Avšak  "tón" Vašeho textu je nepěkný. Čeho svou kritikou chcete dosáhnout?

Ptám se jako člen církve, jejímž jste kazatelem.