20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Je libo akupunkturu?

Začnu trochu zeširoka: když jsem šla v roce 1993 žádat o živnostenský list na překlady, nesla jsem si s sebou v tašce poctivě všechna vysvědčení a diplomy, abych doložila, že jsem vystudovaným odborníkem v daném oboru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Klepal 23.4.2017 20:23

Re: Rad bych vedel, kolik lidi rocne umre

Kdysi jsem četl, zřejmě v nějakých britských novinách, že na chybnou diagnózu, špatnou medikaci, zanedbanou péči apod. zemře v UK asi 30 tisíc lidí ročně, u nás by to mohlo být také necelá 2 procenta.

V. Vaclavik 23.4.2017 13:25

Re: Nejdrive jsem z clanku mel dojem

Ovsem Mrazik z duvodu jinych nez ty jine filmy v puvodnim zneni.

V. Vaclavik 23.4.2017 13:23

Nejdrive jsem z clanku mel dojem

ze je pro registraci vseho a s tim spjatou regulaci vseho a pak jsem nevedel jestli ta vyzva lekarum sarkasmus, jestli se vysmiva trhu (kteremu ovsem nedovolime svobodne fungovat ani nahodou). A clanek me za to nestoji cist ho nejak moc pozorne, spis jen druhou cast preletnout, a tak ani nevim na jake strane barikady autorka stoji.

Preklady sice byvaji hanebne, ale jsem napriklad ja ochotny platit za kvalitni? Nejsem. Ovsem prave tento vikend bezi na tv nova cinema filmovy muzikal Carovny les a tam jsou titulky jedinecne vyborne, vsiml jsem si jen jedne boty (to kdyz leagues bylo prelozeno jako kilometry, cili nase sedmimilove boty by pak byly sedmikilometrove boty, anebo spise jedenactikilometrove a v pripade tech leagues asi jednadvacetikilometrove boty).

Ale jinak titulky jak se malokdy vidi, radost pohledet. Anglictina je mimochodem s krasnou vyslovnosti, vetna stavba krasne idiomaticka, coz muselo dat obrovskou praci zhudebnit rec a pritom ji nezprznit, proste vytecne sousto pro fajnsmekry, vsak taky bezi trikrat po sobe a hadam, ze se stane evergreenem na nasi ceske filmove scene spolu s My Fair Lady a Mrazikem.

M. Vondráček 23.4.2017 12:35

díky za článek :-)

Hezký a zajímavý :-)

J. Milota 22.4.2017 23:16

oprava

má být: tak půjdu.

J. Milota 22.4.2017 23:15

Zpět k rýsovacímu prknu

Zaregistroval jsem u jakési TV v titulkovaném programu anglického originálu český překlad: Tak pjdu zpátky k rýsovacímu prknu. V angličtině (americké) výraz I shall go back to the drawing board ale znamená - tak tedy začnu znova od začátku. Je to jeden z nespočetných idiomů, nepřeložitelných doslova...Tak nevím, jak to s to úrovní překladatelů v TV vypadá...

O. Zuckerová 22.4.2017 22:18

Děkuji za zajímavý článek

a také za připomínku skvělého a dosud málo oceněného Jana Zábrany. Ten upozorňoval na hlavní úskalí překladu - že totiž překladatel musí především výborně vládnout svým rodným jazykem. Což není zcela obvyklé.

M. Prokop 22.4.2017 21:49

Re: Překlady a amatéři

nedávno jsem z TV zaslechl pojem "alej bitevních lodí". :-P

https://en.wikipedia.org/wiki/Battleship_Row

M. Prokop 22.4.2017 21:46

Narazím-li na prasecký překlad (dost často)

a neznalost překládaných reálií, píšu vydavateli, že jeho produkty nadále nekupuji. Trh si opravdu poradí.

O. Roldán 22.4.2017 17:14

jo, jo, překladatelé mají smůlu

Christopher Bastard from Afterspoons and Withoutsatellites

J. Hamáček 22.4.2017 12:33

S úctou

Velmi přesné a výstižné přirovnání...

P. Lenc 22.4.2017 10:01

Článek

stojí za zamyšlení.Dík.

M. Bártová 22.4.2017 9:19

Re: Překlady a amatéři

Dobré ráno, pane Jelínku, naprosto s Vámi souhlasím, pokud jde o kvalitu překladů v knihách a filmech. Jak jste asi z článku pochopil, věnuji si jinému oboru, kde je přesnost nade vše, ale chyby jinde registruji a už jsem na ně i párkrát upozorňovala (byť jsem byla velmi zdvořilá, dočkala jsem se dost nevrlých reakcí). Jinak film Skála se stal mezi překladateli legendou, kromě generála Attorneyho tam ještě bylo fialové srdce a vycvičená britská inteligence... A poměrně dlouho trvalo, než si překladatelé zvykli na to, že "Roger" není další (neviditelná) postava ve filmu :-) Mějte se pěkně.

M. Bártová 22.4.2017 9:00

Re: Rad bych vedel, kolik lidi rocne umre

Dobré ráno, pane Šulci, jak sám určitě víte, tyto údaje Vám samozřejmě zjistit nemohu, stejně jako nemohu zjistit počty těch, kteří ročně umírají na špatnou lékařskou péči západních lékařů. Nicméně si myslím, že o tom článek nebyl - jednak jsem tam hovořila o konkurenci, o rodilých čínských lékařích, o tom, že nikomu nic nevnucuji, a o tom, že je dobré mít na výběr. Pokud si někdo něco vybere, je to jeho volba a potom i jeho odpovědnost. A pokud si někdo vybere nevhodnou péči, škodí tím jen sám sobě - na rozdíl od jiných, kteří svým chováním ohrožují nás všechny. Mějte se pěkně.

J. Kovaříček 22.4.2017 8:56

Chvála alternativní medicíny

Správná medicína je jen jedna - ta, která vskutku léčí! Poznal jsem osobně Dr Miroslava Pekárka, který byl specialistou onkologem a 30 let působil jako primář na Smíchově. Když se náhodou seznámil s léčitelem Josefem Zezulkou a jeho positivními výsledky v léčení rakoviny, rozšířil své systémy léčby o alternativní metody, především o biorezonanci; stal se také propagátorem holistické (celostní) medicíny. Svým neortodoxním působením vzbudil nelibost svých kolegů.Tehdejší prezident České lékařské komory Dr. Rath mu dokonce pozastavil

členství v České lékařské komoře, a podal na něj trestní oznámení. Dr. Pekárkovi nezbylo než opustit zkostnatělý medicínský průmysl a založil si soukromou praxi s názvem Salvea. Zemřel v roce 2007, ale v jeho díle pokračuje syn Josef Pekárek, rovněž kvalifikovaný lékař. Mnoho západních lidí žije stále v zajetí primitivního materialistického pojímání světa a nemohou proto přírodní energetické principy pochopit. Kolik lidí léčených přírodní medicínou na rakovinu zemře není možné zjistit, statistiky se takovým směrem totiž nevedou. Bude jich jistě hodně, neboť k léčitelům jdou pacienti zpravidla po té co nad nimi lékařská věda zlomila hůl. Takže vyléčení nemoci či alespoň prodloužení života je velkým úspěchem.

Zajisté, mezi léčiteli jsou i šarlatáni, stejně jako mezi doktory s diplomem, kteří jsou dnes spíše prodavači prášků ku prospěchu zisků farmaceutických firem!

O účinnosti herbálních čajů není pochyb, vyžaduje však hlubokou znalost. Stejně tak jsou známy i blahodárné účinky zdravého jídla. Již otec medicíny Hippokrates prohlásil: Nechť je jídlo tvým lékem a tvým lékem nechť je jídlo. On ovšem nechodil nakupovat do supermarketu, ani se nestravoval u McDonalda!

J. Jelínek 22.4.2017 8:26

Překlady a amatéři

Mám opačný dojem co se těsně porevolučích překladů týče - nad některými pasážemi (Detektivky, SF - na víc si asi amatéři netorufli) jsem řval smíchy, A nebyl to jen generál Atorney.S postupem času se to trochu vylepšilo, i když jsem nedávno v jakémsi béčkovém filmu zaslechl, jak se kdosi ocitl mezi Skajlou a Šerybdou.

P. Sulc 22.4.2017 5:31

Rad bych vedel, kolik lidi rocne umre

na zanedbanou rakovinu, protoze misto vedecke mediciny pili ruzne caje od bylinkare ci chodilo na akupunkturu. Muzete nam to, pani autorko, zjistit? Uz nevim jmeno sejdire, ktery pred 60 lety prohledl prinesenou lahvicku moci a ihned poznal, kterymi chorobamy producent te moci trpi. A ihned naordinoval prislusne caje.