6.6.2023 | Svátek má Norbert


SPOLEČNOST: Probíhá realizace, ale proč bychom se netěšili

24.6.2013

Na mediální scéně vystřídal televizní seriál POVODEŇ seriál uvedený slovy PROBÍHÁ REALIZACE. Touto formulí držel mluvčí útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu v napětí českou veřejnost asi 20 hodin. Pak jsme viděli čtyři muže pod taktovkou vysokého vzpřímeného blondýna, který velmi pomalu a s pečlivou výslovností zdůvodnil zatčení sedmi osob. Šlo o výsledek osmnáctiměsíční práce 400 policistů a právníků. Jana Nagyová zorganizovala zločin: vojenští zpravodajci sledovali manželku jejího milence. Vedle toho měla prsty v organizaci korupčního skandálu, který zabránil pádu vlády, v jejímž programu byla tuhá kázeň při regulaci státních financí.

Televizní spotřebitelé se mohli cítit podvedeni. Hora porodila myš a za vším byla žena ve stylu cherchez la femme. Útvar pro odhalování odhalil něco, co všichni věděli – snad kromě rozvědčíků fotografujících paní Nečasovou. Paní Nagyová zase zneužila pravomoci, kterou neměla. Odkdy může sekretářka "úkolovat" generály?

Spíš to vypadá na romantický thriller. Zamilovaný premiér nakonec třeba skončí ve vězení. Marně se v kauze tří poslanců ODS brání, že tak to přece chodí, takto se politicky vyjednává, něco za něco… Stačí jen posouvat pojmenování: jednání – vyjednávání – handl – korupce. Je to v podstatě sémantický problém. Slovy teď šermují a budou šermovat právníci: státní zástupci a obhájci obviněných. Bude záležet na tom, jaký význam bude přikládán slovům.

Podezíravý televizní divák se může ptát, zda tento seriál není kouřovou clonou, která má odvést pozornost od korupčních jednání, kde nejde o milióny nebo desítky miliónů, ale o desítky miliard. Vždyť i David Rath si stěžoval, proč dělají senzaci z jeho penízků v krabici na víno. On je přece jen malá čudla. Jak je to vlastně s tunelováním Mostecké uhelné? Kdo zaplatil našemu prezidentovi volební kampaň, ve které zvítězil zeman nad knížetem? Kdo a jak vydělal na DiagHuman, elektronických zdravotních knížkách a jak se vlastně handluje o cenách léků? Kdo a proč zahalil a uklidil lednovou amnestií před odhalením Útvaru pro odhalování desítky korupčních kauz? Komu záleží na tom, aby byla zamořena hlukem leteckých motorů hustě obydlená krajina kolem Odolené Vody, když Střední skupina bratrských vojsk po jednání s Michaelem Kocábem opustila strategické letiště u Milovic?

Kdyby v souboji Išván vs. Nagyová šlo o to, aby se rozjel parní válec justice, která za pomoci policie rozkryje a předá nezávislým soudům k potrestání nejen čudly, ale viníky desiluze, že nadále je poctivá práce nejméně atraktivním způsobem, jak si zařídit pohodlný život, nejsou oběti tohoto souboje zbytečné. Vím ovšem, že je rozdíl mezi Václavem Klausem, který měl ústavní právo udělit milost nepotrestaným zločincům, a Petrem Nečasem, který pochybil, když nevěnoval větší pozornost tomu, že jeho sekretářka jedná s generály.

Na divadle světa se hraje hra. Hra musí mít pravidla. Český klientelismus lze přirovnat k sicilské mafii. Příznačná byla hned první slova Petra Nečase, když přišel do sněmovny vysvětlovat, co se vlastně děje. Začal s tím, že jako nový premiér odmítl ochranku sebe i své rodiny. Porušil pravidlo, které předchozí předsedové vlády dodržovali. Kolika lidem starajícím se o bezpečnost státu tím asi udělal starosti, kolik jich naštval, že jim třeba hrozí, že přijdou o zajímavou práci. Horší však bylo, že porušil jiné pravidlo sicilské mafie: nevěrou ohrozil své manželství, ponížil svou manželku. To trestá mafie i smrtí.

Prodanou nevěstu lze pokládat za jakousi naši národní operu. Její libreto napsal zrádce národa Karel Sabina. O čem to je? Jak český Honza, Jeník prodal svou Mařenku. Mařenka je z toho na infarkt. Pak se však ukáže, že Honza je vykuk. Ví něco, co kuplíř a lobbista Kecal nevěděl. Všichni se radují, že věrná láska zvítězila a Kecal je zesměšněn. Navždy? On přece vyjednávat a zprostředkovávat umí. To se můžeme domýšlet, ale v opeře to není. Jsme však právem uneseni hudbou Bedřicha Smetany. Dobrá věc se podařila.

Převzato z Vinar.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora