Pátek 20. června 2025, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Je libo akupunkturu?

Začnu trochu zeširoka: když jsem šla v roce 1993 žádat o živnostenský list na překlady, nesla jsem si s sebou v tašce poctivě všechna vysvědčení a diplomy, abych doložila, že jsem vystudovaným odborníkem v daném oboru. Pán na úřadě mi řekl, že se jedná o živnost volnou, a tedy nemá právo chtít po mně cokoliv doložit, a že moje vysvědčení ani diplomy nechce vidět. Byla jsem docela překvapená a zaraženě jsem se ptala, jestli tedy vydá živnostenský list na překlady i tomu, kdo cizí jazyk třeba ani neumí. A on řekl, že ano, protože „trh si s tím potom poradí“.

V té době, těsně po tzv. „sametové revoluci“, bylo nás, překladatelů, poměrně málo, počet zahraničních transakcí stoupal a příjemci překladů byli především rodilí mluvčí: takže se na kvalitu překladů skutečně hledělo a zahraniční firmy, zejména právnické, měly i korektory – rodilé mluvčí. Samozřejmě tomu odpovídala také cena za normostránku.

Časy se změnily. Překladatelem a zaručeným odborníkem na angličtinu je dnes každý, kdo byl půl roku jako au pair v Británii nebo USA a utíral dětem nosy a jiné části těla, případně kdo absolvoval nějaký rychlokurz nebo zrovna vylezl ze školy. Příjemci překladů již nebývají rodilí mluvčí, na kvalitu se nehledí a ceny překladů jsou vyloženě dumpingové – některé agentury platí překladatelům za normostránku to, co si běžně vydělá i někdo, kdo chodí po domácnostech uklízet nebo hlídat děti. A tomu všemu odpovídá i kvalita.

Píši o tom v souvislosti s nedávnými protesty taxikářů proti Uberu, nebo se sporem, kdy se ČLK domáhala zrušení kliniky čínské medicíny ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové mj. s tím, že se jedná o podvod, tahání peněz z kapes pacientů a „debilizaci“ národa. Ráda bych na to lékařům – tvrdošíjným zastáncům „západního“ lékařství – řekla, že nevím, proč se starají: trh si přece pomůže. Pokud čínská medicína nebude pomáhat (nebo bude škodit), lidé tam nebudou chodit, tedy nebudou platit, a klinika se zase zavře pro nedostatek zájmu. Zatím je ale zájem obrovský – v čem je tedy problém? Že by za tím vším byl jen velký strach ze ztráty monopolu a zisku, předkládaný veřejnosti pod rouškou přehnaných obav o zdraví občanů? A že by systému vyhovovala masa neduživých a na farmaceutikách závislých občanů? A z čí strany je vlastně ta „debilizace“ národa prováděna?

Aniž bych chtěla za každou cenu obhajovat a někomu vnucovat „východní medicínu“, byť s ní mám své pozitivní zkušenosti (ale jen pokud byla péče poskytována rodilými Číňany), ráda bych poznamenala několik věcí:

Kdysi byli lékaři v Číně placeni za to, že lidé, o které se starali, byli zdraví. Ne za to, že léčili nemocné. Určitě tedy nedostávali paušální platby za to, že mají v kartotéce zanesené pacienty – bez ohledu na to, zda k nim chodí nebo nechodí. A pokud byli lidé nemocní, lékaři měli problém.

Když jsem byla v Číně, samozřejmě jsem se ptala, zda dávají přednost západní nebo východní medicíně, a bylo mi řečeno, že když chtějí řešit něco akutního (třeba zlomenou ruku), řeší to západní medicínou, ale když chtějí řešit dlouhodobý problém, použijí tu východní. Z jednoho prostého důvodu – východní medicína řeší příčinu nemoci a nesoustředí se jen na odstranění jejích příznaků. Známý příklad – pokud vás bolí hlava a jdete k západnímu lékaři, ten vám předepíše lék, aniž by povětšinou zkoumal, proč vás ta hlava bolí – jestli to není třeba proto, že máte jednu nohu kratší (a tělo se pak snaží vše vyrovnávat). Zatímco čínská medicína se na věc dívá jinak. Její přístup je holistický a místo chemickými preparáty řeší nemoci (leckdy již na energetické úrovni, tedy když nemoc teprve hrozí) akupunkturou, čaji, úpravou životosprávy, cvičením.

Myslím, že podobně jako v jiných oblastech máme právo se rozhodnout a vybrat si, zda se chceme nechat léčit tak, či onak. Je to naše zdraví, naše odpovědnost, náš život. Kdo chce západní medicínu, ať jde k západnímu lékaři, kdo chce čínskou, ať jde k čínskému lékaři, nebo ať oba způsoby kombinuje.

Jde přece o to být zdravý a ne být léčen.

P.S. A jen tak na okraj, náš vynikající průkopnický překladatel Jan Zábrana nikdy překladatelství nevystudoval.

Aston Ondřej Neff
20. 6. 2025

Nastala sezona skandálů (bude hůř).

Jan Ferenc
20. 6. 2025

Za Izraelem jednoznačně stojí i Česká republika.

Jan Bartoň
20. 6. 2025

Rusko napadlo Ukrajinu a je agresorem, Izrael napadl Írán.

Ondřej Neff
20. 6. 2025

Napůl ostříhaná hlava budí pozornost.

Ivo Fencl
20. 6. 2025

Výbor z Foglarova deníku přesto právě vychází

czo Daniel Czolko, ČTK
19. 6. 2025

Začátek EuroBasketu, jehož skupinovou fázi odehrají v Brně, si české reprezentantky určitě mohly...

Eliška Hovorková
19. 6. 2025

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...

berr Roman Berežanský
19. 6. 2025

Z rodinné návštěvy v Indii se měli oba sourozenci vrátit domů do Británie spolu. Pád letu Air...

Lidovky.cz, ČTK
19. 6. 2025

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil dvakrát ročně podávanou injekci americké...

van Kateřina Vaníčková
19. 6. 2025

Bitcoinovou kauzu, kvůli které rezignoval na post ministra spravedlnosti Pavel Blažek (ODS),...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz