Neděle 18. května 2025, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Balíček poslední záchrany

diskuse (11)
Glosa postaršího technokrata

Už jsme si zvykli na téměř každodenní virové útoky na naše počítače. Naštěstí jejich důsledky pro podnikovou nebo státní sféru zatím nebyly fatální. Ojediněle někomu zkomplikovaly práci na počítači nebo jej připravily o pár fotek či dat, výjimečně o trochu peněz na bankovním účtu. V zahraničí je to horší. Stačí připomenout virtuální ochromení Estonska, útoky na Pentagon nebo miliony vykradených čísel kreditních karet. Objevuje se i další možné nebezpečí. Hrozí rozpady elektrických sítí. Není to jen každoročně v Kalifornii, ale občas jsme ohroženi i my. Rozpad sítě je často odvrácen opravdu pět minut před dvanáctou. S obrovskou spotřebou serverových farem s miliony napájených a chlazených počítačů by byl výpadek infrastruktury fatální.

Taková situace by jistě přinesla i několik pozitivních efektů. Populační exploze, kterou potřebujeme jako sůl, alespoň dočasné zastavení virů, spamů, blogů, sázení ve Sportce a dalších morových ran. Ocenili bychom současné zaostávání v trendech jako elektronická komunikace se státem, pomalost rozvíjení elektronického obchodu a malý počet on-line účtů v bankách.

Domácnosti, soudě alespoň podle mě, by asi pár hodin výpadku dodávky energie neohrozilo. Nevím sice, kde mám baterku, a pravděpodobně v ní nejsou funkční baterie. Nicméně svíčky bychom našli, trochu dřeva na topení mám, vrata se dají otevřít ručně, pár lahví balené vody a konzerv také v domě bývá. Po zapnutí elektřiny by asi všechno bylo okamžitě v normálních kolejích. Horší by to zřejmě bylo s podniky. Nepochybuji, že alespoň někde, kde jde opravdu o život, mají náhradní generátory.

Co však naše malé databáze, účetnictví, obchody, údaje o zákaznících, důležité dokumenty, záznamy transakcí? Máme těch kritických dat a postupů čím dál víc a určitě jich bude přibývat. Jsme vybaveni alespoň tak jako domácnosti? Za jak dlouho obnovíme normální provoz a kolik nás to bude stát? Pomalá resuscitace nás sice fyzicky nezahubí, ale náš byznys určitě. Firmy vyrábějící nebo využívající informační technologie rychle reagují na zkušenosti s tsunami nebo Katrinou, jak je vidět na příkladu IBM nebo UPS. Co však my malí?

Mám takový podnikatelský nápad. Najde se někdo, kdo bude vyrábět a prodávat balíček a služby první pomoci pro takovéto situace? Elektronický ekvivalent svíček, baterek, balíčku dřeva, vody a konzerv pro podnikatele? Jen prosím, ať to nestojí tolik jako sanitka nebo luxusní pohřeb. Ten nám v takovýchto situacích hrozí i tak.

Euro 38/2008

Ivo Fencl
17. 5. 2025

Krásnými časy se míní roky 1880-1912.

Jan Kovanic
17. 5. 2025

Novotný má teď svou vlastní huť v Novém Boru.

Lika
17. 5. 2025

Zmrzlý kalendář

Gustav Sitař
17. 5. 2025

Nemálo Američanů vnímá situaci v USA jako souboj.

Aston Ondřej Neff
16. 5. 2025

V tomto světě je možné všechno.

Aston Ondřej Neff
15. 5. 2025

O co jde vládní sestavě v předvolební kampani?

Aston Ondřej Neff
17. 5. 2025

Prezident Pavel vystoupil na veřejnosti.

Úpadek německého hospodářství je zjevný každému.

Chechtavej tygr
17. 5. 2025

Po České Republice putuje výprava zahraničních novinářů

ndr Jindřich Göth
18. 5. 2025

Šedesátý devátý ročník soutěže Eurovision Song Contest, který se konal ve švýcarské Basileji,...

Miroslav Korecký
18. 5. 2025

Kam až polistopadové politické anály sahají, tam snad není zaznamenán případ, že by nějaká...

Lidovky.cz, ČTK
18. 5. 2025

Noční ruský dronový útok zabil v Kyjevské oblasti ženu a zranil nejméně tři lidi včetně dítěte....

dmk Dalibor Maňas
18. 5. 2025

Olomoucký kraj poskytne krajskému ředitelství policie Olomouckého kraje finanční dar ve výši 305...

Lidovky.cz, ČTK
17. 5. 2025

Sobotní výbuch u reprodukční kliniky v kalifornském městě Palm Springs, po kterém na místě zemřel...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz