29.11.2023 | Svátek má Zina


SPOLEČNOST: Pýcha předchází pád

12.11.2019

Tak je to tady. Říkal jsem si, s čím přijdou Chvilkaři z Miliónu chlívek pro demagogii, a kluci se vytáhli. Použili k tomu objevně rapera jménem Josef Galen a pustili do světa velekus. Já mám vždycky divné chvilky, když slyším umělce tvarovat politické mínění a když se do toho pustí písní, tak to nejspíš musí skončit šílenou agitkou, jako je tato. Tak postupně:

Raper Galen procitne v nemocnici, odstraní hadičky a v andílku s holým zadkem vyrazí ven. Už nemůže pro ten přetlak strachu o demokracii zůstat ve špitále ani chvilku déle, nicméně v první chvíli nevíte, jestli neprchá z blázince. Ne, on vylézá z Nemocnice Na Františku, cestou se ohodí do sportovního, které by se hodilo na cvičení s kužely na spartakiádě, a protože je asi po lobotomii, už to do nás sype: kradou, místo aby nám sloužili, státní kasa prázdná, republika chátrá, naše peníze z dotací končí v tom jejich tunelu, nemůžem to vzdát, ať odstoupí Zeman, Babiš ať podá demisi, dál budeme protestovat. 

Do toho se dynamicky objevují v prostřihu s různými nápisy, kde dominuje „NE!“, Bára Hrzánová, kvalitní herci ze soup oper (asi čtyři), Lexa z Comebacku (asi je nasranej), Ondřej Havelka, dobrá půlka Dejvického divadla v čele s Ivanem Trojanem (to jsem se trochu lekl), Dagmar Pecková (nepřekvapivě) a pak řada figur, které neznám, ale asi jsou to celebrity. Slátanina, která vrcholí refrénem tak náročným, že musí zdevastovaná Bára Basiková zpívat z listu „Pýcha předchází pád“. Hotový masakr.

Kooh-i-noorem tohoto uměleckého počinu je temná pohrůžka rapera (ti dva uličníci, co fungují jako hlavní Chvilkaři, si na to zbaběle našli užitečného idiota), který ukazuje na otevřené okno ve 2. patře a deklamuje „buďte rádi, že to neřešíme jako kdysi“. No konečně je to venku, jen škoda, že si netroufají Vrchní Chlívkaři. Hrozí defenestrací a teď jen budeme čekat, jak s tím poselstvím ti holomci naloží. Já jsem si říkal, jak naloží s těmi melouny, co jim nadšenci z celé republiky poslali, a oni se pustili do špičkové hudební tvorby. Škoda, že zrušili Festival politické písně Sokolov, tam by to veledílo trapnosti zapadlo.

Dobrá tedy, víme, co výživného můžeme 16. listopadu na Letné očekávat. Ten raper asi skončí, to ho dohoní a bude se jednou ještě stydět, ale co dál, když Chlívkaři nevyhodí ani Zemana, ani Babiše  z oken a ti dva jmenovaní ani neodstoupí, ani nepodají demisi? Udemonstrují se nám spoluobčané další roky k smrti? Nebo chtějí předčasné volby, ve kterých jak víme Babišovo ANO dostane ne 29 %, ale hned 32 nebo 33 % a ve Sněmovně posílí? Mají to kluci opravdu těžký úděl: buď udělat nějakou šílenou, hodně demokratickou akci revolučního typu a vymlátit nepřítele, anebo vypadat stále hloupěji, až to podporovatelům dojde a přestanou jim posílat peníze. Nemohou přeci teď skončit v půli cesty a říci donátorům: „Sorry, nedaří se, dem domů.“ Kdybych byl jejich donátor, chtěl bych po tomto uměleckém kousku své peníze zpět. Hned.

Máme se na co těšit. Nemyslel jsem si, moji dřevní demokrati, co všechno ještě zažiju a jak se budu za vás červenat, když pýcha opravdu předchází pád.

A takhle my tady žijeme.

.