Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Hledá se ideální manželka

diskuse (10)

Deník N uveřejnil 29. ledna 2020 překlad článku britské feministické psycholožky Jessiky Taylorové. Text je koncipován jako jakýsi dopis mužům, kteří říkají, že chtějí silnou a nezávislou ženu. Těmto mužům pouze taková silná, nezávislá a odhodlaná žena připadá sexy a prý píší na fórech, že hledají soběstačné ženy, protože jsou inteligentní a smělé. Těmto mužům pak vzkazuje psycholožka, ať si uvědomí, že taková silná a nezávislá žena muže vlastně k ničemu nepotřebuje. Nepotřebuje dárky a lichotky, nepotřebuje žádnou ochranu a starostlivost. Je naprosto soběstačná, muže nepotřebuje, spíše se o ně jenom zajímá. Ve vztahu je pánem a rovnocenným partnerem. Dr. Taylorová pak mužům oznamuje, že dávno pryč jsou doby, kdy žena fungovala jako matka a chůva. Rovnocenní partneři se sice ve vztahu podporují, ale nikdy o sebe nepečují. Vyzývá muže, aby si sami prali, uklízeli po sobě a platili své účty. Jedině s takovým mužem může pak být silná a nezávislá žena spokojena.

Psycholožka Taylorová zná mnoho mužů, kterým silná a nezávislá žena imponuje, a právě takovou ženu se snaží najít. Paní doktorku by možná urazilo tvrzení, že se stala obětí velkého nedorozumění. Pokud je pravda, že taková žena muže nepotřebuje, měla by si uvědomit, že ani muž vlastně nepotřebuje takovou ženu. Samozřejmě se o ni zajímá. Byla by pro něj jistě výbornou partnerkou, přítelkyní, milenkou, společnicí. Bohužel však naprostá většina z těch hledajících mužů takovou ženu intuitivně odmítá jako manželku a jako matku svých dětí.

Z evolučního hlediska pro muže totiž monogamní manželství vůbec žádné výhody nepřináší. Muž nevstupuje do manželství z důvodů biologických, ale z důvodů společenských. Ve skutečnosti je biologicky stimulován k co největšímu rozšíření svých genů, proto tíhne k promiskuitnímu chování. Společnost se pak snaží mužskou promiskuitu regulovat pomocí sňatku. Manželská smlouva, nebo jak se u nás na Moravě říkalo „s babou na papíry“, tedy se ženou silnou, nezávislou a samostatnou představuje pro muže výrazné riziko. Ten zájem registrovaný psycholožkou Taylorovou není zájmem o manželku, ale o milenku.

Není daleko od pravdy tvrzení, že sex je cena, kterou ženy platí za manželství, a manželství je cena, kterou muži platí za sex. Už slavný spisovatel Milan Kundera kdysi prohlásil, že žádný muž se nikdy nežení, každý muž je vlastně „ženěn“.

Psycholožka není schopna znásilnit biologické zákony. Feministkám se ještě dlouho nebude líbit odlišné postavení žen v zaměstnání, údajná diskriminace a nižší průměrný výdělek. No, tak to by se ženy musely vzdát mateřství a zásadních ženských povahových rysů, ke kterým patří lepší umění v opatrování a ošetřování. Proč myslíte, že je desetkrát víc zdravotních sester než zdravotních bratrů? Ženy to prostě lépe umí. Muž nikdy nebude moci otěhotnět a rodit. Taky kojení by se dařilo jen s velikými obtížemi. Slovní spojení „mateřská dovolená“ zní přirozeně, „otcovská dovolená“ pak vnímají jako karikaturu nejen „laudatores temporis acti“ – milovníci starých časů, ale i psychologové, kteří dosud nepropadli feministickým nesmyslům.

Moje manželka pracovala jako vychovatelka ve školní družině, má pro tuto práci nejen vzdělání, ale i přirozené povahové předpoklady. Před léty jsem ji pověřil soukromým výzkumem a požádal ji, aby u svých kolegyň požádala o odpověď na otázku: „Když v družině dojde k vážnějšímu úrazu dítěte, komu budete podávat telefonickou zprávu? Tatínkovi nebo mamince?“ Stoprocentní výsledek zde jistě nemusím zdůvodňovat. Tady rovnoprávnost nikdy neexistovala a nikdy existovat nebude.

Můj nový výzkum by pak mohl znít otázkou pro všechny muže: „Chtěli byste mít feministickou psycholožku Jessiku Taylorovou doma za manželku?“ Raději ten výzkum nebudu dělat.

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

žof Žofie Nováčková
24. 7. 2024

Na obvodním soudě pro Prahu 2 začalo hlavní líčení v případu lidí obžalovaných kvůli incidentu na...

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Přivítal ho premiér Petr Fiala. Ani jeden...

Radim Kopáč
24. 7. 2024

„Hororový příběh z magické Šumavy,“ stojí rovnou na obálce té knihy. Čtenář se samozřejmě nechá...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Trojice klimatických aktivistů brzy ráno narušila provoz mezinárodního letiště Kolín-Bonn, když se...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Při nehodě malého letadla v nepálském Káthmándú, které se ve středu zřítilo krátce po startu a...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz