Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Probíhá realizace, ale proč bychom se netěšili

diskuse (2)

Na mediální scéně vystřídal televizní seriál POVODEŇ seriál uvedený slovy PROBÍHÁ REALIZACE. Touto formulí držel mluvčí útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu v napětí českou veřejnost asi 20 hodin. Pak jsme viděli čtyři muže pod taktovkou vysokého vzpřímeného blondýna, který velmi pomalu a s pečlivou výslovností zdůvodnil zatčení sedmi osob. Šlo o výsledek osmnáctiměsíční práce 400 policistů a právníků. Jana Nagyová zorganizovala zločin: vojenští zpravodajci sledovali manželku jejího milence. Vedle toho měla prsty v organizaci korupčního skandálu, který zabránil pádu vlády, v jejímž programu byla tuhá kázeň při regulaci státních financí.

Televizní spotřebitelé se mohli cítit podvedeni. Hora porodila myš a za vším byla žena ve stylu cherchez la femme. Útvar pro odhalování odhalil něco, co všichni věděli – snad kromě rozvědčíků fotografujících paní Nečasovou. Paní Nagyová zase zneužila pravomoci, kterou neměla. Odkdy může sekretářka "úkolovat" generály?

Spíš to vypadá na romantický thriller. Zamilovaný premiér nakonec třeba skončí ve vězení. Marně se v kauze tří poslanců ODS brání, že tak to přece chodí, takto se politicky vyjednává, něco za něco… Stačí jen posouvat pojmenování: jednání – vyjednávání – handl – korupce. Je to v podstatě sémantický problém. Slovy teď šermují a budou šermovat právníci: státní zástupci a obhájci obviněných. Bude záležet na tom, jaký význam bude přikládán slovům.

Podezíravý televizní divák se může ptát, zda tento seriál není kouřovou clonou, která má odvést pozornost od korupčních jednání, kde nejde o milióny nebo desítky miliónů, ale o desítky miliard. Vždyť i David Rath si stěžoval, proč dělají senzaci z jeho penízků v krabici na víno. On je přece jen malá čudla. Jak je to vlastně s tunelováním Mostecké uhelné? Kdo zaplatil našemu prezidentovi volební kampaň, ve které zvítězil zeman nad knížetem? Kdo a jak vydělal na DiagHuman, elektronických zdravotních knížkách a jak se vlastně handluje o cenách léků? Kdo a proč zahalil a uklidil lednovou amnestií před odhalením Útvaru pro odhalování desítky korupčních kauz? Komu záleží na tom, aby byla zamořena hlukem leteckých motorů hustě obydlená krajina kolem Odolené Vody, když Střední skupina bratrských vojsk po jednání s Michaelem Kocábem opustila strategické letiště u Milovic?

Kdyby v souboji Išván vs. Nagyová šlo o to, aby se rozjel parní válec justice, která za pomoci policie rozkryje a předá nezávislým soudům k potrestání nejen čudly, ale viníky desiluze, že nadále je poctivá práce nejméně atraktivním způsobem, jak si zařídit pohodlný život, nejsou oběti tohoto souboje zbytečné. Vím ovšem, že je rozdíl mezi Václavem Klausem, který měl ústavní právo udělit milost nepotrestaným zločincům, a Petrem Nečasem, který pochybil, když nevěnoval větší pozornost tomu, že jeho sekretářka jedná s generály.

Na divadle světa se hraje hra. Hra musí mít pravidla. Český klientelismus lze přirovnat k sicilské mafii. Příznačná byla hned první slova Petra Nečase, když přišel do sněmovny vysvětlovat, co se vlastně děje. Začal s tím, že jako nový premiér odmítl ochranku sebe i své rodiny. Porušil pravidlo, které předchozí předsedové vlády dodržovali. Kolika lidem starajícím se o bezpečnost státu tím asi udělal starosti, kolik jich naštval, že jim třeba hrozí, že přijdou o zajímavou práci. Horší však bylo, že porušil jiné pravidlo sicilské mafie: nevěrou ohrozil své manželství, ponížil svou manželku. To trestá mafie i smrtí.

Prodanou nevěstu lze pokládat za jakousi naši národní operu. Její libreto napsal zrádce národa Karel Sabina. O čem to je? Jak český Honza, Jeník prodal svou Mařenku. Mařenka je z toho na infarkt. Pak se však ukáže, že Honza je vykuk. Ví něco, co kuplíř a lobbista Kecal nevěděl. Všichni se radují, že věrná láska zvítězila a Kecal je zesměšněn. Navždy? On přece vyjednávat a zprostředkovávat umí. To se můžeme domýšlet, ale v opeře to není. Jsme však právem uneseni hudbou Bedřicha Smetany. Dobrá věc se podařila.

Převzato z Vinar.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Tajné služby Británie, Spojených států a Jižní Koreje odhalily severokorejskou kyberšpionážní...

Iva Pekárková
25. 7. 2024

Naše Anna pořád nemá bydlení. (Ano, stačily dva týdny, dvě nedělní setkání, a Anna je „naše“. Ptají...

imzv Marek Zavřel, mul Matyáš Müller, ČTK
25. 7. 2024

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala...

lind Linda Svobodová
25. 7. 2024

Policie pátrá po vandalovi, který tento týden v noci v obce Plavy na Jablonecku zarazil krumpáč do...

Roman Šitner
25. 7. 2024

„Obří problém“ představuje nový digitální systém stavebního řízení, který od července spustilo...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz