1.7.2022 | Svátek má Jaroslava


SPOLEČNOST: Pane premiére, děkuji!

24.9.2007

K článku Topolánek chválil Mašíny (LN 19. 9.)

Osmnáct let letos uplyne od pádu komunistického režimu. Stejnou dobu jsem čekal na okamžik až některý z oficiálních představitelů naší země řekne nahlas, že sourozenci Mašínové jsou hrdinové protikomunistického odboje. Osmnáct let. Neuvěřitelné. Zatímco v Maďarsku byli už dávno prohlášeni za národní hrdiny všichni účastníci slavného protikomunistického povstání z roku 1956, v Česku mají bratři Mašínové stále punc obyčejných kriminálníků.

Premiér Topolánek ve svém sobotním projevu v Ostravě konečně nahlas řekl to, co si myslí mnoho lidí. Když jsem si přečetl titulní stranu LN, okamžitě jsem zavolal paní Zdeně Mašínové, sestře slavných bratrů, abych jí pogratuloval. Znám tuto ctihodnou a charismatickou dámu už řadu let. Patří k lidem, s nimiž je úžasné si popovídat, byl jsem rovněž zvědavý na její reakci. Přiznám se, že jsem měl velkou radost, když mně řekla, jak ji těší, že Paroubek a komunisté jsou z výroku premiéra vzteky bez sebe. „Možná se teď něco hnulo, nesmíme ale být zbytečně naivní,“ řekla mi na rozloučenou.

Její pesimismus naprosto chápu, iluze už ztratila dávno. Když se její bratři společně s Milanem Paumerem prostříleli do Západního Berlína hradbou dvouapůltisícové armády východoněmeckých policistů, tak se čeští komunisté pomstili alespoň jejich příbuzným. Těžce nemocnou maminku paní Mašínové přepadlo a zatklo po zuby ozbrojené komando estébáků a odvleklo ji do vazby. Při procesu pak dostala 25 let vězení. Po roce zemřela ve vězení na rakovinu a komunistické úřady odmítly vydat dceři její ostatky k důstojnému pohřbu. Celý život pak byla Zdena Mašínová pod dohledem StB. Právem čekala, že satisfakce pro její sourozence přijde po listopadu 1989. Ta se ovšem nedostavila.

Namísto toho dodnes v Poslanecké sněmovně exhibují lidé, kteří koncem čtyřicátých let pomáhali likvidovat demokracii v naší zemi, a dokonce jsou spoluautory komunistické ústavy. A protože se vůbec nezměnili, stále vykřikují, že bratři Mašínové byli zločinci.

Podle historiků povraždili komunisté 150 milionů lidí po celém světě. To ovšem soudruhům nevadí. Sotva ale někdo, kdo při obraně svobody vztáhne ruku na komunistu, je vrah a kriminálník.

LN, 22.9.2007

Jiří Asher


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!