2.7.2022 | Svátek má Patricie


SPOLEČNOST: Covid a upírání lidských práv?

22.1.2021

Začalo se u nás očkovat. A od začátku všichni věděli, že k nám nesměřují ruské nebo čínské vakcíny, ale americké mRNA vakcíny od Moderny a Pfizeru.

Očkovat se u nás začalo přípravkem Comirnaty od Pfizeru, což zatím není žádná sláva. Naproti tomu podle posledních zpráv bylo ve Spojených státech aplikováno už více než 12,2 milionu dávek vakcíny. A ještě lépe na tom mají být v Izraeli, kde vakcínu dostalo už více než 20 % populace, přičemž z nejohroženější skupiny lidí starších 60 let nebo se zdravotními rizikovými faktory se to dokonce týká už 75 %. Také u nás kromě seniorů nad 65 let máme mnoho dalších ohrožených skupin, přičemž celkově jsou to asi dva miliony lidí, tedy každý pátý. Ale jak to tak vypadá, v nejbližších týdnech, možná i měsících, hodně z nich bude mít smůlu. Což by těmto lidem mělo vadit, ale nijak hlasitě se neozývají.

Namísto nich se však ozývá poměrně hlučná skupina těch, kterým vadí sama vakcinace. A spolu s těmi, co protestují proti zavedeným protiepidemických opatřením, kterými jsou uzavírány různé segmenty naší ekonomiky, se začali shlukovat na náměstích. K čemuž nedochází jen u nás, ale i v okolních státech, jak v Německu a Rakousku, tak i v Polsku a na Slovensku. A na těchto shromážděních leckdy demonstranti na tabulích ukazují a vykřikují hesla, podle nichž dnes vládami přijímaná anticovidová opatření porušují lidská práva. A nejde jen o tyto státy, ale údajně přímo o celou Evropskou unii. Přitom však zhusta zapomínají na to, že veřejně projevit svůj názor či demonstrovat na náměstích mohou jen díky demokracii, o kterou se podle dalších hesel strachují.

Demokracie ovšem nespadla, jaksi sama od sebe, u nás odněkud z nebe na zem. Tu si museli lidé vydobýt s nějakou, i když jen třeba skrytou, vnější podporou. A většina historie znalých lidí těžko bude zpochybňovat fakt, že po druhé světové válce věnovaly Spojené státy značné úsilí a peníze na udržení a obnovení demokracie v Evropě. Tak jako nezpochybňují fakt, že americké ministerstvo zahraničí má ze zákona povinnost předkládat Kongresu USA několik komplexních zpráv o lidských právech. Tam patří zprávy o stavu v jednotlivých zemích a podrobné hodnocení tamní situace, přičemž na podporu lidských práv a demokracie předkládá i popisy toho, co americká vláda dělá pro řešení případů porušování lidských práv, uvedených ve zprávách o jednotlivých zemích. A všechny tyto zprávy po předložení Kongresu jsou pak zveřejňovány na internetu, aby mohly být šířeny doma i v zahraničí.

Ale jak je potom možné, že ten Kongres z pověstné „bašty demokracie“ vůbec nekritizuje lidem nakazované nošení náhubků v podobě roušek, likvidaci demokracii prospěšných „hospodských univerzit“ při uzavírání oblíbených pivnic a barů, nekritizuje ani uzavírání obchodů, divadel a kin, zákazy tancovaček všeho druhu, ale i muzikálů a koncertů, nemluvě o různých zákazech vycházení, když tím vším dochází, jak nás varují demonstranti, k porušování lidských práv? Ale kdyby jen to, dokonce ten lidských práv a demokracie dbalý Kongres nekritizuje ani zjevnou diskriminaci, děsící výše již vzpomínané demonstranty, když chystaná nařízení, díky nimž bez očkovacího pasu či negativního testu nebudou smět nastoupit do letadla, nebo do mezinárodního rychlíku, je přece diskriminují.

A aby toho nebylo málo, evropskými vládami a jejich epidemiology sledované a zpravidla i následované americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) už požaduje, aby všichni cestující v letadlech létajících do Spojených států měli důkaz o negativním testu na covid-19, než budou moci nastoupit na let. Cestující v letecké dopravě jsou povinni absolvovat virální test (test na aktuální infekci) před odletem do USA a poskytnout písemnou dokumentaci o výsledku svého laboratorního testu (v papírové nebo elektronické kopii) letecké společnosti, nebo poskytnout dokumentaci po zotavení z covid-19. Letecké společnosti musí potvrdit negativní výsledek testu u všech cestujících nebo dokumentaci o zotavení, než nastoupí. Pokud cestující neposkytne dokumentaci o negativním testu nebo zotavení, nebo se rozhodne test neabsolvovat, musí letecká společnost od 26. ledna 2021 cestujícímu odepřít nástup na palubu.

Není to všechno těm demonstrantům, jimž mají být upírána lidská práva, ani trochu divné?

Převzato z KarelWagner.blog.idnes.cz se souhlasem autora